Od příštího týdne by se mohlo začít prodávat více druhů zboží. Ministři se však zatím na úpravách protiepidemického systému PES neshodují. Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu na tiskové konferenci připustil, že by se mohly začít prodávat například papírnické výrobky pro školáky. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale pro CNN Prima NEWS obratem označil zavedení výjimek příští týden za nepravděpodobné. Jak to tedy je?
„V rámci úpravy PES, kterou plánujeme příští týden, bude upraven i seznam povoleného zboží. Budou tam pravděpodobně zahrnuty například papírnické výrobky. Je to potřeba kvůli dětem do škol,“ uvedl ve středu ministr Blatný. Kabinet si podle něj uvědomuje, že se potřebné zboží proměňuje mimo jiné i v souvislosti se změnami ročních období.
Jeho prohlášení ale rázem shodil ministr průmyslu a obchodu. „Námětů je hodně, ale nechceme dělat mnoho výjimek. Vždy to bude nefér vůči ostatním,“ napsal CNN Prima NEWS Havlíček. Na otázku, jestli je přeci jen možné, že by vláda nějaké výjimky udělala, odpověděl: „Spíše již ne.“
Šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza CNN Prima NEWS řekl, že s ministrem zdravotnictví o určitých výjimkách v zákazu prodeje jednal. Navrhl mu uvolnění tří skupin zboží, po němž je největší poptávka. „Tou první je papírnictví, druhou oblečení a obuv pro malé děti a třetí je spodní prádlo, ponožky nebo silonky pro dospělé,“ upřesnil Prouza. Dodal, že Svaz obchodu a cestovního ruchu mapuje, co lidi poptávají a na co si nejvíc stěžují – ať už v obchodech, nebo na sociálních sítích.
Které výrobky by se mohly začít prodávat
- Papírenské zboží
- Oblečení pro děti
- Obuv pro děti
- Spodní prádlo pro dospělé, ponožky, silonky a podobně
Blatný na tiskové konferenci zdůraznil, že chce zachovat pravidlo, podle něhož velké obchody nesmějí prodávat zboží, na které se specializují malé prodejny. Ty mají kvůli opatřením proti covidu zavřeno. Ministr zdravotnictví tak chce i podle případných nových pravidel zabránit nefér konkurenčním výhodám. „Bude to pro všechny. Pokud povolíme například papírnické výrobky v hypermarketech, musí je být možnost prodávat i mimo ně. Spravedlnost bude zachována,“ řekl ministr.
Prouza podotkl, že právě proto je pro vládu nejjednodušší otevřít papírnictví. U oblečení pro děti se podle něj kabinet bojí, že by to znamenalo otevření všech obchodů s oblečením. Obchody však nikdy nebyly rizikovým místem, myslí si Prouza. „Je to spíš zástupné řešení za to, že vláda nechce být přísnější na průmysl. Proto to odnáší obchod a služby,“ řekl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.
„Malé obchody si nezaslouží být zavřené. Když tam mají jednoho zákazníka nebo dva, je riziko úplně minimální,“ dodal. Prouza nicméně souhlasí s Havlíčkem, že otevření jen určitých malých obchodů by bylo nespravedlivé.
I tak se ale podle něj dají obchody rozdělit do určitých skupin, pokud je chce vláda otevírat postupně. „Běžné spotřební věci by rozhodně měly být dostupné. Lidi nemají takový problém s tím, jestli si koupí lego v lednu nebo v březnu, to asi není až tak zásadní. Ale ve chvíli, kdy obzvlášť nejmenší děti rostou strašně rychle, žádný rodič nemá doma zásoby oblečení na nula až pět měsíců. Když se vám roztrhnou poslední silonky, také si je nezašijete,“ upozornil Tomáš Prouza.
Prouza doufá, že by výjimky v prodeji mohly začít platit od pondělí příštího týdne. „Čím dřív, tím líp. Myslím, že na vládě by to mohli řešit nejdřív tento týden v pátek, ale to je vždy trochu loterie,“ dodal Prouza.
Chaos byl i na jaře
V supermarketech lze od 27. prosince prodávat jen zboží základních potřeb. Lidé tak smí nakupovat například potraviny, pohonné hmoty, drogerii, léky, krmiva či brýle. Opoziční politici v této souvislosti kritizují, že podle aktuálního seznamu je třeba v případě obuvi nutné spoléhat na internetové obchody, zato kamenné prodejny mohou nabízet například zbraně a střelivo.
Podobný chaos ohledně otevřených obchodů panoval i na jaře při první vlně pandemie. Vláda nechala otevřená pouze vybraná odvětví, například prodejny potravin, drogerie a lékárny. Zároveň ale nakázala, aby lidé nosili roušky, kterých byl v tu dobu po celé republice nedostatek. Proto si je lidé šili z látky. Kvůli té nakonec vláda musela povolit otevření galanterií.