reklama

Nebezpečná mutace covidu z JAR už je v Evropě. Vakcíny mohou ztratit 40 procent účinnosti

Nebezpečná varianta koronaviru už je v Evropě. První případ nákazy variantou B.1.1.529 hlásí belgická Lovaň. Nakaženou je mladá dospělá žena, která se vrátila z Egypta a Turecka. Tuzemská vláda rozhodla, že Češi, kteří přicestují z JAR, musejí do izolace. Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid si myslí, že nová varianta může snížit efektivitu vakcín minimálně o 40 procent.

reklama

Žádná přímá vazba na Jihoafrickou republiku, odkud se virus šíří. Mladá Belgičanka byla v Egyptě a Turecku, přesto jí v nemocnici v Lovani zjistili novou nebezpečnou variantu koronaviru. Je tak první potvrzenou Evropankou. Informaci potvrdil ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Žena nebyla očkovaná proti covidu ani až dosud nikdy neměla potvrzenou infekci.

Belgický virolog Marc Van Ranst, jehož laboratoř úzce spolupracuje s agenturou pro veřejné zdraví Sciensano, předtím informoval, že Belgie v souvislosti s variantou B.1.1.529 analyzovala „dva podezřelé vzorky“. Později na Twitteru uvedl, že v jednom případě se nákaza potvrdila čtyři dny po nástupu příznaků covidu. Aniž by specifikoval pohlaví pacienta, doplnil, že daná osoba se 11. listopadu vrátila z Egypta.

Výskyt nové varianty koronaviru označované také řeckým písmenem „ný“ před pátkem evidovaly pouze Hongkong, Botswana a Jihoafrická republika. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví na její šíření upozornilo na čtvrtečním brífinku, na kterém vědci hovořili o znepokojivé kombinaci mutací. Vysoký počet nových rysů by mohl znamenat, že tato podoba koronaviru bude nakažlivější a bude schopna obejít lidskou imunitu.

Evropa pozastavuje lety

Británie, Rakousko, Německo či Česko už v souvislosti s šířením nové varianty pozastavují lety z afrických zemí, hlavně z Jihoafrické republiky a Botswany, kde se vir objevil poprvé. Všichni Češi vracející se z JAR a dalších zemích v regionu budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace. Rozhodla o tom vláda v demisi. Po návratu z Jihoafrické republiky musí lidé také podstoupit test do 24 hodin a další nejdřív 10., nejpozději 14. den po návratu.

„Podle informací, které jsou k dispozici, může být tato varianta infekčnější než delta. Je zde riziko, že by mohla zaujmout dominantnější pozici v rámci variant, které se šíří nejen v Česku, ale v celém světě,“ podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že o nové variantě má ministerstvo dosud minimum informací.

„Nemám přesnou informaci o tom, zda tato varianta může obejít očkování. K situaci by se měla vyjádřit Světová zdravotnická organizace, zatím je to ale ve fází úvah expertů,“ dodal.

Vědci o B.1.1.529 zatím příliš neví. Někteří experti už ale upozorňují, že může jít o dosud nejprůraznější variantu, která svými negativními vlastnostmi překoná i deltu.

Britský ministr zdravotnictví Javid se obává, že varianta může snížit efektivitu vakcín nejméně o 40 procent. Vědecký časopis Nature mezitím uvažuje, zda varianta viru dokáže obejít nejen imunitu zpevněnou očkováním, ale i imunitu po prodělání původního covidu.

Ještě v úterý země po celém světě evidovaly v součtu pouze deset případů nákazy, teď už jich je 83. Nejvíce v Jihoafrické republice, další v Botswaně, Hongongu a už i v Izraeli.

Řada vědců ale uklidňuje, že je stále brzy na to s jistotou říci, že nová varianta koronaviru může být nebezpečnější než ostatní. B.1.1.529 má v sobě 32 mutací viru, zhruba dvakrát víc než varianta delta.

„Zatím všechno nasvědčuje tomu, že varianta se může šířit rychleji než delta. Současné vakcíny proti ní zřejmě nebudou tolik efektivní,“ sdělil Javid. Informoval o tom web Business Standard.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama