Matematik: Už jsme šili roušky, teď se máme trasovat? V normálních státech je to jinak

René Levínský

Premiér Andrej Babiš (ANO) Česko uklidňuje, že aktuálně na COVID-19 neumírá tolik lidí, jako tomu bylo v minulosti. Je skutečně situace lepší, než byla na jaře? Jsou aktuální opatření správná? A nepřicházejí pozdě? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli epidemiolog Petr Smejkal a matematik z Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levinský.

„Každý den 40 lidí v nemocnicích, z toho zhruba 10 lidí na JIP,“ platí nyní dle výpočtů  matematika Levínského. Aktuálně je totiž 2,5 % pacientů hospitalizováno, přičemž čtvrtina z nich pak musí být na jednotkách intenzivní péče.

Rostoucí počet nakažených, kteří mají těžký průběh nemoci, nenechává klidným ani Smejkala. „Čím dřív začneme dodržovat nařízení, tím lépe. Začněme u sebe – nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat vzdálenosti můžeme všichni,“ uvedl epidemiolog.

Podle Levínského je klíčovým problémem to, že nejsou kapacity na trasování lidí, kteří s nakaženou osobou přišli do kontaktu, ale ani na adekvátní testování. „Hygiena má kapacity trasovat 400 lidí denně, dnes jsme v počtu nakažených na 1 500 lidech denně,“ řekl matematik s tím, že se již dříve varovalo, že bude potřeba do podzimu vytvořit kapacity na denní trasování až 2 000 lidí. V ideálním případě by dle něj navíc měly být kapacity na 30 tisíc testů denně. Ani k jednomu však nedošlo.

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové přišla řeč i na pojem sebetrasování. „Ve všech normálních zemích to dělá stát, nebo se najímají firmy. Zdá se, že jak jsme v ČR sami šili roušky, tak se každý bude sebetrasovat,“ řekl Levínský.

Podle Smejkala se ale přesně to už děje. „Zatleskejme hygieně, že dělá co může. Lidé, když zjistí, že jsou pozitivní, tak sami začnou volat svým známým a informovat je o své pozitivitě. My tady to sebetrasování už máme díky těmto zodpovědným lidem,“ doplnil matematika epideimolog.

V kritickém případě by Česko mohlo potkat to samé co Izrael, který v neděli vyhlásil celostátní karanténu, při níž dojde na uzavření škol, hotelů či nákupních středisek. Smejkal doufá, že k tomuto Česko nedojde, ale vyloučit se to nedá. Dle Levínského se u nás přijmou spíše méně závažná omezení, která však také výrazně ovlivní chod země.

Tagy: