Čtrnáctý tibetský dalajláma Tandzin Gjamccho, který několikrát navštívil i Českou republiku, v pondělí oslavil své pětaosmdesáté narozeniny vydáním svého prvního hudebního alba. Informoval o tom web CNN.
Tibetský spirituální lídr, který byl uveden do své funkce 17. listopadu 1950, slaví 6. července své pětaosmdesáté narozeniny. Doufá, že album Inner World (Vnitřní svět) zahrnující mantry, meditace a buddhistické učení poskytne určitý klid uprostřed chaosu koronavirové pandemie a globálních protestů zažehnutých smrtí afroamerického několikrát trestaného recidivisty George Floyda během policejního zásahu.
Hlavní účel života dalajlámy
„Hudba má potenciál překonat naše rozdíly,“ uvedl dalajláma v prohlášení a dodal, že hudba nás může navrátit k naší skutečné srdečné vřelé povaze. „Hlavním účelem mého života je sloužit, jak jen mohu. Hudba může lidem pomoci způsobem, kterým já nemůžu,“ dodal.
Nacistická expedice v Himálaji: Přírodovědci hledali árijské kořeny v Tibetu
Přírodovědec Ernst Schäfer navštívil Tibet třikrát. Jeho poslední výprava ale měla jiný než jen ryze přírodovědný cíl. Během ní měl na sobě uniformu se starogermánskými runovými znaky německých jednotek SS a zkoumal, kam sahají kořeny árijské rasy.
Album Inner World je inspirováno novozélandskou muzikantkou Junell Kuninovou, která se na dalajlámu v souvislosti s vydáním kolekce jeho manter poprvé obrátila v roce 2015. Projekt obsahující jedenáct skladeb všeobklopující uklidňující hudby byl nahrán Kuninovou a koprodukován jejím manželem Abrahamem Kuninem, který složil muziku.
Nejedná se o první kontakt dalajlámy s hudebním průmyslem
Ačkoliv se jedná o první dílo dalajlámy, které se může dostat do hudebních žebříčků, nejde o první zkušenost Jeho svatosti s hudebním průmyslem. V roce 2015 se nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1989 objevil na pódiu na hudebním festivale v Glastonbury, kde vyslal zprávu o soucitu a vzájemném porozumění.
S postupujícím věkem čtrnáctého dalajlámy vzrůstají obavy o jeho nástupci coby vůdci tibetského hnutí. Podle agentury DPA Čína, která Gjamccha považuje za separatistu a obviňuje ho z podněcování nepokojů v Tibetu, prohlašuje, že má právo o této otázce sama rozhodnout. Do Tibetu má současný dalajláma zakázáno cestovat. Sám dalajláma popírá, že by byl separatistou, a obhajuje přístup střední cesty, která dává přednost větší autonomii Tibetu před úplnou nezávislostí na Číně.