reklama

Delta i omikron – vědci znají přes deset variant viru, bojí se pěti. Jak se liší?

Ačkoli virologové po světě rozlišují už přes deset různých variant koronaviru, které průběžně sledují, reálnou hrozbou podle nich přestavuje pět: alfa, beta, gama, delta a nyní nově i omikron. Jak se tyto varianty liší a kdy se začaly v populaci šířit?

reklama

  • Alfa (B.1.1.7)

Alfa se stala vůbec první variantou koronaviru, která se výrazně odlišila od původního kmenu viru. Začala se šířit na sklonku minulého roku ve Velké Británii. Proto se jí původně říkalo britská, než Světová zdravotnická organizace (WHO) nezačala varianty koronaviru řadit podle písmen řecké abecedy.

Varianta disponovala zhruba o polovinu větší šiřitelností. Z Británie se rychle rozšířila do zbytku světa (do více než 50 států), dnes už ale prakticky vymizela. USA už ani alfu neevidují jako znepokojivou, i proto, že očkování je proti ní velmi účinné. Později alfu v globálním měřítku vytlačila silnější varianta delta.

Jak vzniká nová varianta koronaviru?

  • Ve chvíli, kdy nakažená osoba infikuje dalšího člověka, vir se zkopíruje a přejde do těla nového hostitele.
  • Tento duplikační proces se ale může pokazit, čímž dochází k mutacím. Kvůli takovým chybám může vir zaniknout, může se oslabit, ale také se může stát silnějším. Nové atributy patogenu jsou prakticky nahodilé.
  • Pokud vir nasbírá více mutací a vlastnostmi se výrazně odliší od původního viru, vzniká nová varianta.

  • Beta (B.1.351)

Druhá objevená varianta se začala šířit z Jihoafrické republiky a vědci na ní natrefili ve 20 zemích. Beta se ale nikdy nestala dominující variantou ve světě, i africké mutace totiž vytlačila delta. Vědci každopádně u bety poprvé předestřeli, že je tato varianta schopná proniknout i imunitou vytvořenou po očkování či prodělání původního covidu.

  • Gama (P.1)

Gama se objevila v Brazílii, která si v loňském roce procházela tvrdou koronavirovou vlnou. Z výše popsaných variant se šířila nejméně. Dostala se ale i do Evropy, celkem ji evidovali ve více než deseti různých státech. Také u gamy virologové došli k závěru, že virus dokáže zčásti obejít imunitu po očkování i po prodělání covidu.

  • Delta (B.1.617.2)

Čtvrtá objevená varianta původem z Indie se od začátku projevovala větší šiřitelností než předchozí typy viru. V průběhu letošního roku se stala dominantní variantou po celém světě. Přesto se ani po měsících existence delty odborníci neshodnou, zda virus způsobuje i vážnější průběh nemoci. Obecná shoda ale panuje na tom, že delta dokáže v určité míře tlumit účinky očkování. Při léčbě covidu se v tomto případě proto často využívají monoklonální protilátky.

Až do listopadu byla delta nejnebezpečnější variantou covidu, kterou vědci znali.

  • Omikron (B.1.1.529)

Začátkem listopadu vědci na jihu Afriky ve státech Botswana a Jihoafrická republika objevili další variantu koronaviru, která začala okamžitě budit pozdvižení po celém světě. Státy začínají zavírat hranice a zavádět nová karanténní opatření. A to přesto, že svět o omikronu ještě prakticky nic neví.

Podle prvotních vědeckých závěrů se může omikron šířit ještě rychleji než delta. Obavy také vzbuzuje genetická stavba viru. Varianta má totiž řadu mutací v oblasti spike proteinu, který vědci využili k výrobě již používaných vakcín. Hlavně proto se experti obávají, že očkování nemusí být proti omikronu tolik účinné.

Například britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se obává, že omikron může utlumit účinek vakcín až o čtyřicet procent. Reálná data, která by tuto hypotézu potvrdila, ale ještě nejsou k dispozici.

Omikron se objevil už v 17 zemích světa, jeho výskyt mapuje vědecký web GISAID.

Ostatní varianty nebezpečné nejsou

Světová zdravotnická organizace i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí evidují ještě další varianty, které ale nepředstavují takové nebezpečí jako pětice výše popsaných virů. Mezi takto evidované varianty patří například lambda (C.37), mí (B.1.621), epsilon (B.1.427 a B.1.429), iota (B.1.526), eta (B.1.525) či zeta (P.2).

WHO tak při jmenování omikronu žádné řecké písmeno v abecedě nepřeskočila, jen předchozí písmena vyhradila pro jiné (méně nebezpečné) varianty, anebo je vyřadila z pragmatických důvodů (například, aby se nepletla s jiným slovem).

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama