reklama

Deset let od Breivikovy masové vraždy. Trauma mám na celý život, líčí dívka, která přežila

Když krajně pravicový extremista převlečený za policistu Anders Behring Breivik střílel na letním táboře mládeže na norském ostrově Utoya, zemřely desítky lidí. Mezi účastníky byla i sedmnáctiletá Lisa Marie Husbyová. Jde o jednu z teenagerů, kteří na malém ostrově v osudný den 22. července 2011 byli. O svém zážitku se nyní rozhodla promluvit.

reklama

V rozhovoru se Stephenem Jardinem v pořadu Kaye Adamse na Radio Scotland Lisa uvedla, že hodiny před začátkem střelby lidé zvažovali, že kvůli špatnému počasí odjedou domů. „Bylo velmi deštivo. A spali jsme ve stanech. Ale všichni byli v dobré náladě,“ vzpomínala.

Pak se k lidem v táboře začaly dostávat zprávy o teroristickém útoku v Oslu. Výbuch v centru města zabil osm lidí. „Někteří se chtěli vrátit do Osla, protože se nemohli dovolat rodinám. V tu chvíli tam ale nebylo možné jet, všechno bylo uzavřené – žádné autobusy, žádné vlaky. Řekli jsme si, že nejlepší bude zůstat,“ sdělila dívka BBC.

Několik minut před příchodem Breivika Lisa telefonovala své matce. Ubezpečila jí, že je v pořádku a nemusí se ničeho obávat. „Chtěla jsem jí říct, že jsem od Osla daleko a v bezpečí. Během hovoru jsem ale z dálky slyšela policejní auta. Když jsem jí to řekla, prohlásila: ‚Myslím, že vy jste další cíl.‘ Měla prostě takový pocit. Odpověděla jsem jí: ‚To není možné, jsme na ostrově, jsme v bezpečí,‘ a pak jsem zavěsila. O pár minut později jsem uslyšela něco, co jsem považovala za ohňostroj,“ popsala první okamžiky střelby Lisa.

Byla se skupinou několika desítek lidí v lese, když Breivik přijel na ostrov jako přestrojený policista. „Nechápali jsme, co se děje. Ti, kteří viděli, co se stalo, utíkali. My jsme ale neměli ponětí,“ vysvětlovala.

Schovali se v chatě

„Ostrov je velmi malý. Můžete ho přejít za deset minut. Je tu spousta útesů a všude samé stromy. Když mi došlo, co se děje, nenapadlo mě, že bych z ostrova mohla doplavat. Vlastně mi ani nedocházelo, že jsem na ostrově – prostě jsem myslela na to, že musím utéct a schovat se,“ pokračovala Lisa.

Dívka se se svou skupikou běžela lesem ukrýt do jedné z chatek sloužící jako lékařská základna. „Podařilo se nám dostat dovnitř. Pak jsem ale byla úplně v šoku a vyděšená. Myslela jsem, že se musím vrátit zpátky. ‚Jestli půjdeš, zamkneme za tebou dveře,‘ řekli mi. Utekla jsem. Pak jsem uviděla postřelenou dívku a rozhodla jsem se vrátit dovnitř,“ uvedla Lisa. „Ozvalo se spoustu výstřelů. Mysleli jsme si, že je tam více než jeden střelec, ale používal automatickou zbraň,“ dodala.

Celkem 47 studentů, včetně Lisy, se zabarikádovalo v chatě. „Schovali jsme se pod postele, snažili se dostat do malých místností uvnitř chaty a ukrýt se před tím, co se dělo venku. Slyšeli jsme, jak se výstřely přibližují a vzdalují, a pak byly najednou velmi blízko,“ vzpomínala Lisa. Breivik se prý pokoušel otevřít dveře. Když se nemohl dostat dovnitř, vypálil dva výstřely oknem a pak odešel. „Nevěděli jsme, jak dlouho bude policii trvat, než se na ostrov dostane. Venku jsme slyšeli čluny, ale ukázalo se, že to byli civilisté, co pomáhali lidem, kterým se podařilo utéct, nebo se rozhodli odplavat. Také jsme slyšeli vrtulníky, ale ukázalo se, že v nich byly novináři,“ řekla Lisa.

Studenti z chaty přijímali zběsilé telefonáty od svých rodin, které je varovaly, že střelec se má vydávat za policistu. Skupina se také rozhodla, že pokud Breivik vstoupí do chaty, budou všichni nehybně ležet a předstírat, že jsou mrtví. „Poslední zpráva, kterou jsem tehdy dostala od rodiny, byla: ‚Nevěřte policii, na internetu píšou, že je převlečený za policistu, takže nevěřte nikomu, kdo tvrdí, že je od policie.‘ Pak vše utichlo a střelba odezněla,“ sdělila Lisa.

Breivik se policistům vzdal

Když lidé začali vylézet z úkrytů, vtrhla do chaty policie. „Řekli nám, abychom si lehli na zem a ruce měli za hlavou. Mysleli jsme si, že nás přišli zabít,“ vzpomínala Lisa. Ve skutečnosti policisté hledali Breivika.

Jakmile byl s nimi Breivik konfrontován, okamžitě se vzdal. Na ostrově Utoya zabil 69 mladých lidí, z nichž 33 bylo mladších 18 let. Celkem toho dne zavraždil 77 osob, včetně těch v Oslu. Později byl po soudním procesu, kterého se Lisa rozhodla zúčastnit, uvězněn na 21 let. Řekla, že ji zarazilo, jak malý Breivik na lavici obžalovaných vypadal.

Dva roky po masakru se Lisa snažila žít normální život. V roce 2013 si ale vzpomínky na hrůzný zážitek vybraly svou daň. „Něco tak traumatizujícího vás nikdy neopustí. Snaha vrátit se do role normálního teenagera byla velmi obtížná. Začalo to nočními můrami, spoustou vzpomínek na ten den. Noční můry byly někdy opravdu zlé –⁠ uprostřed noci jsem se probudila a věřila, že mě zastřelili,“ popsala Lisa.

U dívky se vyvinul pocit, že „jede na autopilota“ a svůj život pozoruje z dálky. Poté strávila rok intenzivní léčbou, během níž se naučila mluvit o svých zážitcích. Získala pocit odhodlání, že „tento jeden červencový den nebude určovat celý můj život“. V roce 2016 začala Lisa studovat v zahraničí a stala se propagátorkou projektu zvyšování povědomí o otázkách týkajících se duševního zdraví.

Tagy:
Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky
OH 2021

Nákaza v olympijském speciálu zřejmě zůstane záhadou. Hygienikům chybí vzorky

Nákazu v letadle českých sportovců na olympijské hry z Prahy do Tokia se zřejmě nepodaří rozklíčovat. Na úterní tiskové konferenci to oznámily vedoucí pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Bez genotypizace neboli podrobného vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA se jen těžko rozezná, jak se virus šířil. Hygieničky také potvrdily, že jeden z olympioniků se nakazil mutací delta.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama