reklama

Děti a drogy: Letní prázdniny bývají krizové, téměř třetina šestnáctiletých kouří

Až třicet procent šestnáctiletých dětí v ČR pravidelně kouří, potvrdil redakci CNN Prima NEWS Odbor protidrogové politiky. V užívání návykových látek bohužel stále patříme k mezinárodní špičce. V době pandemie nového koronaviru se navíc zájem o drogy mezi mladistvými zvýšil a odborníci varují, že v letních měsících tomu nebude jinak.

reklama

Největší nárůst počtu rodičů žádajících o pomoc kvůli experimentování jejich dětí s drogami je podle adiktologů pravidelně po letních prázdninách, kdy mají ratolesti hodně volného času a rodiče nad nimi nemají takový dozor jako během školního roku.

První kontakt s drogou mezi 10. a 12. rokem

Děti se do prvního kontaktu s drogou dostávají už mezi 10. a 12. rokem, typickými prvními  drogami jsou alkohol, cigarety nebo marihuana, zmínila reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová.

K tématu

„Někdy se potkáváme i s dětmi, které se snaží užívat v 8, 10 letech marihuanu, extázi a halucinogeny,“ uvedl vedoucí terapeutické komunity Sananim Karel Chodil.

Zájem o návykové látky mezi šestnáctiletými potvrzuje i Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách, která probíhá jednou za čtyři roky.

„Padesát procent šestnáctiletých někdy v životě kouřilo a mezi pravidelné kuřáky patří zhruba třicet procent,“ zmínila ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky Jarmila Vedralová.

Mezníkem bývá přechod ze základní na střední školu

Dva roky stará školní studie katedry psychologie na Univerzitě Palackého v Olomouci uvádí, že významným mezníkem pro zkušenosti s drogami je přechod ze základních na střední školy.

V případě, že rodič začne mít podezření, dítě drogy bere, měl by věnovat větší pozornost varovným signálům, jakými jsou například výkyvy nálad, časté poruchy spánku, ztráta zájmů, nebo ztráta peněz v domácnosti. Závislost může podle lékařů začít třeba i neúspěšným vysvědčením.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Konec epidemie? V neděli přibylo nejméně nakažených koronavirem od srpna

Konec epidemie? V neděli přibylo nejméně nakažených koronavirem od srpna

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 381 nových případů onemocnění COVID-19. Byl to nejnižší denní přírůstek od konce srpna, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 130 méně. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Víkendové přírůstky bývají nižší, méně se totiž testuje. Zdravotníci v neděli naočkovali proti koronaviru 24 819 lidí, zhruba o 4 000 více než před týdnem.

Vakcíny proti covidu jsou pro těhotné bezpečné. Ženy ale mají stále strach
Hrozí další vlna. Zachytili jsme 56 mutací z ciziny, varuje Arenberger
Jeden nešťastný pohyb a malér byl na světě. Provod si poranil koleno, přijde o EURO?
Turboočkování funguje skvěle. V pondělí umožníme registraci lidí 45+, slibuje Babiš
reklama
reklama
Zařiďte si očkování kvůli dovolené. Budete mít při cestování výhodu, říká Arenberger

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama