Ať se jedná o Suchý leden nebo Suchej únor, začátek nového roku tradičně souvisí s předsevzetími. Jmenované výzvy se pojí s alkoholem, který se účastníci akce snaží minimálně na měsíc vyřadit ze svého pitného režimu. Radikální rozhodnutí, které má zejména ukázat, zda máte popíjení na uzdě, nebo vás naopak alkohol ovládá, je však pro řadu účastníků mnohdy náročné. Desítky tisíc lidí nakonec svého cíle nedosáhnou. Redakce CNN Prima NEWS přináší 10 tipů, které by vám mohly pomoci vydržet bez konzumace alkoholických drinků nejen měsíc, ale i déle.
Poprvé o takzvaných „suchých měsících“ lidé slyšeli v roce 2013. V Česku za kampaní Suchej únor stojí stejnojmenná organizace, dříve známá jako Liga otevřených mužů. Cíl iniciativy je jasný – vyzvat lidi k minimálně měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a dostat do povědomí veřejnosti vztah k alkoholu a jeho dopady na tělo i mysl.
Ve stejném roce vznikla ve Spojeném království iniciativa Suchý leden – Dry January, která má stejný cíl jako česká alternativa. Jediným rozdílem je měsíc, v němž lidé mají půst dodržovat. Obě kampaně se však pojí s novým rokem, který je klasicky spojován s předsevzetími. Není tak nezvyklé, že se Češi rozhodnou alkoholu na měsíc vzdát již v lednu. Jenže jako každá výzva, i tato má svá úskalí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemřel legendární alkoholik Milan Čurda. S osmi promile kdysi naboural fekální vůz
Popíjení jako národní sport
Spotřeba alkoholu je v Česku enormně vysoká. Jak uvádějí organizátoři Suchého února na stránkách Alkofakta, popíjení je bráno jako národní sport. „Průměrný Čech za rok vypije 14,4 litru čistého lihu. Víc zvládnou jen v Litvě a Moldavsku,“ podotýkají. Na rozdíl od jiných Evropanů u Čechů dále převládá pití alkoholu jako samotného nápoje. Například Italové nebo Španělé jej popíjejí k jídlu.
Opilá cizinka se válela po zemi v aquacentru a plivala na strážníky. Přihlížel tomu malý syn
V aquacentru v pražské Troji řádila silně opilá cizinka. Podle strážníků vypila láhev tvrdého alkoholu a pak byla velmi agresivní. Přestože s sebou měla nezletilého syna, napadala všechny okolo a nakonec skončila v poutech. Na záběrech z kamer je vidět, jak žena většinu doby hystericky křičí.
Děsivá jsou i data o lidech, kteří jsou již za hranou rizikového pití. „U nás se za ní pohybuje přes milion lidí. To je zhruba každý sedmý dospělák, kterého potkáte na ulici, v baru nebo tramvaji,“ uvádí organizace Suchej únor. Proto přichází se základní otázku, kterou by si lidé měli položit: „Ovládáme my alkohol, nebo alkohol ovládá nás?“
Jak bez alkoholu vydržet nejen měsíc?
Suché měsíce – aktuální Suchej únor – tak mohou být vhodnou příležitostí, jak si svůj vztah k alkoholu otestovat. Cesta však i pro příležitostného konzumenta alkoholických nápojů může být trnitá. Pomoci by však mohly následující tipy.
Sejde z očí, sejde z mysli
- Udělejte čistku domova
Nezisková nadace A-Clinic, která se od roku 1995 zabývá prevencí zneužívání návykových látek, radí, aby si lidé ve svém domě či bytě udělali rozsáhlou prohlídku. „Máte doma větší množství alkoholických nápojů? Nebudete-li mít doma žádný alkohol nebo jeho zásoby omezíte na minimum, nebude vás přítomnost alkoholu svádět k dalšímu pití,“ uvádějí odborníci.
Švédové vyvinuli pilulku proti kocovině po nadměrném požití alkoholu. Má to ale háček
Švédská firma DeFaire Medical začala tento měsíc prodávat pilulky, které podle ní brání kocovině po požití nadměrného množství alkoholu. Doložila to vědeckou studií, o níž informovala v pondělí televize France24 či deník Daily Mail. Jeho dva redaktoři účinky tabletek vyzkoušeli, jednomu pomohly, druhému ne.
