Rozhovor s ředitelkou SÚKL Irenou Storovou
Děti starší 12 let bych nechala očkovat, není důvod se bát. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Mluvila i o svých pocitech po tvrdé kritice od Miloše Zemana. Prezident prohlásil, že Storová může za tisíce mrtvých, protože odmítala vakcínu Sputnik bez evropské registrace.
Jaký pro vás byl uplynulý rok a půl?
Složitý, hektický – jako pro většinu lidí nejen ve zdravotnictví. Dnes vzpomínám, jaký byl normální stav před covidem. Většinu času jsem trávila v práci.
Irena Storová
Je původní profesí farmaceutka. Rodačka z Třebíče studovala na Univerzitě Komenského v Bratislavě, pracovala v nemocniční lékárně v pražské Nemocnici Na Homolce. Od roku 2010 působila na ministerstvu zdravotnictví na odboru farmacie. V roce 2014 se stala zástupkyní ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), o tři roky později byla pověřena řízením ústavu. V roce 2018 ji ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl do úřadu jako ředitelku SÚKL. Má dvě dcery, čeká třetího potomka.
Kolik hodin denně jste byla v kanceláři?
To si ani netroufám říct. 12 nebo 14 hodin denně. Ale pracovala jsem, i když jsem odešla z kanceláře. To byl neustálý stav vypětí a bdělosti. Ale to se netýká jen mě, ale všech kolegů v ústavu. Musela se řešit běžná agenda a do toho přibyla agenda související s onemocněním COVID-19. Byl neuvěřitelný tlak na rychlost a flexibilitu, vše se řešilo v rámci hodin. Ráno se něco objevilo, v poledne už to muselo být vyřešené. Svátky, víkendy, Vánoce neexistovaly. Myslím, že jsme obstáli a zvládli jsme vše, co bylo potřeba. I když zpětně hodnotím nějaké věci, nemyslím si, že bychom někde pochybili.
Kde jste mohli pochybit?
Dívám se na některé situace, kdy jsem byla se svými stanovisky proti všem.
Máte na mysli třeba ruskou vakcínu Sputnik?
Třeba. Nebo když si někdo myslel, že jsou desítky a desítky léčiv, která nás zachrání, a nakonec se ukázalo, že naděje byly v mnoha případech plané. Měli jsme desítky podnětů od laické i odborné veřejnosti, které byly už při prvním přečtení úsměvné. Třeba někdo doporučoval jodové koupele.
V Česku se skoro z každého stal „epidemiolog“. Jak jste to vnímala?
Je dobré vzít si z toho ponaučení. Nejlepší je vyjadřovat se jen ke svému oboru, kterému rozumím. V momentě, kdy jste veřejně známá osoba, lidé vnímají velmi vážně, co řeknete. Proto je důležité si velmi dobře rozmyslet, k čemu se vyjadřuji. To si ne každý uvědomoval.
Když slyším interpretace výroku některého politika, uvědomuji si, že člověk musí vážit každé slovo.
Uvědomovali si to politici?
Nechci je hodnotit. Celou dobu si zakládám na tom, že nejsme politická instituce. Ale když se bavím se svou rodinou, přáteli a slyším jejich interpretace výroku některého politika nebo titulku, který si přečetli, uvědomuji si, že člověk musí vážit každé slovo.
Byl na vás vyvíjen velký politický tlak?
S příchodem covidu spousta lidí zjistila, že existuje SÚKL, co děláme. To vnímám pozitivně. Na druhou stranu se na nás obraceli lidé a politici, někteří seriózně, protože chtěli informace, někteří si mysleli, že jsme měli rozhodovat jinak. Mou nejdůležitější misí bylo, aby kolegové v ústavu nemuseli tlaky vnímat a řešili hlavně odbornou práci.
Jak moc to bylo náročné?
Hodně náročné. Nebudu říkat, že ne. Člověk si musí uvědomit, proč v takové funkci je. Není to jen funkce, ale je to poslání. Jsem farmaceutka, pracovala jsem v nemocniční lékárně. Vždy myslím na pacienty. Říkám si, že pokud bych měla podlehnout tlaku, takovou práci bych nemohla dělat. Protože jsem zodpovědná lidem, že lék, který užijí, je pro ně bezpečný a zaúčinkuje jim.
Co jste si jako první pomyslela, když vás prezident Zeman kvůli vašemu odmítání vakcíny Sputnik veřejně osočil, že můžete za smrt tisíců lidí? Mrzí vás to?
Ne, ne. Nevěděla jsem, z čeho jeho výroky vycházejí. Zdálo se mi, že nemají racionální podklad. Moc jsem to neřešila. Říkala jsem si, že pokud někdo bude chtít validní informace, poskytnu mu je. V celé řadě médií jsem to vysvětlovala. Nechávalo mě to relativně klidnou.
