reklama

"Dělat pokusného králíka" bude možná brzy zakázané rčení. Aktivisté tvrdí, že tím podporujeme týrání zvířat

Ilustrační foto
Foto:

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung přišel s informací, která je pro většinu veřejnosti nepochopitelná a směšná. Rčení jako “zabít dvě mouchy jednou ranou“ nebo  “dělat pokusného králíka,“ podporují podle PETY násilí na zvířatech.  Řekněme si narovinu, že dobrým protiproudem k těmto výrazům je třeba pohádka z pera Charlese Perraulta, francouzského spisovatele, O červené Karkulce. Tam vlk sní babičku a později i Karkulku. I když sporný je konec pohádky, kde dřevorubec vlkovi rozřízne břicho. Zde by mohli aktivisté opět podotknout, že se jedná o násilí NA ZVÍŘATECH, co na tom, že sní malou holčičku?! O nesmyslnosti pohádky, že babička i Karkulka z břicha vyskočí bez újmy na zdraví, dnes debatovat nebudeme.

reklama

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung přišel s informací, která je pro většinu veřejnosti nepochopitelná a směšná. Rčení jako “zabít dvě mouchy jednou ranou“ nebo  “dělat pokusného králíka,“ podporují podle PETY násilí na zvířatech
Řekněme si narovinu, že dobrým protiproudem k těmto výrazům je třeba pohádka z pera Charlese Perraulta, francouzského spisovatele, O červené Karkulce. Tam vlk sní babičku a později i Karkulku. I když sporný je konec pohádky, kde dřevorubec vlkovi rozřízne břicho. Zde by mohli aktivisté opět podotknout, že se jedná o násilí NA ZVÍŘATECH, co na tom, že sní malou holčičku?! O nesmyslnosti pohádky, že babička i Karkulka z břicha vyskočí bez újmy na zdraví, dnes debatovat nebudeme.

Ochránci zvířat z jedné z největších organizací, bojující za práva zvířat - PETA tvrdí, že stejně jako se nesmí používat rasistické a homofobní nebo diskriminační výrazy, tak by se neměly používat ani ty, které podporují násilí na zvířatech. Dokonce s tím došli tak daleko, že už vymysleli výrazy náhradní. 

Místo: “dělat pokusného králíka“, bychom měli v budoucnu používat: “dělat zkumavku“. U nás oblíbené “házet hrách na stěnu“ by nemělo být problém, ovšem v angličtině se používá “bít mrtvého koně“ a tady už se to ochráncům nepozdává. Nahradili by to rčením: “krmit nasyceného koně“.

Tak nápad je to hezký, i když jsou určitě důležitější problémy v říši zvířat, které by ochránci měli řešit. Ale aktivisté zde narazili na odpor veřejnosti. Hlavně by nás všechny určitě zajímalo, jaký by si představovali trest za používání těchto rčení?

Barbara Vávrová💓

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama