Další úmrtí na černý kašel v Česku: Nemoci podlehla starší žena, nakažených stále přibývá

Lékaři doporučují očkování.

V Česku letos zemřel druhý nakažený s černým kašlem

V Česku letos zemřel druhý člověk nakažený černým kašlem. Šlo o čtyřiaosmdesátiletou ženu žijící v domově pro seniory na Chrudimsku. Podle mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánky Čechové ovšem trpěla i další infekcí, černý kašel proto nelze určit jako jasnou příčinu úmrtí. V Česku lékaři letos zaznamenali 4 253 případů černého kašle, za týden přibylo 1 151 nových. Nemocnost je nejvyšší od 60. let minulého století.

Případy, kdy lidé nakažení černým kašlem zemřeli, se v ČR několik let neobjevovaly, loni SZÚ evidoval jeden případ. První nakažený, dvaašedesátiletý muž z Náchodska, zemřel v únoru. Pacientka, která žila v domově seniorů, byla hospitalizována na začátku března.

K TÉMATU: Černý kašel se zprvu jeví jako běžná viróza. Lékaři mají při určení diagnózy těžkou pozici

„Měla oboustranný zápal plic s vážnými dýchacími obtížemi, které vyústily v selhání srdce. U ženy bylo zjištěno jak onemocnění černým kašlem, tak streptokokovou infekcí, z nichž obě nemoci mohou způsobit zápal plic. Nelze tedy definovat, na kterou z infekcí žena zemřela, hlavní diagnózou zůstává selhání srdce,“ uvedla Čechová.

Pacienti jsou různého věku, seniorů nad 65 let je mezi nimi 289, tedy zhruba sedm procent. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová na tiskové konferenci k epidemické situaci 15. března na dotaz, zda by se právě senioři neměli přeočkovat, uvedla, že nejvyšší nemocnost je mezi teenagery.

„Starší lidé byli očkováni v dětském věku, ale přeci jenom ta imunita trošku poklesne,“ dodala s tím, že Národní imunizační komise, která schvaluje, jaká očkování budou hrazená z veřejného zdravotního pojištění, podle ní rozhodne během několika týdnů. „Navrhuje se jedno přeočkování v dospělém věku,“ dodala.

Nejvyšší nemocnost je ve věkové skupině 15 až 19 let, tvoří asi třetinu nakažených. Mezi nemocnými je i 76 dětí do jednoho roku života. Děti jsou proti černému kašli očkovány povinně, jde o součást hexavakcíny. Dostatečně chráněny jsou ale až ve čtyřech měsících po druhé dávce, odborníci proto doporučují očkovat těhotné.

SZÚ: Růst počtu případů nesouvisí s Ukrajinou

Všichni dospělí si ale vakcíny musí sami zaplatit, pojišťovna jim část vrací ve formě příspěvku z fondu prevence. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek v pondělí řekl, že pojišťovna přispívá 500 korun a zvažuje se i jeho navýšení. Vakcíny stojí v ordinacích a očkovacích centrech od zhruba 700 do 1 500 korun.

Nejvíce nemocných je v Jihočeském (780) a Středočeském (634) kraji, na Vysočině (512) a v Praze (458), vyplývá z týdenní zprávy SZÚ. Asi tři procenta nemocných potřebují hospitalizaci. Pro srovnání s chřipkou bylo v končící chřipkové sezoně hospitalizovaných s vážným průběhem asi 400 lidí, zemřelo 94 z nich.

SZÚ také v tiskové zprávě jako dezinformaci odmítl spojování nárůstu počtu případů černého kašle s migrací z Ukrajiny. „Z tisíců infikovaných se u deseti osob jedná o uprchlíky z Ukrajiny a v 16 případech jde o import neboli dovezenou infekci z cest ze zemí jako Rakousko, Itálie či arabské emiráty,“ doplnila mluvčí.

Tagy: