Slovenská vláda zažívá znovu ukrutné časy. Z nejmenší koaliční strany Za lidi, kterou založil bývalý prezident Andrej Kiska, odešla většina poslanců, která přešla do jiné strany v koalici. Kabinet Eduarda Hegera nyní řeší, co to bude pro vládu znamenat. Diskutuje se o výměně ministryně spravedlnosti, ale i předsedy Národní rady, tedy tamního parlamentu. Ve hře je také konec poslaneckého klubu Kiskovy strany.
Nové problémy slovenské vládnoucí koalice způsobil odchod ministryně spravedlnosti Márie Kolíkové a hned šestice poslanců ze strany Za lidi, která je součástí kabinetu premiéra Hegera. Sedmička rebelů opustila stranu založenou před dvěma lety exprezidentem Kiskou kvůli dlouhodobým sporům s nynější předsedkyní a ministryní pro investice Veronikou Remišovou.
Kolíková a spol. Za lidi opustili poté, co Remišová zablokovala konání mimořádného sněmu, na kterém současná ministryně spravedlnosti chtěla usilovat o personální změny ve straně. Nyní Remišová hovoří o zradě. „Není to žádná novinka. Pokládám to za zradu hodnot, programu a všech členů strany,“ reagovala na oznámení Kolíkové o vystoupení členů jejího křídla z partaje.
Její poslanecký klub v Národní radě tak přišel hned o sedm z deseti zákonodárců a podle pravidel by měl zaniknout. Podle předsedy parlamentu Borise Kollára by však bylo možné udělit výjimku. Sám by nyní složení ve vládě navzdory škatulatům zachoval. „Nebudu žádat nikoho o odchod. Ani paní Kolíkovou, ani paní Remišovou,“ řekl na tiskové konferenci Kollár.
S Remišovou by měli pokračovat pouze bývalý místopředseda Národní rady a před vstupem do politiky aktivista organizující protivládní protesty Juraj Šeliga a poslankyně Jana Žitňanská. Šéfka strany nyní doufá v restart. „Stranu to poškodilo, ale velká většina členů je odhodlaná naplno pracovat na restartu strany a prosazovat její hodnoty a rozumná řešení v regionální i celostátní politice,“ napsala na sociálních sítích Remišová.
O POLITIKE A O ĽUĎOCH Počas posledných mesiacov čelím ja i strana Za ľudí kritike a vlne znevažujúcich komentárov....
Posted by Veronika Remišová on Wednesday, September 8, 2021
Zakladatel strany a bývalý slovenský prezident Kiska uvedl, že Kolíkové a její frakci rozumí. „Straně Za lidi přeji úspěšný restart. Nejsem už jejím členem, ale tak jako každé další straně, která chce Slovensko zbavit těžkostí desetileté vlády Roberta Fica, jí držím palce,“ reagoval exprezident, který ve straně a v politice skončil před více než rokem kvůli zdravotním důvodům.
Rebelové posilují vládní konkurenci
Vládní představitelé nyní řeší, co bude dál. Rebelující poslanci s ministryní spravedlnosti přešli do poslaneckého klubu koaličního partnera – strany Svoboda a Solidarita (SaS).
Díky těmto posilám se tak klub dostal na 19 zákonodárců a aktuálně je po hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) druhým nejsilnějším subjektem ve vládě.
Podle nepsaných pravidel by SaS měla získat post předsedy parlamentu, který nyní drží Kollár, šéf dosud druhého nejsilnějšího koaličního uskupení Jsme rodina.
Šéf SaS a ministr hospodářství Richard Sulík však přišel s následujícím plánem. Kolíková, nyní v barvách SaS, zůstane v čele resortu spravedlnosti, a na oplátku nebude Sulík trvat na tom, aby Kollára vystřídal. Jeho partaj by tak získala jedno křeslo ve vládě navíc.
„Nechceme otevírat koaliční smlouvu. To znamená, že naším zásadním požadavkem je, že Mária Kolíková zůstane ministryní spravedlností. To, co ona prosazuje, je prakticky to, co SaS prosazovat chtěla,“ řekl Sulík po uvítání Kolíkové do svého klubu.
🤝 💚 ✅ VÍTAM MÁRIU KOLÍKOVÚ S TÍMOM ODBORNÍKOV Dnes výrazne zvyšujeme šance, že naša koalícia dokončí volebné obdobie....
Posted by Richard Sulík on Wednesday, September 8, 2021
Trumfy drží prchlivý Matovič
Záležet ale bude především na nejsilnějším hnutí OLaNO. Premiér Heger, který je nominantem tohoto hnutí, sice proti zachování statusu quo nic nenamítá, ale není šéfem strany. Tím je ministr financí a expremiér Igor Matovič, poněkud kontroverzní postava s prchlivými názory. Sulík je navíc jeho velkým rivalem a tak se teprve uvidí, zda na jeho návrh přistoupí.
Nedávno to byl právě Matovič, kdo málem způsobil rozpad slovenské koalice. Coby předseda vlády totiž vyjednal od Ruska koupi dvou milionů dávek vakcíny proti koronaviru Sputnik V. Učinil tak ale navzdory nesouhlasu svých koaličních partnerů a bez schválení vakcíny Evropskou lékovou agenturou. Nakonec kvůli tomu Matovič musel skončit na postu premiéra, aby vláda mohla pokračovat.
Jeho pokus se Sputnikem navíc příliš nevyšel. Ruskou očkovací látku si nakonec nechalo aplikovat jen necelých 20 tisíc Slováků včetně něj. Většinu zakoupených vakcín pak kabinet již nového premiéra Hegera prodal zpět Rusku.