reklama

Vondráček k daňovému balíčku: Prezident vyšel vstříc, svolat schůzi poslanců nelze

Poslanci si vysvětlují dopis prezidenta Miloše Zemana předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) ohledně daňového balíčku různorodě. Část tvrdí, že prezidentovo počínání lze chápat jako veto, další poslanci, že nikoliv. Několik členů dolní komory Parlamentu žádá o mimořádnou schůzi. Tu však Vondráček svolávat nehodlá. On sám totiž považuje prezidentova slova za jasně srozumitelná. Šéf ČSSD Jan Hamáček ovšem oznámil, že bude se stranami, které mají na daňový balíček negativní názor, jednat o dalším postupu.

reklama

Podle předsedy Sněmovny je jasné, jak prezident své vyjádření myslel. „Pan prezident ví, v jaké situaci se nacházíme a že pokud by bylo publikováno v lednu, k účinnosti by došlo 1. února a zákon by měl pět různých účinností,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Radek Vondráček s tím, že by pak byl pro některé subjekty málo přehledný.

K tématu

Prezident tak podle něj vyšel vstříc tím, že nevyužil svoji lhůtu. „Ústava je abstraktní právní norma a to je dobře. Chtěl pomoci a jeho motivem byl opak toho, než dokládají někteří právníci. On chtěl umožnit, aby zákon platil od 1. ledna,“ dodal.

Mimořádnou schůzi k přehlasování tak předseda Sněmovny svolávat nebude. „Podle jednacího řádu to nejde, protože je nepřekročitelná lhůta deseti dnů, kdy má každý poslanec právo seznámit se s návrhem,“ doplnil.

Aby byla platnost nenapadnutelná, možností by bylo upřesnění. „Už jsem se obrátil na Kancelář prezidenta republiky, zvažuji pouze formu, jakou budu komunikovat,“ řekl. Dodal, že ovšem určitě ne prostřednictím oficiálního dopisu. Záleží tak na prezidentovi, zda se k věci vyjádří a zda zpřesní výklad, který není stoprocentní.

Sloveso „vracím“ neznamená, že je to vracení

„Sloveso ‚vracím‘ neznamená, že je to vracení. Zákon podepsal premiér a je odeslán. Řešíme včerejší zprávu,“ sdělil Vondráček. Část poslanců si ale tento akt vykládá tak, že Zeman zákon vetuje.

To popírá  prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.„Vyjádření prezidenta republiky neobsahuje klíčový výslovný poukaz na čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR, jako tomu je v případě veta zákona. Daňový balíček tedy nebyl vetován,“ napsal Ovčáček na Twitteru.

Ovčáček zároveň pro CNN Prima NEWS později upřesnil, že prezident může napsat nový vzkaz. „Vůbec nevylučuji, že pan prezident ještě jednou vyjádří svou vůli v dopise předsedovi Poslanecké sněmovny tak, aby utichly hlasy novinářů a politiků, kteří projevují veřejně neznalost ústavního práva,“ sdělil CNN Prima NEWS prezidentův tiskový mluvčí

Kalousek a Skopeček Zemanův krok chválí

Podobně uvažuje například exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) či poslanec ODS Jan Skopeček. „Tím, že se (prezident) písemně vyjádřil, ukončil předčasně svoji lhůtu (15 dní) a nic nebrání tomu, aby zákon vyšel ve sbírce ještě letos, čímž bude účinný od 1. 1. 2021,“ napsal na Twitteru Kalousek.

Že Zeman balíček nevetuje, uvádí i Skopeček. „Je dobře, že přes svůj nesouhlas s nižšími daněmi, a tedy i vyššími příjmy občanů, prezident Zeman nevetoval daňový balíček a vrátil ho bez podpisu. Je tak šance, že lidé budou mít jistotu nižších daní a firmy rychlejších odpisů od začátku nového roku,“ míní.

Hamáček s Bartošem vidí v dopisu veto

Naopak jako veto Zemanův vzkaz vidí místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Z mého pohledu lze formulaci použitou prezidentem republiky vykládat jako veto. Jediný, kdo to může autoritativně říci, je Ústavní soud. Za ČSSD jsme připraveni případnou žádost o přezkum Ústavním soudem podpořit,“ řekl předseda sociálních demokratů.

Hamáček ve středu navíc dodal, že ČSSD bude jednat o postupu s ostatními stranami, které mají na daňový balíček stejný názor. Jeho strana totiž hlasovala proti návrhu daňového balíčku. Ten nakonec prošel díky hlasům hnutí ANO, ODS, SPD a několika nezařazených poslanců.

Jako jasné veto Zemanův vzkaz označuje předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten pro Info.cz řekl, že by se kvůli daňovému balíčku měla sejít Poslanecká sněmovna. „Nastala nám tak znovu šance v tuto chvíli rozpočtově naprosto nezodpovědný balíček s rukopisem ANO a ODS dostat ze stolu,“ řekl Bartoš.

Coby veto si text od prezidenta dle svých slov vykládal i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Vypadá to, že prezident omylem vetoval daňový balíček. Kladu si otázku, jestli je ještě způsobilý vykonávat úřad,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama