Policejní velitel Červenka: Hrozí hromadné výpovědi. Mám pocit, že jsme jen politické hračky

Část policistů plánuje podat v červenci hromadnou výpověď. Mám pocit, že jsme jen politické hračky, za půlrok plný protestů se nezměnilo vůbec nic, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS místopředseda Odborové organizace bezpečnostních sborů a písecký policejní velitel Martin Červenka. Minulý rok varoval před rozpadem policie a stál za „pokutovými protesty“. Přestože ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) slíbil nápravu, situace je podle Červenky stále extrémně kritická. „Blíží se den, kdy někam přijedeme pozdě – nebo vůbec – a stane se neštěstí. To je neodvratitelný fakt. A v takovém případě budou část viny nést i politici,“ nastínil černý scénář.

Od „pokutových protestů“ a demonstrací před ministerstvem vnitra uběhl téměř půlrok. Zlepšily se pracovní podmínky v řadách policie?
Z pohledu řadového policisty se ve skutečnosti nezměnilo vůbec nic. Ano, dalo by se říct, že došlo ke zvýšení platů o 2 500 korun měsíčně. Jenže to je jen mediální pohled, realita je poněkud složitější. Na mnoha místech policisté „na oplátku“ přišli o jiné benefity. Pro příklad můžu uvést Fondy kulturních a sociálních potřeb (FKSP). Někde měli osm tisíc korun za rok, letos nemají nic. Jinde došlo ke snížení jiné formy stabilizačního příplatku. Za takových okolností už „navýšení platů“ vypadá jinak, že?

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prezident Pavel svědčil u soudu. Částečně se zastal generála, který žádá milionové odškodné

Opravdu ten půlrok nepřinesl vůbec nic? Z politických táborů kdekdo sliboval velké změny…
Asi jediná věc, kterou skutečně vnímám pozitivně, je pracovní skupina Agendy, která má snížit byrokracii v policii. Jsem jejím členem a musím říct, že se tam skutečně maká. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem jejím členům. Ve finále se u ní sešlo 146 různých podnětů, které mají potenciál zjednodušit naši práci. Problém je, že na velkou část z nich bude třeba politická vůle – a sám asi víte, jaká je v takových případech realita.

Zatím se do praxe uvedla změna u výjezdů policie na škodní události a střety se zvěří. To je asi jediné, co mohl řadový policista vnímat jako pozitivní změnu za celý půlrok. A celkově bych k tomu chtěl dodat, že změna přístupu k byrokracii je jeden z mnoha malých krůčků, které je třeba udělat, nikoliv jediný. Suma sumárum lze tedy říct, že žádná razantní změna nenastala, příslušníci lidově řečeno padají na hubu. Už toho mají dost a brzy se to projeví. Slovo příslušníci používám záměrně, protože se to týká všech bezpečnostních sborů.

Na čem se tedy jednání o řešení problémů v řadách policie a hasičů zaseklo?
Není politická vůle. Politici nevnímají extrémní naléhavost situace. Blíží se volby, tak se bude slibovat, co se všechno udělá po nich. Nikdo nebude řešit, že v bezpečnostních sborech už nemůžeme čekat ani den. Nemohu se zbavit pocitu, že jsme jen politické hračky. Neustále poslouchám, že bezpečnost je jasnou prioritou, ale jaká je skutečnost? Současná vláda dostala za jedno volební období situaci v bezpečnostních sborech ze stavu „velmi vážná“ do stavu „extrémně kritická“. To už je tedy výkon. Nikdo se nemá k tomu, aby se situace skutečně začala řešit.

My, kteří každý den riskujeme vlastní životy a zdraví pro bezpečí a ochranu občanů, přesně víme, jak na tom jsme. Všichni víme, že se blíží den, kdy někam přijedeme pozdě – nebo vůbec – a stane se neštěstí. To je podle nás neodvratitelný fakt. A v takovém případě budou část viny nést i politici, kteří to mohli a měli řešit. Ale raději se věnovali předvolební kampani a populárním tématům. Je třeba si určit priority – je důležitější předvolební kampaň, nebo bezpečí občanů?

Blažek o stavu vězeňské služby mlčí

Zlepšení poměrů u policie několikrát sliboval ministr vnitra Vít Rakušan. Co vám říká na jednáních? Věří, že pro ni urve více peněz a dožene mezeru v odměňování s vojáky? Naposledy uvedl, že by pro policii chtěl další miliardu korun.
Poslední jednání s panem ministrem jsme měli minulý týden, celé se točilo kolem reakce na zlepšení odměňování vojáků z povolání. Před tiskovou konferenci ministryně obrany Jany Černochové (ODS) chtěl Rakušan předložit návrh na zvýšení platů policistů a hasičů o čtyři tisíce korun. Po tiskové konferenci bude čekat, jaký návrh pro vojáky předloží ministryně do meziresortního připomínkového řízení, podle toho bude adekvátně reagovat.

Takový přístup pana ministra skutečně oceňuji. Mohl mlčet, při jednání vlády souhlasit s navýšením pro vojáky a výsledek by pro něj byl stejný – negativní reakce ze všech stran. Třeba ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zcela mlčí o skutečné situaci Vězeňské služby ČR a má klid. Nikdo ho negriluje, ačkoliv je situace ve vězeňské službě naprosto kritická s nulovou možností zlepšení.

MOHL VÁM UNIKNOUT VÝZKUM: ANO drtivě vede v Ústeckém kraji, Spolu by vyhrálo jen v Praze

Na druhou stranu, Rakušanův přístup k řešení policejních trablů mnozí spíše připisují k předvolebnímu boji…
Ano, i přes tento smířlivý pohled vůči ministrovi vnitra musím doplnit dvě důležité poznámky. První je ta, že situaci příslušníků měl takovým způsobem řešit už dávno, nemusel čekat na poslední půlrok před volbami. Bude se špatně vyvracet argument, že jde o předvolební gesto. Druhá poznámka by se dala shrnout slovy – začněte už nám prosím naslouchat. Jde totiž o to, že ty čtyři tisíce jsou stejný případ jako u první otázky – mediálně je to hezké.

Ve skutečnosti uvažuje o tom, že 800 korun půjde do fondu na odměny, což znamená, že se většina těch peněz k řadovým příslušníkům ani nedostane. Přitom oni potřebují lepší podmínky úplně nejvíce. Zbytek, tedy 3 200 korun, se plánuje do stabilizačního příplatku, který lze odebrat ze dne na den. Něčím takovým tolik potřebné stabilizace prostě nedosáhneme. Uvidíme, jak to celé dopadne. V každém případě je i toto jen jedním z mnoha kroků, které je třeba učinit.

Jestli to ale chápu správně, nebavíme se jen o policii, ale také o hasičích a vězeňské službě. A zatím se nedořešila ani ta první skupina.
Pokud máme více sborů, které mají kritický personální nedostatek, a začneme extrémně zlepšovat podmínky jen v jednom, je to cesta do pekel a likvidace zbývajících sborů. To si musí všichni členové vlády uvědomit a koordinovat společný postup ke stabilizaci všech sborů.

Už jsme to nakousli výše, nacházíme se ve volebním roce. Myslíte, že k nějakým změnám ještě dojde? Čas už mají politici prakticky jen do prázdnin – co se nestihne, spadne pravděpodobně nelítostně pod stůl.
Co se týká legislativního procesu, domnívám se, že už se nestihne vůbec nic. A jistým způsobem je to dobře. Zvládnout bylo možné pouze novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která leží v Poslanecké sněmovně. Je ovšem tak nepovedená, že bude lepší, když se nestihne. Bude lepší k tomu po volbách sednout znovu a buď udělat komplexní novelu, nebo raději úplně nový zákon, který bude pracovat i s tím, že upravuje podmínky sedmi sborům.

V rámci této případné novely je třeba zásadním způsobem říznout i do celé struktury. Ideální představa je, aby se vrátila efektivita a systém byl transparentní. To se nicméně může skutečně uskutečnit až po volbách, teď se to nedá stihnout a musí se najít někdo odvážný. Všichni víme, že většina předvolebních slibů rychle zapadne.

Policejní odměny? K řadovým příslušníkům padají zbytky

Jak se k tomu všemu staví také policejní prezident Martin Vondrášek? Některé vaše návrhy se ostatně netýkaly jen peněz, ale právě také změn v policejních strukturách a odbourání byrokracie. Není to věc, nad kterou by měl mít Vondrášek větší kontrolu?
Od samotného začátku říkám, že nejde „jen“ o peníze. Jedním z problémů je zcela nesmyslná struktura policie. V České republice nemáme jednu policii, máme jich čtrnáct – každý kraj jiná. Čtrnáct různých přístupů k příslušníkům, podmínkám služby, jednotlivým oznámením od občanů. K takovému rozdělení policie nikdy nemělo dojít. Je to jedna z nejhorších věcí, která se jí za celou dobu její existence stala. Každé krajské ředitelství má své IČ, svůj rozpočet a jede si na „své triko“. A to celé vede k tomu, že se některé věci policejnímu prezidentovi špatně ovlivňují a špatně kontrolují.

Není to tak, že bych chtěl panu Vondráškovi dělat advokáta, ale v některých ohledech má svázané ruce. Je to jedna z dalších věcí, které je třeba změnit, opět nicméně jde otázku politické vůle a legislativy. U věcí, které změnit může, je to různé. Některé úkoly rozjel prostřednictvím pracovní skupiny Agendy, u jiných by podle mého názoru měl být mnohem razantnější. Některé věci neřeší. Uvítal bych, kdyby nahlas řekl pravdu o současné situaci, stejně jako by to měli udělat všichni nejvyšší v jednotlivých bezpečnostních sborech. Říkám to s vědomím, že nevidím všechno a nemám přístup ke všem informacím. Ale tohle vidět jde – a přehlížet už by se to nemělo.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Peněz na škody po povodních jsme poslali dost, tvrdí resort financí. Odmítá proplatit stamiliony

