Žádná přírodní katastrofa si v historii nevyžádala tolik obětí, jako pandemie koronaviru. Počet obětí se celosvětově odhaduje na 6,5 milionu. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní Červený kříž (IFCR). Generální ředitel humanitární organizace navíc varoval, že další epidemie může být za rohem a svět na ni není připraven. Představil proto sadu doporučení, kterými by se státníci měli řídit, aby dopady budoucí katastrofy eliminovali. O jakou pandemii by mohlo jít, představitel IFCR nespecifikoval.
Rozsah katastrofy, kterou představovala celosvětová pandemie koronaviru, byl nepředvídatelný. Podle informací organizace zemřelo více než 6,5 milionu lidí. Tento počet zalarmoval pracovníky IFCR, kteří se následně snažili zjistit, jaké problémy a úspěchy svět za poslední tři roky zaznamenal, stejně jako to, jak by vedoucí představitelé zemí mohli v budoucnosti zajistit mírnější následky obdobné katastrofy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Do Česka dorazila nová mutace koronaviru orthrus. Jaké jsou její nejčastější příznaky?
„Pandemie covidu by měla být pro světová společenství varovným signálem, aby se již nyní svět připravoval na další podobnou krizi. Naše doporučení se soustředí na budování důvěry, řešení nerovností a využití lokálních aktérů a komunit k provádění záchranných prací. Příští epidemie může být za rohem. Pokud zkušenosti s covidem nezrychlí naše kroky k lepší připravenosti, co se stane?“ ptal se řečnicky generální tajemník IFRC Jagan Chapagain.
Organizace v posledních třech letech oslovila více než 1,1 miliardy lidí, aby jim pomohla chránit se před smrtícím virem. Během této doby se objevovala témata, která zdůrazňovala význam důvěryhodnosti.
Pokud lidé zprávám důvěřovali, byli ochotni dodržovat nastavená opatření – byť je nutila oddělit se od blízkých – aby zpomalili šíření nemoci a zachránili životy.
Důvěru je třeba pěstovat
Stejně tak bylo možné naočkovat miliony lidí v rekordně krátkém čase, pouze když věřili v bezpečnost a účinnost vakcín. Po těchto poznatcích IFCR apeluje nejen na hlavy států, aby nečekaly s budováním důvěry až do další krize, která by mohla nastat. „Je třeba pěstovat ji prostřednictvím skutečně oboustranné komunikace, blízkosti a soustavné podpory,“ zdůraznila organizace.
Týmy Červeného kříže a Červeného půlměsíce během své práce zdokumentovaly, jaké aspekty mají za následek rychlejší šíření nemoci. Patřily mezi ně:
- špatná hygiena
- přelidněnost
- nedostatečný přístup ke zdravotním a sociálním službám
- podvýživa
„Svět musí řešit nerovnost v oblasti zdraví a socioekonomickou zranitelnost v dostatečném předstihu před další krizí,“ podotkli pracovníci.
Stejně tak je podle Chapagaina důležitá spolupráce státních složek s komunitami a lokálními spolky. „Jejich znalosti je třeba využít pro větší důvěru, přístup a odolnost,“ dodal s tím, že ačkoliv byly uplynulé tři roky skutečně kruté, výše uvedené poznatky zveřejňuje s nadějí. „Svět se může poučit a učinit za dost této tragédii tím, že bude lépe připraven na budoucí mimořádné zdravotní situace,“ dodal.