Od prezidenta Zemana jsem čekala úplně cokoliv.
Toužila jste si to s prezidentem vyříkat?
To ne. Předpokládala jsem, že kdyby o tom se mnou chtěl mluvit, udělal by první krok. Neslušelo se, abych to udělala já.
Další vlna kvůli mutacím? Varianta lambda je v Česku, některé vakcíny nezabírají
Místo aby se v létě svět vrátil do normálu, jak všichni doufali, to vypadá, že covidové mutace nás opět uvrhnou zpět. Čísla rostou i v Česku, a pokud se budeme řítit do další vlny, zabrzdit bude podle epidemiologů dost složité.
Čekala jste, že ten krok udělá?
Čekala jsem úplně cokoliv.
Nechala byste se očkovat Sputnikem?
Ne. Ta vakcína není registrovaná. Pořád je v procesu hodnocení u EMA (Evropská agentura pro léčivé přípravky, pozn. red.). Shromažďují se podklady, odborníci se dívají, jestli jsou dostatečné, aby se mohlo požádat o proces registrace. Nevidím důvod, proč bych se měla očkovat Sputnikem, když máme čtyři legitimně registrované vakcíny.
Některá ruská média informovala, že EMA Sputnik schválí do dvou měsíců. Je to pravda?
Těžko říct, z čeho ruská média vycházela. Nikdo z nás nedokáže uvést, které vakcíny se dokážou dostat do registrace, a to jsme přímo v procesu. Pokud Sputnik projde registrací, je to další vakcína, kterou se dá očkovat.
Kdybyste si měla tipnout, projde Sputnik registrací?
Netroufnu si tipovat. To je velmi křehké. Ne kvůli tomu, že se jedná o Sputnik. Netroufám si to tvrdit u žádné z vakcín. To je věštění z křišťálové koule.
Děti mají úplně jiné organismy, většinu věcí zvládají daleko lépe než my dospělí.
Co očkování dětí? Řada lidí z něj má strach.
Vidím, že veřejnost to sleduje více než u jiných vakcín. Děti se očkují od narození spoustou vakcín, někteří rodiče dávají i řadu nepovinných. U vakcín proti covidu je situace taková, že ta od Pfizeru má registraci pro děti od 12 let, teď je v posuzování i Moderna. Není důvod mít pochybnosti. Velmi bych uvažovala o očkování chronicky nemocných dětí nebo dětí s vážným onemocněním. Poradila bych se s lékařem. Proočkovanost u ostatních dětí ve věkové skupině nad 12 let přinese hodně. V září se mají děti vrátit do škol. Jestli je nechat každý týden testovat, nebo mít naočkováno… Všimla jsem si, že mladí, jak byli dlouho zavření, ztrácejí zábrany. Tam si myslím, že budou velká ohniska.
Vakcína je nová, lidé se bojí nežádoucích účinků. Chápete tyto obavy?
Děti mají úplně jiné organismy, většinu věcí zvládají daleko lépe než my dospělí. Není důvod se obávat. Mám dvě dcery, jedna spadá do kategorie od 18 let a první dávku má za sebou. Mladší dcera spadá do kategorie 12 plus a velmi vážně uvažuji, že po návratu z prázdnin ji nechám naočkovat. Výskyt nežádoucích účinků je výrazně nižší, než mohou být komplikace u onemocnění COVID-19. Uvažovala bych takto pragmaticky. Procesem registrace vakcíny neprojdou jen tak jednoduše. Je to punc záruky.
Hodně se řeší, jak dlouho očkování vydrží. Budeme se muset na podzim přeočkovat třetí dávkou?
Všechny společnosti, které mají vakcíny, jedou ve výzkumech dále a soustředí se hlavně na tu třetí posilovací dávku. Zatím nejsou tvrdá data. Ale vypadá to, že ochrana by mohla vydržet rok. Kolem Vánoc už budeme mít první obyvatele, kteří budou potřebovat tu boostovací dávku.
Na další lockdown už nejsou lidé připraveni. Kdo může, ať se naočkuje.
Jak budou vakcíny fungovat proti mutacím?
Hodně se to řeší. Ze studií, které zatím máme, by se dalo obecně říct, že dvě dávky fungují na známé mutace a účinnost je vysoká. Nevím, jakým způsobem se budou mutace vyvíjet. Teď je velké téma delta mutace. Dvě dávky na ni zatím fungují.
Bojíte se toho, co přijde na podzim?
Zatím to vypadá jako vloni. Je velmi důležité, abychom všichni dodržovali hygienická opatření a byli ostražití, aby se nestalo to, co vloni na podzim. Na další lockdown už nejsou lidé připraveni. Apeluji na to, ať se všechna opatření dodržují, a kdo může, ať se naočkuje.
Šéfka SÚKL Irena Storová Zdroj: CNN Prima NEWS