Další teror v Jeruzalémě. Teprve 13letý Palestinec těžce zranil dva lidi, zasáhli civilisté

Při střelbě v Jeruzalémě byli v sobotu dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec. Útok přišel jen několik hodin po páteční střelbě u jedné z jeruzalémských synagog, kterou nepřežilo sedm lidí.

Podle prohlášení záchranářů, které cituje agentura AFP, se incident stal kolem 10:00 SEČ v palestinské čtvrti ve východním Jeruzalémě. „Oběťmi jsou muž ve věku 23 let, který je ve vážném stavu, a další muž ve věku 47 let, který byl ve středně těžkém až vážném stavu,“ uvedl mluvčí záchranářů. Podle něj utrpěli oba muži zranění v horní části těla a při převozu do nemocnice byli při vědomí.

Podle izraelských médií jsou zraněnými otec a syn. Útok se stal v ulici vedoucí k archeologické oblasti Davidovo město, které patří k velmi navštěvovaným památkám v Jeruzalémě. Policie později uvedla, že útočníka zneškodnili dva ozbrojení civilisté, kteří ho zranili.

Ve městě panuje napětí po pátečním útoku na synagogu. Útočník zde přijel autem k budově a začal střílet na lidi, kteří právě odcházeli po modlitbě. Jeho řádění nepřežilo sedm lidí. Pachatel následně uprchl směrem do palestinské čtvrti. Tam se ovšem střetl s policisty, kteří ho při přestřelce zasáhli. Útočník nepřežil.

Deník The Jerusalem Post informoval, že šlo o teroristu z organizace Hamás, tedy z islamistického hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Střelec měl být 21letý Palestinec. Přímo na místě zastřelil pět lidí, další dva z celkem pěti zraněných střelným ranám podlehli po převozu do nemocnice.

Bezpečnostní složky uvedly, že byly na místě krátce po útoku kvůli silnějším bezpečnostním opatřením ve městě. Dnes by se v Jeruzalémě měl odehrát protest proti reformě justice, kterou prosazuje kabinet premiéra Benjamina Netanjahua. Podle serveru Times of Israel není jasné, jak se zvýšené bezpečností podmínky promítnou do protestu. Nejpočetnější demonstrace se podle serveru očekává v Tel Avivu. Minulý týden v Izraeli proti reformě vyšlo do ulic na 100 tisíc lidí.

Páteční útok odsoudili Biden i Zeman s Fialou

Tento teroristický útok řešili i představitelé USA. Prezident Joe Biden nařídil svému národnímu bezpečnostnímu týmu, aby nabídl podporu svým izraelským protějškům, uvedl Bílý dům. „Důrazně odsuzujeme ohavný teroristický útok, ke kterému došlo v pátek večer v synagoze v Jeruzalémě, a jsme šokováni a zarmouceni ztrátami na životech,“ uvedla v prohlášení Bidenova mluvčí Karine Jean-Pierreová.

Současnou eskalací násilí v Izraeli a na okupovaném palestinském území je znepokojen také generální tajemník OSN António Guterres, který vyzval k „maximální zdrženlivosti“. „Tento útok proti civilistům v době modliteb a v den, kdy si lidé připomínají oběti šoa, je obzvláště zavrženíhodný,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

Útok odsoudili i český prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala, oba připomněli, že čin se stal v den vzpomínky na oběti holokaustu. Ministr zahraničí Jan Lipavský vyjádřil znepokojení nad aktuální situací v Izraeli a na palestinských územích.

Otázka Jeruzaléma je v mnoha směrech jádrem palestinsko-izraelského konfliktu. Zatímco Izrael považuje Jeruzalém za své nedělitelné hlavní město, Palestinci chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Tagy: