reklama

Němci poskytnou Česku rychlotesty na covid. Babiš je chronický lhář, zlobí se opozice

Bavorsko se Saskem, sousedící německé spolkové země, chtějí České republice poskytnout vedle očkování proti nemoci COVID-19 také rychlotesty. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc přislíbil i Söderův saský kolega Michael Kretschmer. Německo prý čekalo, zda česká vláda požádá o pomoc. Když tak neučinila, ozvali se Němci sami. Premiér Andrej Babiš (ANO) za to schytává kritiku od ostatních politiků.

reklama

Söder řekl, že je nezbytné pomoci srdci Evropy, na které pandemie obzvláště dolehla. „Srdce Evropy, trojzemí Česka, Saska a Bavorska, koronavirem obzvláště trpí, proto musí dostat mimořádnou podporu,“ uvedl Söder a dodal: „Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny.“

„Aby mohlo fungovat, srdce, které má tři komory, a to Bavorsko, Sasko a Česko, musíme pomoci českým partnerům. Nabízíme lůžka, nemocniční lůžka, chceme společně dodat Čechům rychlotesty a také očkování,“ dodal dále Söder. Uvedl rovněž, že toto očkování míří do nejpostiženějších českých okresů a že se k němu dostanou i pendleři, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Tím neposkytneme ochranu jen Česku, ale obzvláště pak sami sobě,“ doplnil bavorský předseda vlády Markus Söder.

Jeho saský kolega Michael Kretschmer prohlásil, že by bylo snadné očkovací látky darovat, pokud by jí byl dostatek. „To ale bohužel není případ Německa,“ konstatoval. Poznamenal, že možnosti jsou prozatím omezené, ale že i tak je nabídka otázkou vstřícného gesta. „Položili jsme si otázku, zda počkat, než nás požádají, nebo se sami zeptat. Tak jsme se zeptali,“ popsal saský premiér o nabídce očkovací látky. Na dodávce 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska. Kretschmer doplnil, že s českou vládou jsou německé zemské vlády v úzkém kontaktu.

Kalousek: Kdyby nám mohli půjčit i schopného premiéra

V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se přitom český premiér Andrej Babiš chválil, jak 15 tisíc vakcín od západních sousedů sehnal sám. Po tiskové konferenci jeho německého protějšku se tak Babiš dostal pod palbu kritiky zejména od opozičních poslanců.

„Včera se Andrej Babiš holedbal, že zařídil vakcíny z Německa. Dnes se dozvídáme, že tuto pomoc sami od sebe nabídli spolkoví premiéři (moc děkuji!!), protože už se na ten neutěšený stav nemohli dívat. Řídit stát jako chronický lhář,“ napsala na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zase sdělil: „Od Bavorska i od Saska je to přátelský projev solidarity, děkujeme. Kdyby nám tak ještě mohli půjčit schopného premiéra a nějaké ty ministry.“ Poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek naopak připomněl, jak vláda v březnu 2020 vítala na letišti dodávky respirátorů z Číny. „V nouzi poznáš přátele. Shrnuto: bez koberců, mávátek, poklon, vítání na letišti. Potvrzení dobrých vztahů, které KDU-ČSL buduje několik let. Děkuji našim přátelům,“ napsal Bartošek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník
Sněmovna

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákonu zablokovala SPD

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama