Prima Mazlíček: Reportáž o dárcovství krve - Červená tlapka
Nikomu z vás nepřejeme, abyste se někdy ocitli v situaci, kdy váš mazlíček bude potřebovat transfuzi krve. Krevní banky pro psy a kočky má v republice jen velmi málo veterinárních klinik, jelikož je uchovávání dost náročné. Krev vydrží pouze tři týdny a odstředění plazmy, která se dá zamrazit, je zase velmi drahé. Právě proto vznikl projekt Červená tlapka, který spojuje dobrovolné dárce s těmi, kdo krev potřebují.
Díky projektu Červená tlapka si mohou pomáhat psi navzájem, a to dárcovstvím krve. Projekt založila Alice Bílá po smutné zkušenosti se svou fenkou, kdy si byla nucena sama sehnat dárce krve a nevěděla jak ani kde. „Nakonec nám pomohl kamarád, ale i přesto naše fenka zemřela.“ Právě na počest boxerky Jasmíny se rozhodla založit platformu pro psí dárce. Často totiž na klinikách registr ani dostatek krevních zásob není. Krev se může uchovávat pouze 3 týdny, pak se musí vyhodit. Založila tedy registr, kam se můžete se svým psem zaevidovat i vy.
Podmínky pro dárce
- Váha nejméně 20 kg (čím větší pes, tím menší zátěž pro něj odběr znamená)
- Věk 2–8 let (dospělý jedinec, opět kvůli zátěži)
- V době odběru v plné kondici, dobře ovladatelný (krev se bere z krku)
- Bez chronických chorob (např. cukrovka, epilepsie) a trvalé medikace
- Aby nebyl příjemcem krevní transfuze
- Feny nesměly nikdy rodit (hrozí riziko, že vytvoří protilátky proti antigenu štěňat) a v době odběru nemohou hárat
Psí krevní skupiny
Psi mají mnoho krevních systémů, zatím je popsáno 12. Pro praxi je však významná zejména krevní skupina DEA 1.1 pozitivní a negativní. V zásadě platí, že prvopříjemce může přijmout krev od kteréhokoliv pejska. První podání krve většinou není spojeno se vznikem těžké posttransfuzní reakce, ale již několik dnů po podání transfuze se vytvářejí protilátky proti krevní skupině neshodující se s krevní skupinou příjemce a další podání krve je v takovém případě velmi rizikové. Proto by mělo, pokud je to možné, každému podání transfuze předcházet vyšetření krve příjemce na krevní antigen DEA 1.1 a měla by být podána pouze odpovídající krevní skupina. Většina dárců, kteří darují krev poněkolikáté, už svou skupinu zná, a tak ji připisují i k informacím do registru. To je případ i Romana Čecha a jeho fenek Niky a Hakimy.
Osmadvacet odběrů
Nika a Hakima patří mezi dárcovské rekordmanky, obě dohromady darovaly krev již osmadvacetkrát a jejich páníček je na ně náležitě pyšný. Sám je totiž zdravotník a je si vědom důležitosti dárcovství krve, jak u lidí, tak u zvířat. Pomáhal i na sále u veterinárního lékaře a i tam přímo v práci zachraňoval společně se svou fenkou pejska, který nutně potřeboval krev. Nejvíce ale vzpomíná na případ, kdy vloni před Vánoci poskytla jeho fenka krev asistenčnímu psovi osmileté dívenky, která trpí cukrovkou. „Holčičce tak na veterině bojoval o život nejen parťák, ale i životně důležitý člen rodiny a umírala jí v té době i babička na rakovinu. Ten příběh mě dostává i dneska, bohužel nevíme, jak to s pejskem dopadlo. Ozvat se totiž musí příjemce sám od sebe a chápu, že většinou je to taková vlna emocí, že na to majitel psa prostě zapomene,“ říká Roman.
Červená tlapka zprostředkovává kontakt na dárce, ale vše je dobrovolné. Stačí si na stránkách projektu vyhledat najít dárce a zadat poštovní směrovací číslo místa, kde jste, vyhledávač vám vyhodí nejbližší dárce a kontakt na ně.
Pokud byste i vy chtěli svého pejska, který splňuje výše zmíněné podmínky, registrovat, stačí jen minuta času na vyplnění formuláře – a možná právě váš pes bude tím magickým 1 000. dárcem.