360°, Jakub Horák, Dalibor Balšínek, Petr Pojman - 4.11. v 21:58
Města a obce by chtěly podíl z daně z mimořádných zisků pro banky a energetické firmy, kterou schválila Sněmovna. Pozměňovací návrh však zakotvil, že nedostanou nic. Podle ředitelky Svazu měst a obcí ČR Radky Vladykové a místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Jany Mračkové Vildumetzové mají ale města a obce nárok na podíl dle zákona o rozpočtovém určení daní.
Daň z mimořádných zisků by měla do rozpočtu přinést 85 miliard korun. Města a obce z ní ale nic nezískají. Vladyková však v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zdůraznila, že jde o daň z podnikatelské činnosti, na kterou mají města a obce nárok podle zákona o rozpočtovém určení daní. „Zvýšené ceny energií platí i města a obce, naši občané platí všechno zdražené a města a obce jsou první, kdo svým občanům pomáhají,“ zdůraznila.
Za to, že města a obce o podíl na dani přijdou, může pozměňovací návrh v rámci daňového balíčku. „Ministr financí tam schová jednu větu, že města a obce nebudou mít na tuto daň nárok, ale oni ho mají ze zákona. Považuji to za absolutně neférové a neskutečný faul,“ podotkla místopředsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová s tím, že je přesvědčená, že je to v rozporu s legislativou.
Podle člena sněmovního rozpočtového výboru Jiřího Havránka (ODS) ale stát městům a obcím pomáhá zastropováním energií. „Kdyby k zastropování nedocházelo, tuto aktivitu bych chápal. Stát ale v tomto ohledu funguje,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS. Dodal, že pokud za rok nebude nutné zastropovávat ceny elektřiny a plynu, nebude potřeba ani windfall tax.
„Kdyby vláda nezaspala a zastropovala ceny u výrobců už na jaře, možná bychom žádnou daň z mimořádných zisků neschvalovali,“ podotkla k tomu Mračková Vildumetzová.