Demonstranti v Indii spálili plakáty ekologické aktivistky Grety Thunbergové a zpěvačky Rihanny poté, co obě vyjádřily podporu tamním farmářům. Ti už několik měsíců protestují a požadují, aby vláda stáhla tři nové zákony přijaté kabinetem premiéra Naréndry Módího v září loňského roku. Tyto zemědělské zákony podle nich poškodí jejich živobytí a nahrávají velkým soukromým kupcům zemědělských produktů.
Jako první obrátila pozornost na probíhající protesty v Indii zpěvačka Rihanna. Před třemi dny totiž na svém účtu na Twitteru, kde má více než 101 milionů sledovatelů, zveřejnila článek, který se tématem zabývá. O hodinu později vyjádřila svou podporu tamním protestujícím farmářům i švédská aktivistka Greta Thunbergová.
why aren’t we talking about this?! #FarmersProtest https://t.co/obmIlXhK9S
— Rihanna (@rihanna) February 2, 2021
Pozornost celebrit zaměřená na konflikt rozhněvala tamní aktivisty z organizace Spojených hinduistických front. Spálili jejich plakáty a jejich tweety označili za vměšování cizích mocností. „Indie nebude tolerovat vměšování do vnitřních záležitostí země na popud separatistů. Zahraniční mocnosti se spikly, aby zpochybnily svrchovanost a jednotu země,“ řekl demonstrant Jai Bhagwan Goyal a doplnil: „Povzbuzují a financují protesty farmářů a provokují obyvatele naší země prostřednictvím sociálních médií. Přišli jsme sem na protest proti nim.“
Tips in the toolkit included retweeting a recent post by Barbadian musician Rihanna that prompted outrage in India and was described as 'irresponsible' by Indian officials. Pictured: Rihanna's effigy is burned alongside Thunberg's in New Delhi on Thursday pic.twitter.com/rqmHNjH3ue
— Earthman Journalist (@Intprofessor) February 5, 2021
Zemědělci protestují už několik měsíců. Podle nich by tři nové zákony mohly znamenat konec dlouhodobě garantovaných cen jejich plodin, čímž by se stali zranitelnými vůči rozmarům velkých podniků. Tamní vláda ale tvrdí, že reformy otevřou farmářům nové příležitosti.
Premiér Naréndra Módí zůstává nejoblíbenějším indickým politikem, ale způsob, jakým se jeho vládě zatím nedaří vyřešit protesty farmářů, může poškodit jeho postavení ve venkovských oblastech, kde žije většina obyvatel Indie.
Zablokovali internet i služby pro posílání zpráv
„Ministerstvo obrany se začátkem tohoto týdne obrátilo na vedení sociální sítě Twitter a požádalo jej, aby zablokovalo obsah, který podněcuje k násilí,“ uvedl mluvčí indické vlády. Proti protestujícím již několikrát zasahovala také tamní policie. V pondělí pak příslušníci vojenských sil vykopali příkopy a natáhli zábrany z ostnatého drátu přes hlavní přístupové silnice do metropole Dillí. Chtějí tak zabránit protestujícím zemědělcům, aby se dostali do hlavního města, kde chtějí demonstrovat před indickým parlamentem proti vládě a jejímu zákonu o zemědělství.
V několika čtvrtích na předměstí Dillí je zablokovaný internet a služby pro posílání zpráv. Jde převážně o oblasti, ve kterých minulý týden přerostly protesty zemědělců v násilnosti.
V zemědělství pracuje zhruba polovina z 1,3 miliardy obyvatel Indie, do protestů proti reformám se zapojilo zhruba 150 milionů zemědělců. Vláda a představitelé zemědělských odborů dosud zasedli k devíti kolům neúspěšných jednání, které protesty neutišily. Zemědělci naposledy odmítli nabídku Módího kabinetu odložit nové zákony o 18 měsíců. Místo toho volají po jejich úplném zrušení.