Někdy od řadových policistů slýchávám, že pokud by se na penězích mělo někde řezat, tak právě u hlav jednotlivých útvarů. Často s argumentem, že odměny a výsluhy mají až nesmyslně vysoké. To říkají i někteří ekonomové. Jaký na to máte názor?
U jedné z předchozích otázek už jsem říkal, že k řadovým příslušníkům se odměny moc nedostanou. Naprosto netransparentní záležitost. Naprosto respektuji, že čím vyšší úroveň řízení, tím vyšší budou odměny. Jenže to vypadá, že se ve vyšších patrech rozdělují takové částky, že k řadovým propadávají skutečně jen zbytky. Přitom dnes většina z nich vlivem kritické personální situace pracuje za několik příslušníků a jen poslouchají, jaká je průměrná odměna…

Příslušníci už toho prostě mají dost a bez mého přičinění chtějí přitvrdit. První část chce dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Toto datum je vybráno symbolicky jako reakce na novelu zákona o vojácích z povolání.

Tento týden jsme to vlastně v médiích mohli vidět. V jeden den se objevily dvě zprávy. První o tom, že hasiči bojují s obrovským požárem plastů a už se jich několik zranilo. Doufám, že budou všichni v pořádku. A ve stejný den jsme mohli číst o statisícových odměnách ve vedení hasičského záchranného sboru. Předpokládám, že v lepším případě dostanou hasiči od požáru plastů pár stovek za dobrou práci.

A vaše reakce na kauzu?
Neumím na to slušně reagovat. Takto to je ve všech bezpečnostních sborech – u policie, hasičů, vězeňské služby, celní správy. No, a odměny mohou také ovlivnit výsluhy. Víc bych se k výsluhám nevyjadřoval. Není to pro mě bubák ve skříni jako pro některé, jen se na pár řádcích nedá dobře vyjádřit, aby to zase někdo neotočil.

Co všechno vám napsali podporovatelé či kritici v uplynulém půlroce? Jak vnímají celou situaci?
Každý den dostávám mnoho zpráv a emailů. Drtivá většina je pozitivních, vyjadřují podporu či nabízí pomoc. Za týden dostanu tak dvě zprávy či e-maily s negativní reakcí. Ale spíše jde o výtky, že se pořád jen jedná, že jsem moc měkký a je třeba přitvrdit. Jenže k tomu už nejsem třeba. Příslušníci už toho prostě mají dost a chtějí bez mého přičinění přitvrdit.

První část chce dát hromadné výpovědi k 1. červenci letošního roku. Toto datum je vybráno symbolicky jako reakce na novelu zákona o vojácích z povolání. Strašně mě to mrzí a štve, ale naprosto je chápu. Ani toto nikdo neřeší, ačkoliv je prý bezpečnost priorita. Další uvažují, že by šli na protest takzvaně řešit své zdravotní neduhy. Takhle to před lety udělali v Polsku. Já jsem vždy byl zcela proti takovým krokům, protože by se pohrdání vlády bezpečnostními sbory přenášelo na občany, ale nyní už tak striktní nejsem.

A třetí skupina příslušníků plánuje, že si zopakuje demonstraci a „týden bez pokut“, který by byl mnohem delší. Pokud by k tomu došlo, zapsala by se současná vláda do historie. Příslušníci bezpečnostních sborů jsou zvyklí „držet hubu a krok“. Vždyť poslední velká demonstrace proběhla před 15 lety. Současná vláda by zažila druhou za jedno funkční období.

Plánujete ale vy sám nějaké konkrétní kroky, jak se naposledy se současnou vládou pokusit o posun v jednáních o problémech uvnitř policie?

Strašně bych rád, ale už mě nic nenapadá. Kde jsem mohl, tam jsem jednal. Když mi naslouchali, tak jsem vysvětloval. A kam to vedlo? Nikam. Nic se nestalo. Jen se do médií neustále něco sděluje. To klidně můžu udělat také: pane premiére, jednoznačnou prioritou v současné době musí být udržení ještě sloužících příslušníků. A uklidnit je, že nejsou v zapomnění. Na obojí máme jednoduchý recept, a rozhodně to není vámi plánovaný postup. Proto vás vyzýváme k řešení situace a ke schůzce, dokud je ještě čas a nezačala realizace již zmíněných kroků.

A na závěr ještě vzkaz nejen pro současnou vládu, ale i kabinety budoucí. Pokud chceme stabilizovat bezpečnostní sbory, nemůže být odměňování takové, že téměř každý příslušník má druhé zaměstnání. Stejně tak je nedůstojné, aby se každý rok řešil rozpočet bezpečnostních sborů a platy příslušníků. Ani to nevede ke stabilizaci.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Evropská armáda? EU se na „sdílení mrtvých“ nikdy neshodne, řekl Hampl. Zmínil hlavní problém

Tagy:
peníze hračka policie Policie ČR demonstrace hasiči politika policista platy volby Hasičský záchranný sbor výpověď bezpečnostní složky kraje ČR protesty odměny demonstranti vláda Policie České republiky Ministerstvo vnitra České republiky Vězeňská služba České republiky Martin Červenka trestná činnost, právo a spravedlnost konflikt, válka a mír vymáhání práva politické strany a hnutí občanské protesty