Díky podpoře hejtmanů vláda mohla od pondělí znovu prodloužit nouzový stav na čtrnáct dnů, s poslanci totiž shodu nenašla. Někteří lidé ale toto mají hejtmanům za zlé, a tak jim prostřednictvím sociálních sítí píší nejrůznější nadávky a výhrůžky. Na kritiku upozornila například hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN), hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) nebo Martin Půta (SLK), hejtman Libereckého kraje.
„To, co zažívám v posledních hodinách, by nikdo z vás zažívat nechtěl. Většina e-mailů, telefonů a esemesek, které chodí, je zlých, agresivních a plných nenávisti,“ postěžovala si na Facebooku Pecková.
Kritika se podle ní dělí na dvě poloviny. „Jedna polovina mě žádá o odstoupení, protože chci uvolnit opatření a mám na svých rukou krev a mé svědomí se má vyrovnat s tím, že díky mně budou umírat tisíce lidí a kolabovat nemocnice. Druhá polovina píše, že mám odstoupit, protože jsem Babišův pohůnek, omezuji jejich lidská práva a svobody, ptají se mě, jestli mám děti a zda se za mě stydí,“ popsala hejtmanka Středočeského kraje. Ve stejné situaci jsou podle ní i ostatní hejtmani.
Pecková zároveň upozornila, že do tohoto stavu Českou republiku dovedl premiér této země, protože nedokáže obhájit svoje kroky, nalézt pro ně podporu a spojit národ. „Já prosím všechny, aby zklidnili své emoce a chovali se odpovědně a nepsali druhým to, co by nikdy nechtěli číst sami,“ naléhala Pecková s tím, že doufá, že se Češi opět stmelí a že tento „zlý sen“ skončí.
Vážení občané, to, co zažívám v posledních hodinách, by nikdo z vás zažívat nechtěl. Většina emailů, telefonů a...
Posted by Hejtmanka Petra Pecková on Sunday, February 14, 2021
Podrazili lidem zlomenou nohu
Pecková na sociálních sítích zároveň ukázala příklad nadávek, které jí lidé posílají. „Ty jsi debilka, nouzový stav si vyhlas u sebe doma. Kéž chcípneš na rakovinu v bolestech i s tvojí rodinou, to ti přeji ze srdce. Tvoje kecy si nech na doma, kobylí hlavo,“ napsal hejtmance například profil s názvem František Klimpera a jeho nadávky se v textu dále stupňovaly až za hranici publikovatelnosti.
Někteří lidé Peckovou pod příspěvkem podpořili, jiní se zastávají kritických názorů. Například Miroslav Vrána pod příspěvek napsal, že se Pecková nemá divit, protože spolu s ostatními hejtmany podporou prodloužení nouzového stavu podrazila lidem zlomenou nohu. „Opozice po mnoha měsících marných bojů konečně lidem připravila šanci a vy jste ji během víkendu zazdili, styďte se a přeji brzké vychutnání kalichu hořkosti vaší politické funkce,“ dodal Vrána.
Nastupte do nemocnic jako dobrovolníci
Na „toxické diskuze“ a zlobu ve společnosti upozornil i pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), který na Facebooku přiznal, že se podíval do diskuze pod jeho nedělní příspěvky. „Udělal jsem chybu, je to jen pro otrlé povahy. Časté dotazy, kolik jsem za to dostal, vulgarismy, urážky, obviňování. To je atmosféra v naší společnosti, kterou ovšem kraje nezavinily,“ upozornil Netolický.
Dodal, že nehodlá asistovat u hrátek se zdravím lidí a vyzval, ať se lidé jdou podívat do nemocnic. „Nastupte jako dobrovolníci a pojďte pomoci. U počítače nebo mobilu, to je odvahy. Ono se to samo nespraví,“ zdůraznil hejtman s tím, že řídit epidemii musí ministerstvo zdravotnictví a vláda, nikoliv kraje.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) zase napsal otevřený dopis starostkám a starostům ze svého kraje, kde obhajuje své jednání. „Jsem přesvědčen o tom, že za současné epidemiologické situace, kdy jsou uzavřeny tři okresy, Německo fakticky zavřelo svoje hranice a v zemi převládají nové mutace viru, nebyla jiná možnost než požádat vládu o vyhlášení nového nouzového stavu. Je to mimořádný krok, proto jsme naši žádost podmínili změnou nebo úpravou těch opatření, která nám přišla neopodstatněná, nelogická a neobhajitelná,“ vysvětlil Půta.
Hejtmani si museli vybrat méně hrozné řešení
Dodal, že je mu jasné, že přesto se jejich „vstřícný“ krok nesetkal s pochopením u některých lidí, kteří toho mají až nad hlavu. „Rozumím tomu a zároveň necítím odpovědnost za výsledky, které vláda v rámci krize dosáhla. Ale každý, kdo někdy měl za něco odpovědnost a musel o něčem rozhodovat, dobře ví, že někdy musí udělat i taková rozhodnutí, která nebudou dvakrát populární,“ uvedl hejtman Libereckého kraje.
Podle něj si musel ze dvou špatných řešení vybrat to méně hrozné. „Také je potřeba si říct, že stejně jako povodně, nelze ani současnou koronakrizi vyřešit jen líbivými proklamacemi a populárním nicneděláním,“ podotkl zároveň.
Vláda díky podpoře hejtmanů nouzový stav mohla prodloužit do 28. února. Získala tak čtrnáct dnů na to, aby vymyslela, jak nařizovat protiepidemická opatření i bez nouzového stavu, na který musí kývnout Sněmovna. Ministři proto hned v pondělí odsouhlasili pandemický zákon. Podle něj by pravomoci vyhlašovat protikoronavirová opatření mělo ministerstvo zdravotnictví se souhlasem vlády. Tento návrh projednají poslanci.