reklama

Cyklisté by v zónách s rychlostí do 30 km/h mohli jezdit v protisměru, navrhuje expert

Jak velí evropský trend naposledy zavedený v Paříží, velká města plošně omezují maximální rychlost na 30 km/h. V určitých oblastech je to řešením i pro Prahu, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zástupce spolku AutoMat Vratislav Filler a náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

reklama

„Plošná třicítka dává smysl v rezidenčních čtvrtích a uličkách. Přinese nižší hluk a větší bezpečí. Pro cyklisty je výhodou, že pak mohou jezdit i v protisměru. U nás se něco podobného zatím nezavádí, ale není to nebezpečné,“ prohlásil Filler. Své tvrzení opřel o data z Bruselu, kde prý zaznamenávají více nehod v místech, kde cyklisté a auta jezdí jedním směrem.

Také podle Scheinherra by měla snížená maximální rychlost v určitých oblastech své výhody. „Třeba s ohledem na parkování, plynulost dopravy nebo bezpečnost dětí. Na menších a užších komunikacích stejně řidiči nejezdí rychleji,“ argumentoval náměstek.

Podle Fillera má silniční komunikace nejvyšší kapacitu ve chvíli, kdy je povolená rychlost mezi 30 a 40 km/h. Snížená maximální rychlost prý zajišťuje plynulost dopravy také u přechodů bez signalizace. Pokud ale dojde k zácpě, nepomůže nic.

Cyklisté nedýchají zplodiny

A jak je to s cyklopruhy v českém hlavním městě? „Zavádíme tam, kde se vejdou. Nesnižujeme počet jízdních pruhů a oddělujeme prostor pro řidiče a cyklisty,“ podotkl Scheinherr. Filler by cyklopruhy rád viděl například na rušné Vinohradské ulici, ale je mu jasné, že jediná cesta vede přes zrušení parkovacích míst.

Největší výhodu cyklopruhů vidí v možnosti předjíždět kolony. „Cyklista nezdržuje auta a nedýchá zplodiny. Cyklopruh vám z hlavní ulice, na kterou si troufne jedno procento lidí, udělá místo, kudy jede až 10 procent populace,“ řekl zástupce organizace, která cyklopruhy dlouhodobě prosazuje.

Tagy:
cyklisté doprava Adam Scheinherr Praha 360° cyklopruhy Vratislav Filler

Hlavní zprávy

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?
360°

Peníze pro Alžbětu, sluhy a vnoučata. Co princ Philip v „tajné“ závěti odkázal dětem?

Minimálně 90 let se neměla veřejnost dozvědět, jaký byl obsah poslední vůle prince Philipa, zesnulého manžela britské královny. Zdroje z paláce však závěť vévody z Edinburghu vynesly médiím. Jmění v přepočtené hodnotě 887 milionů korun získá z většiny Alžběta II., na své si však přijdou i tři sluhové-asistenti nebo vnoučata. Čtyřem dětem odkázal 14 tisíc svazků knih.

Meghan si na focení pro Time vzala šperky za osm milionů. Doplňky byly symbolické

Princi Harrymu a Meghan Markleové se dostalo velké pocty. Královský pár zapózoval na titulní stránce amerického magazínu Time, který pár zařadil mezi nejvlivnější osobnosti světa. A jako každá jiná žena také vévodkyně Meghan na focení pečlivě volila svůj outfit i šperky. Jejich hodnota vám ale vyrazí dech. Dosahovala totiž astronomických 326 tisíc eur, tedy v přepočtu více než osm milionů korun. Každý z klenotů pak v sobě ukrýval určitou symboliku.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama

Domácí zpravodajství

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama