Od pondělí bez testu a roušky jen ve společných prostorách. Ředitel semilské základní a střední waldorfské školy Ivan Semecký se rozhodl nerespektovat vládní nařízení. Rodičům žáků zaslal dopis, ve kterém je s vlastními pravidly seznámil. Postačí, když předají učitelům prohlášení, že s testováním svých dětí nesouhlasí. Postoj školy nyní řeší hygienická stanice, informoval web Hospodářských novin.
V pondělí se po měsících distanční výuky žáci prvního stupně základní školy vracejí do lavic. Podmínkou však je, že se děti dvakrát týdně otestují antigenními nebo PCR testy. Následně musí mít ve škole nasazené roušky nebo respirátory. Ředitel semilské základní a waldofrské střední školy Ivan Semecký se však rozhodl děti přivítat za jiných podmínek.
Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Po celém Česku se v pondělí mohou s drobnými výjimkami rotačně vrátit do lavic žáci prvních stupňů, tedy od 1. do 5. třídy, a také předškoláci. Musí ale splnit přísné hygienické podmínky. Mezi ty patří pravidelné testování dvakrát týdně nebo nošení roušek. Resort školství předem prosí rodiče, aby vše dodržovali. Pokud se tak nestane, hrozí zásahem policistů nebo dokonce sociálních pracovníků.
Pokud rodiče s testováním svých dětí nesouhlasí, nemusí je tomu vystavovat. Postačí jen tištěné prohlášení, kde svůj názor vyjádří, píše web Hospodářské noviny. Ochranu úst a nosu pak mohou děti odložit v učebnách, na chodbách a jiných společných místech si je nasadit musí. Svůj negativní názor na povinné nošení ochrany úst a nosu vyjádřila Asociace waldorfských škol ČR již minulý rok v otevřeném dopisu adresovaném premiéru Andreji Babišovi (ANO) a ministerstvům zdravotnictví a školství.
„Asociace požaduje zrušení povinnosti nošení roušek. Děti nejsou schopné dlouhodobě roušku nosit a mnohokrát denně s ní správně manipulovat v souladu s hygienickými doporučeními,“ uvedla asociace a doplnila, že se zdravotní aspekt z těchto důvodu kompletně vytrácí.
V dopise dodala, že se „zarouškované školní prostředí stalo pro děti nesnesitelným jak duševně, tak sociálně“. Redakce CNN Prima NEWS ředitele semilské školy kontaktovala. Semecký však uvedl, že se ke svému rozhodnutí nebude vyjadřovat.
Odpovědnost má ředitel, nikoliv zřizovatel
Škola spadá pod správu města, které je tak jejím zřizovatelem. „Odpovědnost za rozhodnutí je však na řediteli, je to samostatná organizace,“ uvedla pro CNN Prima NEWS starostka Semil Lena Mlejnková (Starostové pro Liberecký kraj. Situaci však město řešit bude. „Hodláme komunikovat s ředitelem a v součinnosti i s krajskou hygienickou stanicí,“ pokračovala Mlejnková a doplnila, že o víkendu jednal i učitelský sbor.
Právě liberecká pobočka krajské hygienické stanice je se Semeckým v kontaktu. „Pokud by k tomu mělo dojít, bude začátkem týdne proveden státní zdravotní dozor,“ sdělil Hospodářským novinám šéf liberecké krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. V případě, kdy škola mimořádná opatření poruší, hodlá stanice postupovat podle zákona.