reklama

Kvóty na české potraviny? Cíl správný, ale cesta k němu špatná, tvrdí Sklenička

Změny klimatu a koronavirová pandemie zemědělcům zkomplikovaly situaci. Jak se s krizí vypořádávají? A co si myslí o kvótách na české potraviny? V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na toto téma hovořili předsedkyně Středočeské ovocnářské unie Alice Žertová a rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička.

reklama

I když o farmářské výrobky během pandemie koronaviru vzrostl zájem, velké řetězce stále odmítají toto zboží kupovat. „Z 90 % obchodujeme přímo, řetězce o nás nemají zájem,“ říká Alice Žertová, která podniká hlavně v ovocnářství. Její skupinu zákazníků nelze charakterizovat podle věku. Jediné, co podle ní mají společného, je zájem o kvalitní suroviny.

Musíme víc hnojit

Rektor Petr Sklenička připomíná, že úskalím českého zemědělství v současnosti není jen pandemie. „Problémy začaly už netypickou zimou, která byla velmi suchá. Ohledně ochrany půdy a krajiny určitě neděláme dost na většině území. Za posledních 50 let můžeme sledovat trendy degradace klíčových půdních vlastností na většině našich půd. Potom musíme víc hnojit, abychom z půdy dostali větší úrodu,“ říká Sklenička, který ale dodává, že čeští zemědělci během pandemie odvedli skvělou práci.

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová si postěžovala, že kvůli pandemii byl nedostatek pracovní síly. „Když se na jižní Moravě sázela zelenina, tak byl kritický nedostatek pracovníků a my jsme jako rektoři univerzit museli alarmovat studenty, aby pomohli farmářům,“ vysvětluje. Nerudová dodala, že si váží dotačního programu ministerstva zemědělství. Ten je zaměřen na rozvoj venkova a zvýšení soběstačnosti produkce.

Zničení konkurence Agrofertu?

Na druhou stranu Nerudová patří do tábora ostrých kritiků nového potravinového zákona, jehož cílem je zvýšit kvóty českých výrobků. Zákon navrhlo několik poslanců na konci května. Podpořil ho například předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek nebo ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Opoziční politici naopak poukazují na to, že má zákon vést k tomu, aby se český holdingový konglomerát Agrofert zbavil zahraniční konkurence.

„Nepomůže ani českým zemědělcům. Program by nakonec vedl ke zdražování cen,“ říká na adresu zákona Nerudová. K nesouhlasu se v debatě přidali rovněž Sklenička i Žertová. Podle Skleničky je cíl zákona správný. Cesta je však riskantní z hlediska cen a spektra produktů, které se prodávají. Rektor České zemědělské univerzity by raději zatížil daní potraviny, které jsou vzdálené přes 100 kilometrů od České republiky.

S tím, že cíl návrhu na změnu zákona je správný, souhlasí také předsedkyně Středočeské ovocnářské unie Žertová. „Když je svět globalizovaný, můžeme si objednat cokoliv. Ale v některých obdobích je potřeba být v něčem soběstačný. Jenže jakákoliv regulace shora není správná a nemá očekávaný výsledek,“ myslí si Žertová.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama