Ázerbájdžánská operace v Náhorním Karabachu
Už několik měsíců probíhá válka na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo svojí únorovou invazí, Čína aktuálně shromažďuje techniku blízko Tchaj-wanu a vyhrožuje, a nyní přichází další napětí. Ázerbájdžánci totiž v nestálém regionu Náhorní Karabach podnikli vojenskou operaci proti místním ozbrojencům, kteří straní Arménům. Oblast je dlouhodobě sporným územím, o které Ázerbájdžánci už několikrát válčili s Arménií.
Informace o střetu přinesla s odkazem na ázerbájdžánské ministerstvo obrany zahraniční média. Podle resortu situaci ve středu započal „provokativní úder nelegálních ozbrojených skupin Arménie“, který měly podniknout na území Ázerbájdžánu.
Promyšlená vražda: Rusové cílili na ložnici. Jeden z nejbohatších Ukrajinců měl klíčovou roli
Obětí války na Ukrajině se v neděli stal i ukrajinský miliardář Oleksij Vadaturskyj. Jeden z nejbohatších Ukrajinců společně s manželkou nepřežil ruské ostřelování Mykolajiva, kde žil. Podle představitelů Ukrajiny ovšem smrt Vadaturského, který patřil mezi největší obchodníky s obilím, nebyla náhodou. Rusové ho měli označit za jeden ze svých důležitých cílů.
Ministerstvo navíc uvedlo, že ozbrojenci se k útoku odhodlali i přes to, že se v oblasti pohybují ruští vojáci. Ti do oblasti dorazili již před časem, aby zde působili coby mírové síly a zabránili eskalaci konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménií.
Ozbrojenci se měli podle Ázerbájdžánců pokusit obsadit vyvýšeninu v horách, aby si zajistili výhled na regiony Kalbajar a Lachin. „Chtěli si zde zřídit nové bojové pozice,“ tvrdí ministerstvo.
Ázerbájdžán následně zahájil svůj protiúder. Operaci navíc pojmenoval „Pomsta“. Podle dostupných informací ve svém snažení uspěl a získal zpět své pozice v horách na západě země, poblíž hranic s Arménií.
Resort obrany k tomu ještě zveřejnil video, na kterém zachycuje své letecké údery proti údajným nepřátelským ozbrojencům z Náhorního Karabachu.
Vojáci Ázerbájdžánu v Náhorním Karabachu. Zdroj: Profimedia.cz
Ázerbajdžánská armáda se 23. března zúčastnila vojenské přehlídky v pákistánském Islamabádu Zdroj: Profimedia.cz
Ázerbajdžánská armáda se 23. března zúčastnila vojenské přehlídky v pákistánském Islamabádu Zdroj: Profimedia.cz
O Náhorní Karabach už léta probíhají krvavé střety Zdroj: AP
Boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem Zdroj: Twitter.com
O Náhorní Karabach už léta probíhají krvavé střety Zdroj: AP
Arménský voják. Zdroj: Getty Images
Klášter Dadivank v Náhorním Karabachu Zdroj: Profimedia.cz
Ázerbájdžánci útočí od pondělí, hlásí Náhorní Karabach
Představitelé Náhorního Karabachu již v pondělí obvinili Ázerbájdžán, že proti spornému regionu podniká útoky na severu a severozápadě. Již v pondělí se měli podle vojáků Náhorního Karabachu jejich protějšci z Ázerbájdžánu „snažit překročit linii doteku“.
„Arménská strana neutrpěla žádné ztráty. Situace zůstává napjatá,“ hlásil Náhorní Karabach v pondělí večer. Až 95 procent místní populace se totiž hlásí k arménské národnosti, ačkoliv oficiálně spadá pod Ázerbájdžán.
Samotní Ázerbájdžánci doposud odmítali, že by na Náhorní Karabach zaútočili. Jejich středeční zpráva je tak jejich prvním oficiálním přiznáním akce.
Azerbaijani Army's #BayraktarTB2 #UCAV destroys #Armenian Ural-4320 truck. pic.twitter.com/XuxxhH5UIx
— Clash Report (@clashreport) August 3, 2022
Mír v regionu je nejspíš utopií
Situace v Náhorním Karabachu je dlouhodobě velmi nestálá. O region se už léta pokouší Arménie, která své snahy zdůvodňuje převážně arménskou populací v oblasti. Ázerbájdžán se ovšem nechce svého území vzdát, ačkoliv nad ním nemá kontrolu. Kromě toho i tento stát má zálusk pro změnu na některé území v Arménii.
V nedávné době kvůli tomu již vypukly dvě války o Náhorní Karabach, které ovšem až na drobné změny situaci příliš nevyřešily. Ázerbájdžán se může spolehnout zejména na podporu Turecka, Arménii naopak zřetelně pomáhají Rusové.
V minulém měsíci se přitom ještě zdálo, že by se vzájemné vztahy v regionu mohly zlepšit. Takto hovořil americký ministr zahraničí Antony Blinken poté, co si telefonoval jak s představiteli Arménie, tak Ázerbájdžánu. Blinken následně hovořil o „historické možnosti dosáhnout míru v regionu“.