Záhadné onemocnění, které si v indickém Eluru vyžádalo od soboty jeden lidský život a vedlo k hospitalizaci více než 500 obyvatel, způsobuje reakce organismu na přítomnost těžkých kovů, domnívají se lékaři. Jak se látky do organismu pacientů dostaly, ale zatím není jasné. Problémem však mohou být i otřesné podmínky, ve kterých někteří tamní obyvatelé žijí. Výjimkou nejsou například otevřené odtoky odpadu nebo přítomnost volně se pohybujících prasat na ulici.
„Předběžně jsme identifikovali primární příčinu tohoto podivného jevu. Zatím ale není jasné, jaký je jeho zdroj a jak se dostal do lidských organismů. Například chemikálie byly nalezeny v tělech pacientů, ale ne ve vodě ani v žádné jiné potravinové látce,“ řekla pro Hindustan Times státní komisařka pro zdraví Katamaneni Bhaskarová.
Indií se šíří záhadná nemoc. Příznaky jsou podobné covidu, nakažení jsou negativní
Záhadná nemoc začala sužovat východoindické město Eluru. Neznámé chorobě dosud podlehl jeden člověk, za jeden den bylo hospitalizováno více než tři sta lidí. Nemoc má podobné příznaky jako COVID-19 nebo epilepsie. V postižené oblasti úředníci procházejí domy a sledují zdravotní stav obyvatel, pacienti ale měli test na koronavirus negativní.
Komisařka vychází z výsledků prvních předběžných testů Všeobecného lékařského institutu. Indické úřady ale vyzvaly k provedení dalších testů k potvrzení zprávy. Původně si tamní obyvatelé i zdravotníci mysleli, že by zdravotní potíže mohly souviset s novým typem koronaviru. Nemocní totiž měli podobné příznaky, včetně závratí nebo křečí. Po otestování ale nikdo z pacientů pozitivní na covid nebyl.
Příčinou záhadné choroby podle lékařů zřejmě není bakteriální ani virová infekce. „Doufáme, že do dvou dnů získáme jasný obraz situace. Odborníci zkoumají všechny možnosti, aby zjistili hlavní příčinu nemoci,“ uvedla Bhaskarová. „Je to náhlý nástup příznaků – křečí a epilepsie, které lze léčit symptomaticky,“ dodala. Jasné ale je, že šlo o neurotoxickou reakci na těžké kovy, jako jsou olovo nebo nikl. Lidské tělo se v takovém případě brání stejně jako v případě pozření jedu.
Podle indických médií postrádají lidé v lokalitě, kde se nákaza rozšířila, základní hygienická zařízení a propadají panice. „Voda, kterou pijeme, zde mezi domy prochází kanalizačním potrubím, které je dokonce otevřené. Nikdo se ale tímto problémem nezabývá,“ uvedl Chode Venkata Ratnam, bývalý zástupce starosty městské samosprávy Eluru.
Komáři i volně pobíhající prasata
V důsledku otevřených odtoků se v Eluru prudce zvýšil počet komárů, a obyvatelé v některých částech města tak tráví bezesné noci. „V naší lokalitě pokračuje chov prasat bez ohledu na zákaz vydaný policí. Chovatelé nechávají zvířata volně se pohybovat v ulicích, aby se živila zbytky potravin z hotelů nebo jídelen. Zdrojem potravy jsou pro ně také prodejny s masem, které se vyhazuje právě do otevřených odtoků,“ popsal pro The New Indian Express otřesné hygienické podmínky jeden z obyvatel.
Město se potýká s neznámou chorobou v době, kdy celá země čelí masivní epidemii koronaviru. Jihovýchodní stát Ándhrapradéš, kde se Eluru nachází, patří podle CNN mezi nejvíce postižené indické oblasti s více než 800 000 potvrzenými případy onemocnění COVID-19.