CNN Prima News daň z nemovitosti

daň z nemovitosti

Výpis příspěvků ke štítku „daň z nemovitosti“

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti

Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.

Blažek: Nesmíme lhát. Říkali jsme, že některé věci neuděláme, a podle okolností se stanou

Koalice SPOLU měla před volbami jako jedno z hesel „Nezvýšíme žádné daně“. Totéž tvrdil ještě v listopadu premiér Petr Fiala (ODS), jenže nyní kabinet zvedne například daň z nemovitosti. „U některých věcí jsme říkali, že je neuděláme, a podle okolností se stanou,“ komentoval to v rozhovoru pro web iDnes.cz ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož se vláda v některých chvílích chová chaoticky.

Ekonom: Zvýšení daně z nemovitostí není nutné. Stát má možnost šetřit i jinde, ale nechce

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje zvýšit daň z nemovitosti na dvojnásobek a výnos změny převést z obcí do státního rozpočtu. Ekonom Vladimír Pikora však podotkl, že by do státní kasy tímto způsobem přiteklo maximálně 12 miliard korun. Podle něj není nutné, aby se daně takto zvyšovaly – stát by prý mohl šetřit například na svých zaměstnancích.

Většina rodin pod hranicí chudoby vlastní nemovitost. Zvýšení daně by pocítili, varuje expert

Více než polovina rodin žijících pod hranicí chudoby vlastní rodinný dům nebo byt, vyplývá z dat Českého statistického úřadu za loňský rok. To je výrazně víc než v řadě západních zemí. Podle některých politiků by proto plánované zvýšení daně z nemovitosti mělo zásadní dopad právě na domácnosti s nízkými příjmy. Podle ekonoma Štěpána Křečka je ale třeba daňovými úpravami rozpočet navyšovat.

Dvojnásobná daň z nemovitosti, změny u stavebního spoření. Stanjura přiblížil plány šetření

Daň z nemovitosti by se mohla zvýšit až na dvojnásobek a výnos ve výši šest až osm miliard korun by stát vybíral pro sebe. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v rozhovoru pro středeční Hospodářské noviny (HN). Jde o jedno z opatření k vylepšení státního rozpočtu. Takových opatření je podle ministra připraveno asi 65 a jejich suma přesahuje 70 miliard korun, které chce stát v rozpočtu ušetřit. Stanjura ale nepočítá se schválením všech návrhů.

Poruší Stanjura předvolební slib? Plán zvýšit daň z nemovitosti naráží u ODS

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil zvýšení daně z nemovitosti, i když koalice Spolu i on sám před volbami slibovali přesný opak. Například místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček plán nepovažuje za správný. Stanjura se naopak bude moci opřít například o TOP 09, která tvrdí, že je daň zbytečně nízká. Podle ekonoma navýšení zaplatí především nájemníci.

Žádné regulace a rychlejší výstavba. Piráti otočili v návrhu řešení nedostupného bydlení

Soukromý sektor i obce musí stavět více bytů. Vláda by měla podporovat výstavbu v regionech, aby se lidé nechtěli jen stěhovat do Prahy, města a obce mají mít možnost regulovat Airbnb. To jsou pilíře, jimiž chce pirátský kandidát na ministra pro místní rozvoj Adam Zábranský řešit otázku bydlení. „Regulace nájmů není řešením,“ řekl Zábranský v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Bydlení vám nezdaníme. A je nám fuk, kolik vás žije v 3+1, odráží Piráti spekulace

Téma vyššího zdanění soukromého majetku provází Piráty už několik let. Mnozí se bojí, že s jejich vládou vzroste daň z nemovitosti a vůbec se bude zasahovat do soukromého vlastnictví. V souvislosti s tím se objevuje i řada hoaxů, které například hlásají, že Piráti budou nutit lidi, aby se jich sestěhovalo víc dohromady. Jak to skutečně se zdaněním bytů a domů bude vypadat v případě, že se dostanou Piráti k moci, vysvětluje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS poslanec a ekonomický odborník strany Mikuláš Ferjenčík.