Další dávka vakcíny proti covidu, takzvaná boosting jab (podpůrná dávka), bude připravená v září. Uvedl to profesor imunologie na Oxfordské univerzitě Andrew Pollard. Podpůrná dávka má chránit i před novými mutacemi koronaviru. Hrozbu podle britského vědce představuje neproočkovaná populace, a právě vakcíny jsou cestou z „nekončícího lockdownu“, píše deník Daily Mail.
Podle Pollarda budou proti novým variantám částečně chránit i již vyrobené vakcíny. Ty totiž podle posledních dat výrazně přispívají ke snižování počtu mrtvých s covidem a hospitalizovaných ve vážném stavu, čímž napomáhají i k celkovému zpomalování epidemie v zemi.
Podpůrná dávka vakcíny ale může fungovat i proti jihoafrické či indické mutaci koronaviru, nebo minimálně „sníží riziko vážného průběhu nemoci“. „Nepředstavuji si, že budou vakcíny stoprocentně účinné, mohou ale i u mutací snížit riziko vážného onemocnění,“ vysvětlil pro Daily Mail profesor.
Pollard, který je ředitelem Oxfordské vakcinační skupiny, nyní dokončení podpůrné dávky odhadl na září nebo říjen. Jedná se totiž pouze o „úpravu“ již existující vakcíny proti covidu.
„Musíme se stále připravit na nejhorší scénář. Tím je, že pokud přijde nová varianta a my ji nebudeme umět kontrolovat, budeme muset lidi přeočkovat. Zůstává tu nejistota, ale situace se zdá být mnohem pozitivnější. V populaci se vytváří velká imunita, virus se nemůže změnit úplně. I s novými variantami tu bude nějaká imunita,“ mínil Pollard.
Vakcína je cestou z nekončícího lockdownu
„Ve Velké Británii jsme na tom velice dobře. Vakcínu si nechalo dát přes 90 % těch, kterým úřady dávku nabídly. To je úžasné, nikdo to nečekal,“ uvedl vědec s tím, že vakcíny jsou cestou z „nekončícího lockdownu“.
Poslední data z Anglického úřadu pro veřejné zdraví totiž podle Pollarda jasně ukazují, že kdyby nebylo rychlého očkování, s covidem by zemřelo minimálně o deset tisíc Britů víc. „A to je jen 30 milionů dávek, které jsme podali. Když to přepočítáte na celý svět, počet zachráněných životů je skutečně neuvěřitelný,“ doplnil Pollard.
Imunolog si podle svých slov rovněž uvědomuje obavy veřejnosti kvůli zprávám o výskytu krevních sraženin u několika pacientů, kteří dostali vakcínu od společnosti AstraZeneca. Na jejím vývoji se podílela i Oxfordská univerzita. Případy byly ale spíše vzácné.
Profesor Pollard, který dostal už obě dávky této vakcíny, nyní na veřejnost naléhá, aby „zvážila rizika v porovnání s přínosy“. „Největší riziko pro lidstvo je neproočkovaná populace – největší riziko je ten virus,“ zdůraznil vědec.