reklama

Děti leniví kvůli distanční výuce a ztrácí správné návyky, varují odborníci

Cestu do školy s aktovkou na zádech nahradilo pohodlí a teplo vlastní postele. Takto už deset měsíců vypadá každodenní realita českých školáků. Ovšem rodiče i odborníci upozorňují, že děti rychle ztrácejí návyky, které díky škole získaly.

reklama

Žákům na distanční výuce se obrátil život vzhůru nohama. Změnily se pro ně téměř všechny každodenní návyky. „Nemusím nosit uniformu, mám míň hodin denně a můžu vstávat pozdě,“ popisují žákyně sedmé třídy.

„Určitě to vede k samostudiu, je to vlastně taková příprava na vysokou školu. Ale rozhodně je to najednou velký výpadek z toho našeho normálního režimu,“ popisuje středoškolačka ze 3. ročníku. „Nemusím vstávat a cestovat do školy metrem. To, že můžu být celý den v pyžamu, je fajn,“ dodává středoškolačka ze 7. třídy.

Děti si distanční výuku sice pochvalují, ale rodiče už tak nadšení nejsou. Motivace k učení se postupně vytrácí stejně jako návyky, které byly pro děti dříve běžné.

„Nemají vůbec žádnou chuť cokoliv dělat. Pustit ráno ten počítač a sledovat vše je unavující. I ony samy říkají, že už to nemá žádný účinek. Deset měsíců distanční výuky vede jenom k tomu, že se každý zaměřuje jenom sám na sebe, stává se totálně bezohledný a agresivní, protože se nemají kde vybít. Nemají tělocvik, nemají zpívání, kde si můžou zařvat, a to je to nejhorší,“ vypráví zoufalá matka tří dětí.

Tablety místo knih

U počítačů nebo s mobilem v ruce tak vysedávají dlouhé hodiny. „Návyky se ztrácí velmi lehko, špatné návyky se pak velmi lehko získávají. Je možné, že děti, které se budou vracet do škol, si budou znovu získávat návyky v řádech měsíců, protože si odvykly,“ říká psycholog Radek Ptáček.

Jediné řešení pro rodiče, jak děti zabavit během téměř celého roku po dobu 24 hodin denně je počítač. Podle odborníků pokulhává i výuka českého jazyka. Děti méně čtou a mají velké mezery v pravopisu.

„Já bych řekl, že to záleží trochu na přístupu rodičů. Mám jistou naději, že teď po Vánocích, kdy děti dostaly hodně knížek, už by mohly být trochu znuděné tablety, telefony a všemi možnými hrami,“ myslí si jazykovědec Karel Oliva. Kromě dětí z mateřských škol a prvních a druhých tříd zůstávají ostatní děti minimálně do 25. ledna na distanční výuce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

reklama

Domácí zpravodajství

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

Hlavní hygienička Svrčinová se nakazila koronavirem. V izolaci zůstane dva týdny

Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Svrčinová zůstane dva týdny v izolaci, příznaky onemocnění nemá. V neděli oznámil pozitivní test na koronavirus ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO), který má mírný průběh covidu, pracovat chce z domova.

reklama