Čas letí jako bláznivý. Od vypuknutí skandálu bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který čelí několika obviněním ze sexuálního násilí, uplynuly už tři měsíce. Je v kauze něco nového? Jak se v případech, z nichž některé se udály i před několika lety, postupuje? Co hrozí podezřelému, když se jeho čin prokáže, a co naopak údajným obětem, když vyjde najevo, že se věci udály jinak, nebo se nestaly vůbec?
Před třemi měsíci vybuchla v sídle strany TOP 09 politická atomová bomba. Do sněmovních voleb v té době zbýval necelý půlrok a žolík celé koalice Spolu – poslanec Dominik Feri – se musel narychlo poroučet ze scény. V médiích se totiž objevily výpovědi několika žen, které Feriho obvinily ze sexuálního násilí.
Pekarová: Dělat tlustou čáru za Ferim mi přijde pokrytecké. Každý máme nárok na nápravu
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové přiznala, že je s bývalým poslancem Dominikem Ferim stále v kontaktu. „Je to člověk, kterého dobře znám. Z celé kauzy mám ale smíšené pocity,“ uvedla.
Poslanec složil mandát, shodil své pověstné afro a případu se ujali policejní vyšetřovatelé. A podle všeho kauza ještě není uzavřena.
„Ke konkrétní osobě se vám vyjádřit nemohu. Nicméně mohu sdělit, že v případu, který byl medializován a je prověřován pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, není nic nového ke zveřejnění,“ uvedl mluvčí pražského ředitelství Policie ČR Jan Daněk na dotaz CNN Prima NEWS, zda šetření kauzy mladého exposlance stále pokračuje.
Dopisování s kamarádkou
Jak bylo řečeno, případ do určité míry komplikuje fakt, že k některým útokům mělo údajně dojít třeba i v roce 2015. Pokud se však staly, šance na jejich objasnění je. „Záleží ale na okolnostech daného případu a důkazní situaci. Tyto případy bývají důkazně velmi komplikované, důkazů je totiž zpravidla nedostatek. Nezřídka musí orgány činné v trestním řízení z počátku vycházet pouze z výpovědi oběti a pachatele,“ sdělil CNN Prima NEWS právník Lukáš Duffek.
Oběti znásilnění jdou s pravdou ven až po čase. Cítí strach, stud a dehonestaci
Oběti sexuálního zneužití cítí stud, strach a bojí se negativních reakcí okolí, zdůvodňuje psycholožka Hedvika Boukalová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy důvody, proč se oběti násilí bojí o incidentu hovořit. Někdy až po letech získávají větší odvahu, reagovala Boukalová na dotazy CNN Prima NEWS s ohledem na kauzu kolem Dominika Feriho, který čelí obvinění ze sexuálního násilí.
Podle něho se v takových případech hodnotí věrohodnost výpovědí, mohou být vyslýcháni i rodinní příslušníci, přátelé a může se také přihlížet ke zprávám o pověsti.
„Až na výjimky může jako důkaz sloužit vše, co může přispět k objasnění věci. Klidně i lékařské záznamy, elektronická komunikace oběti nebo osobní deníky. Údajně se udál případ, kdy se oběť sexuálního násilí písemně svěřovala své kamarádce (zřejmě po Messengeru nebo mailu) a ona si ty výpovědi schovávala a později je soud uznal jako důkaz,“ dodal partner advokátní kanceláře Rowan Legal.
Oznámeno po letech? Trest to neovliví
Nejobtížnější bývají případy, kdy jde o takzvané tvrzení proti tvrzení. Jedinými důkazy jsou tedy výpovědi oběti a pachatele. „Potom se ověřuje důvěryhodnost osob a pro tyto účely mohou být zpracovány i psychologické a znalecké posudky. Posuzují se sociální vztahy, zjišťuje se pověst osob v jejich bydlišti, následně se vše vyhodnocuje jednotlivě i ve vzájemných souvislostech,“ vysvětlil Duffek.
Jako důkaz v trestním řízení ovšem nemůže být použit výsledek výslechu na detektoru lži, nýbrž jen jako podpůrný prostředek při stanovení a ověřování vyšetřovacích verzí. „Výslech na něm však může proběhnout výlučně se souhlasem vyslýchané osoby,“ upozornil.
Pokud se prokáže vina podezřelého, hrozí mu od dvou do deseti let ve vězení. „Rozpětí je tak široké, neboť každý takový čin je třeba posuzovat velmi individuálně. Pokud je ale trestný čin znásilnění prokázán, zpravidla následuje nepodmíněný trest,“ řekl pro CNN Prima NEWS právník.
Zeman se zastal Feriho. Co kdyby to dělal někdo jeho dceři? kritizuje ho novinářka
Nerozumím tomu, že se někdo může údajného sexuálního obtěžování žen od bývalého poslance Dominika Feriho (dříve za TOP 09) zastat, kritizovala prezidenta Miloše Zemana ve speciálním vysílání televize CNN Prima NEWS novinářka Barbora Zpěváčková. „Co kdyby někdo sexuálně obtěžoval jeho dceru?“ ptala se. Podle politologa Lukáše Jelínka Zeman svým vyjádřením přivítal Feriho ve svém názorovém táboře a tím vlastně ponížil TOP 09.
Na výši trestu nic nemění ani fakt, že byl odhalen a prokázán i po několika letech. „Fakticky ale hrozí trest nižší, neboť soud přiměřeně zohledňuje dobu, která od spáchání uběhla. Pokud ale k ohlášení sexuálního násilí došlo až po mnoha letech z důvodu, že pachatel na oběť vyvíjel nátlak a ta měla obavy věc oznámit, může to naopak pachateli přitížit,“ vysvětlil dále Duffek.
Pozor na křivé obvinění
Podezřelému ze znásilnění nepomůže ani to, pokud oběť případně byla pod vlivem. Ať už alkoholu nebo drog. I v takovém případě se skutek jako znásilnění posuzuje. „Uvedení do stavu bezradnost a využití takové situace pro sexuální chování je jedna ze základních forem znásilnění. Dokonce forma velmi závažná, protože svědčí o promyšleném a plánovitém chování pachatele,“ zdůraznil Duffek.
Trestněprávní legislativa ale pamatuje i na variantu, kdy si údajná oběť vše vybájila nebo kdy při výpovědi lhala. V takovém případě jde totiž o křivé obvinění, i to je trestný čin. „Často je na základě falešného oznámení vedeno řízení po dlouhou dobu, a i když dopadne dobře, osvobozený domnělý pachatel je společensky zdiskreditován, nebo to má fatální následky pro jeho rodinný život,“ podotkl právník.
I v tomto případě nastupuje důsledné zjišťování věrohodnosti jak podezřelého, tak údajné oběti a významnou roli zde hrají posudky z oblasti psychologie a psychiatrie. „Pokud se zjistí, že udání oběti bylo falešné, může proti ní být zahájeno trestní stíhání právě pro křivé obvinění,“ uzavřel partner kanceláře Rowan Legal.