reklama

Děti leniví kvůli distanční výuce a ztrácí správné návyky, varují odborníci

Cestu do školy s aktovkou na zádech nahradilo pohodlí a teplo vlastní postele. Takto už deset měsíců vypadá každodenní realita českých školáků. Ovšem rodiče i odborníci upozorňují, že děti rychle ztrácejí návyky, které díky škole získaly.

reklama

Žákům na distanční výuce se obrátil život vzhůru nohama. Změnily se pro ně téměř všechny každodenní návyky. „Nemusím nosit uniformu, mám míň hodin denně a můžu vstávat pozdě,“ popisují žákyně sedmé třídy.

„Určitě to vede k samostudiu, je to vlastně taková příprava na vysokou školu. Ale rozhodně je to najednou velký výpadek z toho našeho normálního režimu,“ popisuje středoškolačka ze 3. ročníku. „Nemusím vstávat a cestovat do školy metrem. To, že můžu být celý den v pyžamu, je fajn,“ dodává středoškolačka ze 7. třídy.

Děti si distanční výuku sice pochvalují, ale rodiče už tak nadšení nejsou. Motivace k učení se postupně vytrácí stejně jako návyky, které byly pro děti dříve běžné.

„Nemají vůbec žádnou chuť cokoliv dělat. Pustit ráno ten počítač a sledovat vše je unavující. I ony samy říkají, že už to nemá žádný účinek. Deset měsíců distanční výuky vede jenom k tomu, že se každý zaměřuje jenom sám na sebe, stává se totálně bezohledný a agresivní, protože se nemají kde vybít. Nemají tělocvik, nemají zpívání, kde si můžou zařvat, a to je to nejhorší,“ vypráví zoufalá matka tří dětí.

Tablety místo knih

U počítačů nebo s mobilem v ruce tak vysedávají dlouhé hodiny. „Návyky se ztrácí velmi lehko, špatné návyky se pak velmi lehko získávají. Je možné, že děti, které se budou vracet do škol, si budou znovu získávat návyky v řádech měsíců, protože si odvykly,“ říká psycholog Radek Ptáček.

Jediné řešení pro rodiče, jak děti zabavit během téměř celého roku po dobu 24 hodin denně je počítač. Podle odborníků pokulhává i výuka českého jazyka. Děti méně čtou a mají velké mezery v pravopisu.

„Já bych řekl, že to záleží trochu na přístupu rodičů. Mám jistou naději, že teď po Vánocích, kdy děti dostaly hodně knížek, už by mohly být trochu znuděné tablety, telefony a všemi možnými hrami,“ myslí si jazykovědec Karel Oliva. Kromě dětí z mateřských škol a prvních a druhých tříd zůstávají ostatní děti minimálně do 25. ledna na distanční výuce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem
Historie

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama