reklama

Vondráček k daňovému balíčku: Prezident vyšel vstříc, svolat schůzi poslanců nelze

Poslanci si vysvětlují dopis prezidenta Miloše Zemana předsedovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) ohledně daňového balíčku různorodě. Část tvrdí, že prezidentovo počínání lze chápat jako veto, další poslanci, že nikoliv. Několik členů dolní komory Parlamentu žádá o mimořádnou schůzi. Tu však Vondráček svolávat nehodlá. On sám totiž považuje prezidentova slova za jasně srozumitelná. Šéf ČSSD Jan Hamáček ovšem oznámil, že bude se stranami, které mají na daňový balíček negativní názor, jednat o dalším postupu.

reklama

Podle předsedy Sněmovny je jasné, jak prezident své vyjádření myslel. „Pan prezident ví, v jaké situaci se nacházíme a že pokud by bylo publikováno v lednu, k účinnosti by došlo 1. února a zákon by měl pět různých účinností,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Radek Vondráček s tím, že by pak byl pro některé subjekty málo přehledný.

Prezident tak podle něj vyšel vstříc tím, že nevyužil svoji lhůtu. „Ústava je abstraktní právní norma a to je dobře. Chtěl pomoci a jeho motivem byl opak toho, než dokládají někteří právníci. On chtěl umožnit, aby zákon platil od 1. ledna,“ dodal.

Mimořádnou schůzi k přehlasování tak předseda Sněmovny svolávat nebude. „Podle jednacího řádu to nejde, protože je nepřekročitelná lhůta deseti dnů, kdy má každý poslanec právo seznámit se s návrhem,“ doplnil.

Aby byla platnost nenapadnutelná, možností by bylo upřesnění. „Už jsem se obrátil na Kancelář prezidenta republiky, zvažuji pouze formu, jakou budu komunikovat,“ řekl. Dodal, že ovšem určitě ne prostřednictím oficiálního dopisu. Záleží tak na prezidentovi, zda se k věci vyjádří a zda zpřesní výklad, který není stoprocentní.

Sloveso „vracím“ neznamená, že je to vracení

„Sloveso ‚vracím‘ neznamená, že je to vracení. Zákon podepsal premiér a je odeslán. Řešíme včerejší zprávu,“ sdělil Vondráček. Část poslanců si ale tento akt vykládá tak, že Zeman zákon vetuje.

To popírá  prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.„Vyjádření prezidenta republiky neobsahuje klíčový výslovný poukaz na čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR, jako tomu je v případě veta zákona. Daňový balíček tedy nebyl vetován,“ napsal Ovčáček na Twitteru.

Ovčáček zároveň pro CNN Prima NEWS později upřesnil, že prezident může napsat nový vzkaz. „Vůbec nevylučuji, že pan prezident ještě jednou vyjádří svou vůli v dopise předsedovi Poslanecké sněmovny tak, aby utichly hlasy novinářů a politiků, kteří projevují veřejně neznalost ústavního práva,“ sdělil CNN Prima NEWS prezidentův tiskový mluvčí

Kalousek a Skopeček Zemanův krok chválí

Podobně uvažuje například exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) či poslanec ODS Jan Skopeček. „Tím, že se (prezident) písemně vyjádřil, ukončil předčasně svoji lhůtu (15 dní) a nic nebrání tomu, aby zákon vyšel ve sbírce ještě letos, čímž bude účinný od 1. 1. 2021,“ napsal na Twitteru Kalousek.

Že Zeman balíček nevetuje, uvádí i Skopeček. „Je dobře, že přes svůj nesouhlas s nižšími daněmi, a tedy i vyššími příjmy občanů, prezident Zeman nevetoval daňový balíček a vrátil ho bez podpisu. Je tak šance, že lidé budou mít jistotu nižších daní a firmy rychlejších odpisů od začátku nového roku,“ míní.

Hamáček s Bartošem vidí v dopisu veto

Naopak jako veto Zemanův vzkaz vidí místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Z mého pohledu lze formulaci použitou prezidentem republiky vykládat jako veto. Jediný, kdo to může autoritativně říci, je Ústavní soud. Za ČSSD jsme připraveni případnou žádost o přezkum Ústavním soudem podpořit,“ řekl předseda sociálních demokratů.

Hamáček ve středu navíc dodal, že ČSSD bude jednat o postupu s ostatními stranami, které mají na daňový balíček stejný názor. Jeho strana totiž hlasovala proti návrhu daňového balíčku. Ten nakonec prošel díky hlasům hnutí ANO, ODS, SPD a několika nezařazených poslanců.

Jako jasné veto Zemanův vzkaz označuje předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten pro Info.cz řekl, že by se kvůli daňovému balíčku měla sejít Poslanecká sněmovna. „Nastala nám tak znovu šance v tuto chvíli rozpočtově naprosto nezodpovědný balíček s rukopisem ANO a ODS dostat ze stolu,“ řekl Bartoš.

Coby veto si text od prezidenta dle svých slov vykládal i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. „Vypadá to, že prezident omylem vetoval daňový balíček. Kladu si otázku, jestli je ještě způsobilý vykonávat úřad,“ dodal.

Tagy:

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama