Delta v Jihoafrické republice
Jihoafrická republika bojuje s novou vlnou koronavirové pandemie. Podle zdravotníků tento boj ale prozatím prohrává. V zemi je v současné době téměř polovina případů COVID-19 z celého afrického kontinentu. Nová varianta delta se totiž ve městech rychle šíří. Situaci na místě mapoval reportér CNN David McKenzie.
Jihoafrická republika doufala, že se koronavirová situace bude už jen zlepšovat. Že větší škody už pandemie nenapáchá. Teď ale Mohammed a jeho tým záchranářů začínají s virem bojovat znovu. Mutace delta tu způsobila spoustu chaosu, trpí tu řada pacientů. Každý den jim dramaticky klesá saturace,“ popisuje Mohammed Patel.
Země, kde armáda vyhlásila válku doktorům: Za péči o pacienty jim hrozí smrt, léčí tajně
Klinika pod palbou a lékaři v slzách. Jedna z kulek vystřelená vojáky zasáhla do krku mladého muže, který se snažil bránit dveře. Lékaři se zoufale snažili zastavit silné krvácení, zatímco podlaha okolo se zbarvila do ruda. Tak popisují reportéři agentury AP scénu z tajné nemocnice ukryté v jednom z myanmarských klášterů, kterou vzaly bezpečnostní složky útokem. Léčili se v ní totiž zranění demonstranti, kteří protestovali proti vývoji v zemi po únorovém vojenském puči.
Jihoafričtí vědci, kteří trasují mutaci delta, zaznamenali dominanci nových infekcí během pouhých pár týdnů. Patel vzal štáb CNN do jednoho domu jižně od Johannesburgu. V této oblasti mutace delta vtrhla do rodin a prudce udeřila převážně mezi nenaočkovanými obyvateli. Celkem je plně očkováno méně než procento Jihoafričanů.
„Jsou i pacienti, kteří trpí doma, protože se pro ně nepodařilo najít nemocniční lůžko. V nemocnici není místo, chybí tu ventilátory. Je to naprostý chaos,“ líčí Patel. Už měsíce CNN žádá o přístup do nemocnic, ale povolení nezískala. Skutečný dopad této brutální vlny mutace delta z větší části není vidět. Stanice CNN ale získala znepokojivé záběry z pohotovosti v nemocnici v Johannesburgu.
Lékař: Vládne tu bezmoc a chaos
Jeden z lékařů se rozhodl promluvit a odhalit podmínky, které mu připomínají spíše válečnou zónu. Jeho identitu stanice skryla, lékař se totiž obává reakce ze strany vlády. Uvedl, že v posledních dnech nestíhají dostatečně rychle zakrývat těla, aby se uvolnil prostor pro nemocné. „Pacienti tu umírají při čekání, než se na ně vůbec někdo podívá. Při čekání, než je přijmou na oddělení. Protože zdroje jsou zcela přetížené kvůli přívalu pacientů.“ Na otázku, jaký z toho má pocit, dodal: „Pocit bezmoci až téměř otupělosti, že děláme vše, co je v našich silách, ale přesto to nestačí.“
Zdravotníci v Johannesburgu přivážejí do nemocnice dalšího pacienta s covidem. Zdroj: AP
Kriticky nemocné pacienty nemocnice často odmítají. Patelův tým pak hodiny hledá volné lůžko. Charitativní organizace s názvem Dar dárců tak během necelých pěti dnů postavila polní kliniku s dvaceti lůžky, kde pracují lékaři a sestry jako dobrovolníci. Každé lůžko znamená pro nemocného pacienta šanci.