- Změna prostředí i myšlení
Obdobně by vám při dodržování celého měsíčního půstu měla pomoci změna prostředí a myšlení. Na místo do hospody s přáteli zavítejte raději do čajovny, kavárny nebo na čerstvý vzduch, radí autoři kampaně Suchej únor. Opět se budete vyhýbat místům, která máte s konzumací alkoholu nejvíce spojena a jeho požití vás nebude tolik lákat.
Ve dvou se to lépe táhne
„Pokud je na vás výzva ze začátku moc ostrá nebo se bojíte, že by vás spíš stresovala, najděte si aspoň jednoho člověka, kterému věříte a který vás stoprocentně podrží,“ radí dále autoři kampaně. Důrazný apel dávají zejména na slovo podrží. „Tento člověk by vám mohl dělat ‚přítele na telefonu‘ a vždy vám připomenout, proč výzvu držíte. Ideální bude, když si ‚zasušíte‘ spolu,“ doplňují. Pokud nikoho takového ve svém okolí nemáte, existují takzvané sušičské skupiny, do nichž se můžete přidat a společně se během měsíce motivovat a podporovat.
Naučte se říkat ne
Důležité je podle expertů si uvědomit, že není vaší povinností pít vždy, když tak činí vaše okolí. Naopak, odmítnutí alkoholu by nemělo být bráno jako nezdvořilost, ale jako vaše osobní rozhodnutí. Stejně tak se za něj nemusíte podle Nadace A-Clinic omlouvat. Pokud se rozhodnete držet Suchej únor, můžete si zkusit nacvičit zdvořilé způsoby odmítnutí alkoholu. Druhou možností je kontakt s lidmi, kteří vám alkohol spíše nutí, omezit. Minimálně na dobu, po kterou plánujete výzvu dodržovat.
Stejně tak byste se měli vyhýbat situacím a příležitostem, které vás dříve vedly k pití. Vytvořte si plán pro zvládání různých rizikových a obtížných situacích. Nepijte v situacích, kdy se cítíte rozzlobení, rozrušení nebo máte špatný den. Takové návyky se podle expertů špatně mění.
Zjistěte, proč po alkoholu saháte a jaký máte cíl
- Kolik alkoholu vypijete a kdy?
Domníváte se, že nejste na alkoholu závislí, přesto se pouze „jeden rychlý drink“ mnohdy zvrtne na další tři? Realita, která se pojí zejména s dobrou zábavou ve společnosti přátel, dává lidem do hlavy otázku, zda náhodou nepijí alkoholu o něco více, než by bylo vhodné.
Pošlu vám to na účet, nabízel opilý řidič policistům úplatek. Možný trest se mu ztrojnásobil
Dohromady padesát tisíc korun nabízel policistům v Jablonci nad Nisou opilý řidič se zákazem řízení. Chtěl se vyhnout přísnému trestu, netušil ale, že jeho počínání nahrává kamera. Teď mu namísto dvou let za mřížemi hrozí až šestiletý trest.
Podle terapeutky Cyndi Turnerové z Virginie – která se specializuje na léčbu závislostí a umírněnost při pití alkoholu – je důležité zjistit, co je u daného člověka „spouštěčem“ pití alkoholu. „Řada lidí využívá alkohol, aby otupila emocionální bolest nebo snáze čelila stresovým situacím. Je běžné, že se napijete, abyste uvolnili napětí na rande nebo před důležitým rozhovorem,“ vysvětluje pro web Healthline.
Jakmile zjistíte, z jakého důvodu po sklence alkoholu saháte, pomůže vám to podle terapeutky najít alternativní způsoby, díky nimž se požití alkoholických nápojů vyhnete. „Mezi běžné spouštěče patří stres, společenské události, problémy v práci nebo nespavost,“ přiblížila.
- Mějte na paměti svůj cíl
Během výzvy mohou lidé narazit na řadu překážek, kvůli nimž by po sklence alkoholu mohli sáhnout. „Mějte však vždy na paměti důvodu, kvůli kterým jste se alkohol rozhodli omezit nebo naprosto přestat pít. Zvažte i to, zda byste si je neměli zapisovat a mít je po ruce jako fyzickou připomínku. Bude vás to motivovat, abyste ve své cestě vydrželi,“ doplnila terapeutka.
