
Poslední šance? TV poplatky narazí v EU, varuje opozice. Bouře ve sklenici vody, říká Lacina
Není pravda, že by zaměstnanci s nižšími příjmy a chudší domácnosti platili procentuálně vyšší daně než bohatší, tvrdí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr financí Zbyněk Stanjura. A to přesto, že někteří ekonomové a sociologové tvrdí opak a přicházejí s návrhy na změnu zdanění práce i majetku. Ve zdanění majetku nechce současný ministr financí podnikat žádné další kroky. Voličům Spolu slíbil, že daň z nemovitosti nezvýší, byť to už vláda jednou udělala. Co si o krocích vlády a ministra financí myslíte vy? Napište nám svůj názor do diskuze pod článkem.
V pátek je poslední termín pro přiznání daně z nemovitosti. Povinnost podání platí pro ty, kteří v loňském roce nemovitost získali, prodali nebo provedli její úpravy. Přiznání mohou lidé podávat elektronicky nebo prostřednictvím portálu Moje daně. Pro majitele datové schránky je elektronické podání povinné.
Daně z nemovitosti by mohly čekat v budoucnu radikální změnu. S tou počítá studie odborníků z PAQ Research, podle které by se daň měla navázat na reálnou hodnotu nemovitosti. Tvrdí, že současný český systém je zastaralý a doplácí na něj zejména ti s nízkými příjmy.
Pátek je posledním dnem pro zaplacení daně z nemovitosti. Týká se všech majitelů bytů, domů nebo pozemků. Letos přitom daň vychází výrazně dráž. Základní sazba stoupla až o osmdesát procent. V některých případech se navýšení týká jen chatařů, kteří si tak oproti stálým obyvatelům obcí mohou připlatit tisíce korun.
Na majitele nemovitostí čeká v posledních dnech nemilé vyřizování. Musí totiž zaplatit daň z nemovitosti, která se od loňského roku výrazně zvýšila. Pro řadu majitelů se jedná o špatnou zprávu, protože nově budou muset vytáhnout z peněženky průměrně o 80 % více. Jak daň zaplatit a kolik si letos připlatíme v krajských městech?
Finanční správa začala rozesílat výzvy k zaplacení daně z nemovitosti. Mnoho vlastníků bylo nemile překvapeno – v řadě obcí zaplatí čtyřnásobek oproti minulému roku. Za zdražením stojí konsolidační balíček i vyšší koeficient stanovený obcemi a samosprávami. V článku si můžete pomocí kalkulačky z webu Měšec.cz vypočítat, kolik budete nově platit.
Města razantně mění výši daně z nemovitosti. Někde se zlevňuje, jinde naopak majitelé zaplatí i několikanásobně více. V Ústí nad Labem dokonce zvýšili daň pouze v sociálně vyloučených lokalitách kvůli nepoctivým vlastníkům.
Majitelé nemovitostí si v letošním roce připlatí. Po úpravách v konsolidačním balíčku totiž dochází k vyšší daňové zátěži, která v příštích letech bude růst pomocí inflační doložky. Výše samotné daně záleží na rozloze bytu, velikosti obce nebo na nastaveném místním koeficientu. Částka se proto může lišit v jednotlivých obcích. Jak jsou na tom krajská města?
Úsporný balíček výrazně zvedne daň z nemovitosti. Většina měst a obcí sice vyčkává, jaký bude reálný dopad na jejich hospodaření, některé radnice už ale mají jasno. Rozhodly se zvednout takzvaný místní koeficient, který se do výše daně promítne a každá obec si jej může stanovit podle svého.
Přišla změna a stát porušil pravidlo. Úpravou daně z nemovitosti obce o nic nepřijdou, vydělá pouze stát, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Nyní se chtějí obce spojit a „vyhádat“ si víc peněz, tvrdí.
Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.
Částka daně z nemovitosti může být příští rok až dvojnásobná. Důvodem je, že vláda musí šetřit, aby si polepšil státní rozpočet. Starostové se ale bojí, že přibude neplatičů, což by ohrozilo i rozpočty obcí. Podle primátora Přerova bude další výdaj pro občany neúnosný.