Přesně 134 dní. Tak dlouho v Česku žijeme v nouzovém stavu. A minimálně do konce února to tak zůstane. Co bude potom? Aby vláda nemusela spoléhat na Sněmovnu, která musí vždy nouzový stav odkývat, kabinet v pondělí schválil nový pandemický zákon. Pravomoci vyhlašovat protikoronavirová opatření bude mít ministerstvo zdravotnictví, potřeba bude souhlas vlády. Návrh projednají poslanci.
Vláda schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních, takzvaný pandemický zákon, v pondělí odpoledne. Urychlené projednání pandemického zákona ve Sněmovně žádali hejtmani i opozice.
Nouzový stav bude trvat dalších 14 dní, vláda se dohodla s hejtmany
V Česku bude kvůli epidemii covidu dál platit nouzový stav. Po nesouhlasu Sněmovny s vládní žádostí o jeho prodloužení skončí aktuální stav nouze o půlnoci, hejtmani se však dnes dohodli na tom, že vládu požádají o vyhlášení nového na dva týdny. Vláda jejich požadavku vyhověla a nouzový stav na příští dva týdny vyhlásila.
Nový zákon by měl vládě umožnit vyhlásit podobné restrikce, jaké kabinet zaváděl v nouzovém stavu. To znamená, že by vláda měla mít ze zákona pravomoc omezit podnikáni, nařídit uzavření obchodů a zakázat provozovat služby, například kadeřnictví či kosmetické salony.
Pandemický zákon má řešit také omezení hromadných akcí či dopravy, vláda by mohla povolat armádu či policii. Opatření by zřejmě schvaloval sám kabinet a následně by je vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví.
„Ministerstvo zdravotnictví samotné nemůže mít takové pravomoci. Bude to potvrzovat vláda,“ řekl CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
V březnu by se mohly otevřít školy
Do 28. února tak platí, že musí zůstat zavřená většina obchodů a služeb. Restaurace smějí mít jen výdejní okénka. Zákaz vycházení zůstává od 21:00 do páté ranní. Jediné, co se mění, je to, že skončí omezení úředních hodin.
Pokud pandemický zákon schválí Sněmovna, vláda bude moci striktní opatření držet i nadále. A že by v březnu přišlo větší rozvolnění, zatím nikdo neslibuje.
Jediné, co by se od března mohlo změnit, je částečné otevření škol. Od 1. března by se mohly děti začít postupně vracet do lavic, ovšem za přísných podmínek. Povinné by byly roušky nebo respirátory a děti by se měly testovat. Konkrétní harmonogram se připravuje.
Premiér Andrej Babiš (ANO) měl v pondělí navštívit Rakousko a podívat se, jak návrat dětí do škol řeší tam. Kvůli špatnému počasí se ale cesta musela odložit.
V Rakousku děti přecházejí na prezenční výuku od minulého týdne. Mladší školáci si dělají test dvakrát týdně. Starší žáci se dělí na dvě skupiny. První chodí do školy v pondělí a úterý, druhá ve středu a ve čtvrtek. Test si dělají v den nástupu do třídy. V pátek mají společnou on-line výuku.