Kdo se chce sám otestovat na covid, může. V e-shopech některých lékáren jsou za několik stovek dostupné různé druhy samotestovacích sad, během pár dnů by měly být k prodeji i v kamenných lékárnách. Způsobů jak zjistit, jestli jste nemocní, je několik. Můžete cucat tampon anebo si odebrat vzorek z kraje nosu.
Až doposud bylo možné chodit na antigenní testy jen do zdravotnických zařízení. Výtěr se dělal z nosohltanu a pro většinu lidí bylo „štourání“ hluboko v nose dost nepříjemné. V e-shopech některých lékáren už jsou dostupné i příjemnější verze testů.
Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice
Bavorsko se Saskem, sousedící německé spolkové země, chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti nemoci COVID-19 také rychlotesty. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer. Německo prý čekalo, zda česká vláda požádá o pomoc. Když tak neučinila, ozvali se Němci sami. Premiér Andrej Babiš (ANO) za to schytává kritiku od ostatních politiků.
„Testy si může objednat kdokoliv. Ale upozorňujeme, že je mají zatím vyhodnocovat pouze zdravotničtí profesionálové. Tento týden budeme naskladňovat dva typy antigenních testů, které dostaly výjimku od ministerstva zdravotnictví a mají status samotestování. To znamená, že budou určeny k používání i pro laiky,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí sítě lékáren Dr. Max Michal Petrov.
Jeden z takových samotestů je od společnosti V-check. Funguje jako lízátko. Člověk vloží „houbičku“ na 90 vteřin do úst. Následně ji umístí do testovací kazety. Výsledek se objeví po 15 minutách. Test se prodává v balení po 20 kusech a vyjde na 190 korun. K dostání je i na e-shopu lékárny Pilulka.
„Test mohou zájemci provádět doma, na pracovišti, vlastně kdekoliv. Proto je ideální i pro lékařské ordinace, školy, restaurace, společenské akce nebo maloobchod. Tato nová metoda je bezbolestná a je to rychlý způsob, jak se lze testovat na antigeny SARS-CoV-2,“ uvedl spolumajitel skupiny Pilulka Martin Kasa.
Antigenní testy jsou méně spolehlivé
Všechny „domácí“ testy jsou antigenní. Odborníci varují, že nejsou tak spolehlivé jako PCR testy, které vyhodnocuje laboratoř. V počáteční fázi nákazy můžou být falešně negativní. Nejsou vhodné, pokud na sobě už člověk pociťuje příznaky. V případě, že má člověk pozitivní antigenní test, měl by kontaktovat svého praktického lékaře nebo hygienu a absolvovat PCR test.
Další ze samotestů, který je na e-shopech k dispozici, je od společnosti Lepu. Lékárna Dr. Max prodává testy Lepu po 25 kusech, jeden vyjde zhruba na 150 korun. Tyto testy se provádějí výtěrem z přední části nosu – z obou nosních dírek.
Výrobce radí, aby člověk zasunul hlavičku výtěrové tyčinky do nosní dírky a pětkrát jemně otočil. Stejným způsobem je potřeba odebrat vzorek z druhé nosní dírky, a to stejnou výtěrovou tyčinkou, aby se zajistilo dostatečné množství vzorku. Výtěrová tyčinka se poté vkládá přímo do testovací karty, výsledek testu je hotový za 15 minut.
Právě testy Lepu a V-check budou podle mluvčího Petrova z Dr. Max dostupné ještě tento týden i v kamenných prodejnách. O testy je už teď velký zájem na e-shopu.
„Antigenní rychlotesty se začaly prodávat v listopadu 2020. Tehdy se prodalo osm kusů. Pak přišel prosinec a tam už to skočilo nahoru o stovky kusů. Přes e-shop se v prosinci prodalo 270. Nejvíce se prodávalo v únoru, prodeje poskočily do řádu tisíců. Za únor máme prodáno 1500 rychlotestů,“ řekl CNN Prima NEWS Petrov.
Kloktací Gartest na úrovni PCR
Další z testů je kloktací. Na vývoji se podíleli výzkumníci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci s inovativními společnostmi IntellMed a AUMED. Test se jmenuje Gartest a spočívá v tom, že si člověk napustí pět mililitrů pitné vody do odměrky, která je přiložená v sadě. Poté musí člověk zakašlat a vodu vykloktá po dobu 20 až 30 sekund. Voda se nesmí polykat, ale vyplivne se zpět do odměrky.
Vykloktaný test se musí opatrně přelít do zkumavky, ve které je prášek. Ten se nesmí vysypat. Zkumavka se poté uzavře a protřepe. Vzorek se poté posílá do laboratoře. Set doručí kurýr, který zároveň počká, až člověk vykoná test a vzorek do příslušné laboratoře zase odveze.
Výsledek obdržíte SMS zprávou. Podle výzkumníků se tento způsob samoodběru rovná odběru provedenému zdravotnickým pracovníkem výtěrovou štětičkou z nosohltanu. Jedná se tedy o PCR test, nikoliv o antigenní. Gartest stojí 1399 korun.
Testování ve firmách bude povinné
Seznam všech antigenních testů, které ministerstvo zdravotnictví schválilo, najdete zde. Resort ho průběžně aktualizuje. „Testy, které mají výjimku, mohou používat lidé sami,“ upřesnila pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Některé firmy už k samotestování přistoupily. Stát od března přispívá 60 korun na jeden test, maximálně bude dotovat čtyři testy na zaměstnance nebo živnostníka měsíčně. Vláda v pondělí rozhodla, že testování ve firmách bude povinné. „Do 12. března musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců. Do 15. 3. pracovníci podniků s 50 až 249 zaměstnanci,“ uvedl na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).