reklama

Matematik: Už jsme šili roušky, teď se máme trasovat? V normálních státech je to jinak

Premiér Andrej Babiš (ANO) Česko uklidňuje, že aktuálně na COVID-19 neumírá tolik lidí, jako tomu bylo v minulosti. Je skutečně situace lepší, než byla na jaře? Jsou aktuální opatření správná? A nepřicházejí pozdě? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli epidemiolog Petr Smejkal a matematik z Centra pro modelování biologických a společenských procesů René Levinský.

reklama

„Každý den 40 lidí v nemocnicích, z toho zhruba 10 lidí na JIP,“ platí nyní dle výpočtů  matematika Levínského. Aktuálně je totiž 2,5 % pacientů hospitalizováno, přičemž čtvrtina z nich pak musí být na jednotkách intenzivní péče.

Rostoucí počet nakažených, kteří mají těžký průběh nemoci, nenechává klidným ani Smejkala. „Čím dřív začneme dodržovat nařízení, tím lépe. Začněme u sebe – nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat vzdálenosti můžeme všichni,“ uvedl epidemiolog.

K tématu

Podle Levínského je klíčovým problémem to, že nejsou kapacity na trasování lidí, kteří s nakaženou osobou přišli do kontaktu, ale ani na adekvátní testování. „Hygiena má kapacity trasovat 400 lidí denně, dnes jsme v počtu nakažených na 1 500 lidech denně,“ řekl matematik s tím, že se již dříve varovalo, že bude potřeba do podzimu vytvořit kapacity na denní trasování až 2 000 lidí. V ideálním případě by dle něj navíc měly být kapacity na 30 tisíc testů denně. Ani k jednomu však nedošlo.

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové přišla řeč i na pojem sebetrasování. „Ve všech normálních zemích to dělá stát, nebo se najímají firmy. Zdá se, že jak jsme v ČR sami šili roušky, tak se každý bude sebetrasovat,“ řekl Levínský.

Podle Smejkala se ale přesně to už děje. „Zatleskejme hygieně, že dělá co může. Lidé, když zjistí, že jsou pozitivní, tak sami začnou volat svým známým a informovat je o své pozitivitě. My tady to sebetrasování už máme díky těmto zodpovědným lidem,“ doplnil matematika epideimolog.

V kritickém případě by Česko mohlo potkat to samé co Izrael, který v neděli vyhlásil celostátní karanténu, při níž dojde na uzavření škol, hotelů či nákupních středisek. Smejkal doufá, že k tomuto Česko nedojde, ale vyloučit se to nedá. Dle Levínského se u nás přijmou spíše méně závažná omezení, která však také výrazně ovlivní chod země.

K tématu

Tagy: roušky koronavirus Petr Smejkal 360° koronavirová opatření Pandemie koronaviru

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama