Soud v ruském Novosibirsku poslal na 25 let do vězení mladého muže, který podle vyšetřovatelů plánoval podpalovat sídla armádních odvodových komisí. Žádné ale nakonec nezapálil. Podle ruskojazyčného servisu BBC jde o nejtvrdší trest, jaký soud někomu v souvislosti se žhářskými útoky proti odvodovým centrům udělil.
Nyní 24letého Ilju Baburina policie zadržela předloni v září kvůli podezření z přípravy teroristického činu v souvislosti s podpálením odvodového centra, které se ovšem nestalo. Později ho vyšetřovatelé obvinili z dalších pěti činů, včetně vlastizrady, podílu na činnosti nezákonné ozbrojené skupiny nebo činnosti teroristické organizace. Soud ho shledal vinným z vlastizrady a snahy o přípravu teroristického útoku. Nařídil, aby si pět let odpykal ve vězení a 20 let v trestanecké kolonii s přísným režimem. Prokuratura navrhovala 26 let odnětí svobody.
ČTĚTE TAKÉ: Pohřebiště ruských tanků. Ukrajinští lovci pancířů ukázali záběry, jak drtí obrněnce
Baburin se nepřiznal. Jeho advokát řekl, že když se mladý muž dozvěděl o navrhovaném trestu, jen se lehce pousmál. Když ho minulý týden navštívil ve vazbě, řekl mu, že je s tvrdým postihem „vnitřně smířený“.
ANALÝZA: Svět je z války unaven, Putin však ne. Rusové na Ukrajině postupují a hlásí úspěchy
Zprávy z fronty od Ukrajinců jsou čím dál chmurnější. Sám Kyjev přiznává, že je aktuálně v těžké defenzivě a Rusové dosáhli taktického úspěchu. Že je situace špatná, si všímá i americká stanice CNN a poukazuje na to, že Ukrajinci i v nejtěžších chvílích často sršeli optimismem. Ten se nyní vytrácí. Na Ukrajině je znát únava z války. Opotřebení, jen trochu jiné, zažívají i její spojenci. To samé však nelze říci o ruských silách, navzdory masivním ztrátám.
„Ale přesto je to strašný trest, delší než kolik je Iljovi let,“ podotkl právník.
Baburin pracoval v odvětví IT a před svým zatčením hodně cestoval. Měl manželku na Ukrajině, se kterou se ale ještě před ruskou invazí rozešli. S ruskou válkou proti sousední zemi podle svých přátel nesouhlasil, žádných akcí proti ní se ale neúčastnil.
V září 2022, den poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, Baburina v Novosibirsku zadrželi členové FSB. Původně ho vyšetřovali jen kvůli tomu, že údajně plánoval žhářské útoky proti odvodovým komisím v Novosibirské oblasti podle instrukcí neupřesněných lidí z ukrajinského pluku Azov, který Rusko označuje za teroristickou organizaci. Za tímto účelem prý našel dva lidi a dal jim výbušné láhve. Podle Baburinova advokáta přitom nikdo žádné centrum nezapálil a ve vyšetřovacím spisu není uvedeno, jakých míst se údajné pokusy týkaly. Dva muži, nazývaní Šorin a Orlov, kteří měli za úkol žhářské útoky provést, se sami přihlásili FSB a vypovídali o tom, jaké plány Baburin údajně měl.
Podle advokáta Baburin skutečně navrhl Šorinovi, aby pořídil video, jak na sídlo odvodové komise letí Molotovův koktejl, hned po prvním rozhovoru od takového nápadu ale upustil. Šorin kontaktoval FSB a podle jejích instrukcí začal Baburina přesvědčovat, aby mu zápalnou láhev dal. Podle advokáta šlo o provokaci ze strany FSB vůči jeho mandantovi. Baburin Šorinovi zápalnou láhev skutečně dal, ale podle advokáta je špatně to kvalifikovat jako snahu o přípravu teroristického činu, a ne jako o pokus o výtržnictví.
Podezření ze spolupráce s Ukrajinci
Loni, když už byl Baburin ve vyšetřovací vazbě, se v jeho případu začala objevovat další obvinění, včetně toho ze zapálení hudební školy v červenci 2022, což vyšetřovatelé kvalifikovali jako teroristický čin, navzdory tomu, že se nikomu nic nestalo a vzniklá škoda byla nižší než 20 tisíc rublů (asi pět tisíc korun). Baburin popřel, že by s tímto incidentem měl cokoliv společného.
K závěru, že Baburin jednal podle instrukcí pluku Azov, vyšetřovatelé z FSB došli na základě toho, že v minulosti jezdil na Ukrajinu a měl tam známé, kteří se po začátku ruské invaze k pluku přidali. Kvůli tomu byl Baburin obviněn také z vlastizrady. Podle FSB se k Azovu také sám připojil, a proto byl obviněn z členství v ozbrojené skupině a teroristické organizaci. „Ilja odmítá, že by byl příslušníkem Azova, ... neskládal přísahu,“ řekl Baburinův advokát. „V tom spočívá absurdita logiky vyšetřování: byl jsi na Ukrajině, znáš určité lidi, což znamená, že jsi součástí té organizace, ke které patří oni,“ dodal.
Rozsudek nad Baburinem je nejtvrdší z těch, které soudy v podobných případech vynesly, píše BBC. Připomíná, že po začátku plošné ruské invaze na Ukrajinu výrazně přibylo případů žhářských útoků proti vojenským odvodovým centrům i jiným administrativním budovám. Lidé zadržení za tyto činy byli zpočátku obviňováni na základě méně závažných článků trestního zákona, později vyšetřovatelé obvinění překvalifikovali na mnohem závažnější trestné činy, včetně terorismu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Legendární americká zbraň v akci. Ukrajinec si počkal na okupanty, pak je rozprášil salvou