Změňte své aktivity a návyky
- Investujte získaný čas rozumně
Zkuste si najít nové aktivity a zájmy, jimiž vyplníte čas, který jste dříve věnovali pití. Díky omezení alkoholu budete mít nejen více času, ale také financí, které můžete investovat například do svého rozvoje nebo starých koníčkům. Stejně tak můžete čas věnovat přátelům nebo rodině, sportu, četbě nebo sledování zajímavých filmů či seriálů.
Opilec ujížděl policii, v autě vezl děti. Jde do vězení, krajská soudkyně ale chtěla vyšší trest
Nezodpovědný muž, který řídil opilý, v autě vezl dvě děti a nakonec ujížděl strážníkům ve Znojmě, půjde na pět let do vězení. Rozhodl o tom odvolací senát Krajského soudu v Brně. Divoká honička se odehrála před třemi lety, kdy se strážníci pokusili zkontrolovat šoféra osobáku. Jenže ten místo toho šlápl na plyn a snažil se zmizet.
- Buďte neustále v pohybu
Pokud máte tendenci pít v určitou denní dobu, je jedním z nejlepších způsobů, jak odvést pozornost od starých návyků – a pomoci tak tento vzorec narušit – dělat něco jiného. Nejčastěji pomáhají aktivity, které vás vyvedou z domu a donutí se hýbat, píše web Healthline.
Najděte si nový oblíbený nápoj
Překlenout nejkritičtější dobu, kdy byste na oblíbený alkoholický nápoj měli chuť, můžete i tak, že si najdete jeho nealkoholickou náhradu. Obyčejná voda zřejmě nebude tím „pravým ořechovým“, na co byste se na místo orosené sklenice piva těšili, existují však mnohé alternativy nealko nápojů, které vaše chuťové pohárky uspokojí. Ať už se jedná o minerálky s ovocem, domácí limonády, ředěné džusy nebo čaje. Kreativitě se meze nekladou.
Udělejte si čas na péči o sebe
Přestat pít může být dost stresující. Je běžné, že při velkých změnách prožívá člověk náročné období. Správný přístup v péči o sebe by vám však mohl pomoci období překlenout. Radou expertů je zaměřit se na wellness procedury a cítit se po fyzické stránce co nejlépe. Díky tomu zvýšíte svou odolnost a emocionální sílu, abyste danou výzvu překonali.
Každý měsíc 1 000 na alkohol
Ze zprávy Alkofakta 2020, kterou sestavili organizátoři akce Suchej únor a Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví, vyplývá, že přibližně 90 procentům účastníků akce se podaří její cíl naplnit. Takovou úspěšnost potvrzují za osm dosavadních ročníků i sami organizátoři kampaně.
Němci bědují nad drahým pivem a má být ještě hůř. Jak je na tom v porovnání s Evropou Česko?
Pivo zdražuje nejen v Česku, ale napříč Evropou. Hlavním důvodem je zvýšení cen surovin, které se v některých případech až zdvojnásobily. Například v Německu za půl litru piva zaplatí zákazník v přepočtu 95 korun. A jak je to v ostatních zemích?
„Za alkoholické nápoje lidé v obchodech v Česku podle nejnovějších dat Eurostatu v roce 2021 utratili 99,7 miliardy korun. Loni to odhadem bylo poprvé v historii přes 100 miliard korun, přibližně 105 miliard. To je přibližně 12 tisíc korun na dospělou osobu. Měsíčně jde tedy o přibližně 1 000 korun na osobu,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Akce Suchej únor se podle něj budou účastnit spíše ti konzumenti alkoholu, kterým relativně více záleží na životosprávě, přičemž i jejich konzumace alkoholu je i bez akce podprůměrná. „Jejich měsíční výdaje za alkohol činí průměrně zhruba 800 korun, nikoli 1 000 korun,“ podotkl.
Kovanda dodal, že pokud tito lidé dodrží Suchej únor i letos, připraví prodejce alkoholu po celé republice během právě začínajícího února o cca 500 milionů korun. Tradičně se do české akce zapojuje zhruba 10 procent dospělé populace. „Téměř 60 procent účastníků po únorové zkušenosti v konzumaci alkoholu zmírní,“ dodávají autoři akce.