CNN Prima News daň z nemovitosti

daň z nemovitosti

Výpis příspěvků ke štítku „daň z nemovitosti“

Na majitele nemovitostí čekají vyšší daně. Jak si připlatí v krajských městech?

Majitelé nemovitostí si v letošním roce připlatí. Po úpravách v konsolidačním balíčku totiž dochází k vyšší daňové zátěži, která v příštích letech bude růst pomocí inflační doložky. Výše samotné daně záleží na rozloze bytu, velikosti obce nebo na nastaveném místním koeficientu. Částka se proto může lišit v jednotlivých obcích. Jak jsou na tom krajská města?

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti

Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.

Blažek: Nesmíme lhát. Říkali jsme, že některé věci neuděláme, a podle okolností se stanou

Koalice SPOLU měla před volbami jako jedno z hesel „Nezvýšíme žádné daně“. Totéž tvrdil ještě v listopadu premiér Petr Fiala (ODS), jenže nyní kabinet zvedne například daň z nemovitosti. „U některých věcí jsme říkali, že je neuděláme, a podle okolností se stanou,“ komentoval to v rozhovoru pro web iDnes.cz ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), podle něhož se vláda v některých chvílích chová chaoticky.

Ekonom: Zvýšení daně z nemovitostí není nutné. Stát má možnost šetřit i jinde, ale nechce

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje zvýšit daň z nemovitosti na dvojnásobek a výnos změny převést z obcí do státního rozpočtu. Ekonom Vladimír Pikora však podotkl, že by do státní kasy tímto způsobem přiteklo maximálně 12 miliard korun. Podle něj není nutné, aby se daně takto zvyšovaly – stát by prý mohl šetřit například na svých zaměstnancích.

Většina rodin pod hranicí chudoby vlastní nemovitost. Zvýšení daně by pocítili, varuje expert

Více než polovina rodin žijících pod hranicí chudoby vlastní rodinný dům nebo byt, vyplývá z dat Českého statistického úřadu za loňský rok. To je výrazně víc než v řadě západních zemí. Podle některých politiků by proto plánované zvýšení daně z nemovitosti mělo zásadní dopad právě na domácnosti s nízkými příjmy. Podle ekonoma Štěpána Křečka je ale třeba daňovými úpravami rozpočet navyšovat.

Stát je cvalík a potřebuje škrty, shodují se ekonomové. Jinde se bouří, Češi jsou ale v klidu

K vyřešení deficitu státního rozpočtu jsou nutná hlavně opatření na výdajové straně, ne zvyšování daní. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS se na tom shodli ekonomové Vladimír Pikora a Štěpán Křeček. Podle něj je český stát obézní cvalík, kterého je potřeba dostat do kondice. Češi jsou zároveň v Pikorových očích velmi klidní – zatímco v některých dalších zemích se lidé kvůli ekonomické situaci bouří, v tuzemsku k výraznější mobilizaci nedochází.

Dvojnásobná daň z nemovitosti, změny u stavebního spoření. Stanjura přiblížil plány šetření

Daň z nemovitosti by se mohla zvýšit až na dvojnásobek a výnos ve výši šest až osm miliard korun by stát vybíral pro sebe. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v rozhovoru pro středeční Hospodářské noviny (HN). Jde o jedno z opatření k vylepšení státního rozpočtu. Takových opatření je podle ministra připraveno asi 65 a jejich suma přesahuje 70 miliard korun, které chce stát v rozpočtu ušetřit. Stanjura ale nepočítá se schválením všech návrhů.

Poruší Stanjura předvolební slib? Plán zvýšit daň z nemovitosti naráží u ODS

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připustil zvýšení daně z nemovitosti, i když koalice Spolu i on sám před volbami slibovali přesný opak. Například místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček plán nepovažuje za správný. Stanjura se naopak bude moci opřít například o TOP 09, která tvrdí, že je daň zbytečně nízká. Podle ekonoma navýšení zaplatí především nájemníci.