Prezident republiky Miloš Zeman v dopise adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Zeman už dříve avizoval, že nehodlá platnost zákona blokovat a že k němu pouze nepřipojí svůj podpis. Způsob, jakým to udělal, ale vyvolal spekulace, zda nakonec daňový balíček přece jen nebyl Hradem vrácen k přepracování.
Dopis, který Zeman adresoval Vondráčkovi, poskytl ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V něm prezident potvrdil, že daňový balíček nevetoval. Zákon navíc vyšel 31. prosince ve Sbírce zákonů, a tak začne platit od 1. ledna 2021, kdy zároveň nabyde účinnosti.
Zeman ale už v pondělí poslal Vondráčkovi dopis, v němž oficiálně oznamoval, že zákon nepodepíše. Zakončil ho však formulací, která podle některých politiků i právníků mohla znamenat, že daňový balíček byl omylem vetován. Tím pádem by o normě musela znovu hlasovat Poslanecká sněmovna. Někteří politici kvůli tomu dokonce zvažují ústavní stížnost.
„Žvanivost je strašlivý mor současnosti. Jako historka o vetování daňového balíčku. Vyjádření prezidenta republiky neobsahuje klíčový výslovný poukaz na čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR, jako tomu je v případě veta zákona. Daňový balíček tedy nebyl vetován!“ napsal v úterý na Twitter Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.
Výpadek skoro 90 miliard
Schválená a platná podoba daňového balíčku znamená pro státní rozpočet výpadek příjmů v příštím roce 87,5 miliardy korun. Státní rozpočet na příští rok schválený se schodkem 320 miliard korun s tím nepočítá.
Zavedení druhé sazby daně z příjmů 23 procent nově nahrazuje dosavadní sedmiprocentní solidární zdanění vysokých příjmů. Nová vyšší sazba se bude vztahovat na tu část příjmů, která pro příští rok překročí 141 764 korun měsíčně, což podle ministerstva financí odpovídá čtyřnásobku průměrné hrubé mzdy v roce 2021.