Čeká nás další pandemie koronaviru? Britští vědci varují, že existuje dalších 18 vysoce rizikových virů, které by mohly zapříčinit podobnou pohromu, s jakou se nyní potýká celý svět. Podle webu Express by se mohla opakovat historie, a to třeba kvůli přenosu virů z cibetky na člověka.
Nová studie identifikovala 71 savčích virů, včetně 18 „vysoce rizikových“, které by mohly být nebezpečné pro lidi i některá zvířata. Vědce nejvíce znepokojily mikroby nalezené u cibetky, malého savce, který je aktivní převážně v noci.
Odborníci proto varují před takzvanými mokrými trhy v Číně, na kterých se obchoduje s živými i mrtvými zvířaty, která jinak žijí ve volné přírodě. „Tato studie přesně ukazuje, proč je obchod s volně žijícími zvířaty pandemickou hrozbou, která čeká na svou příležitost,“ uvedl britský vědec Eddie Holmes pro web Express.
Odborníci také zaznamenali „mezidruhový“ přenos zvířecích virů, přičemž byl podle nich nejvíce znepokojující přenos koronaviru z netopýra na cibetku. „Další přenos z cibetek na člověka by mohl snadno odstartovat velké ohnisko. Zvířata prodávaná na trzích nesou širokou škálu virových patogenů,“ dodal Holmes.
Živá zvířata představují riziko
Ačkoliv původ viru COVID-19 není zcela známý, podle jedné z variant se vyskytl právě na mokrých trzích v Číně. Trh s mořskými plody, kde ale obchodníci prodávali i živé savce, plazy a ryby, byl spojen s prvním ohniskem koronaviru v roce 2019.
Trhy, kde se prodává pouze maso, jsou relativně bezpečné. Určité riziko představují ty, na nichž se prodává živá zvěř, neboť se zde mísí tělní tekutiny a výkaly zvířat, která se ve volné přírodě obyčejně nesetkávají. U divokých zvířat je pak riziko největší, protože člověk nemá vyvinutou imunitu proti jejich patogenům.
Mokré trhy jsou nejen pro Číňany, ale pro Asiaty obecně srovnatelné se západními farmářskými trhy. Lidé jsou na nich zvyklí nakupovat, upřednostňují denní nákupy čerstvého masa, ovoce a zeleniny před mraženými potravinami v obchodech. Odborníci proto bijí na poplach, že se historie bude opakovat.