reklama

Děti leniví kvůli distanční výuce a ztrácí správné návyky, varují odborníci

Cestu do školy s aktovkou na zádech nahradilo pohodlí a teplo vlastní postele. Takto už deset měsíců vypadá každodenní realita českých školáků. Ovšem rodiče i odborníci upozorňují, že děti rychle ztrácejí návyky, které díky škole získaly.

reklama

Žákům na distanční výuce se obrátil život vzhůru nohama. Změnily se pro ně téměř všechny každodenní návyky. „Nemusím nosit uniformu, mám míň hodin denně a můžu vstávat pozdě,“ popisují žákyně sedmé třídy.

K tématu

„Určitě to vede k samostudiu, je to vlastně taková příprava na vysokou školu. Ale rozhodně je to najednou velký výpadek z toho našeho normálního režimu,“ popisuje středoškolačka ze 3. ročníku. „Nemusím vstávat a cestovat do školy metrem. To, že můžu být celý den v pyžamu, je fajn,“ dodává středoškolačka ze 7. třídy.

Děti si distanční výuku sice pochvalují, ale rodiče už tak nadšení nejsou. Motivace k učení se postupně vytrácí stejně jako návyky, které byly pro děti dříve běžné.

„Nemají vůbec žádnou chuť cokoliv dělat. Pustit ráno ten počítač a sledovat vše je unavující. I ony samy říkají, že už to nemá žádný účinek. Deset měsíců distanční výuky vede jenom k tomu, že se každý zaměřuje jenom sám na sebe, stává se totálně bezohledný a agresivní, protože se nemají kde vybít. Nemají tělocvik, nemají zpívání, kde si můžou zařvat, a to je to nejhorší,“ vypráví zoufalá matka tří dětí.

Tablety místo knih

U počítačů nebo s mobilem v ruce tak vysedávají dlouhé hodiny. „Návyky se ztrácí velmi lehko, špatné návyky se pak velmi lehko získávají. Je možné, že děti, které se budou vracet do škol, si budou znovu získávat návyky v řádech měsíců, protože si odvykly,“ říká psycholog Radek Ptáček.

Jediné řešení pro rodiče, jak děti zabavit během téměř celého roku po dobu 24 hodin denně je počítač. Podle odborníků pokulhává i výuka českého jazyka. Děti méně čtou a mají velké mezery v pravopisu.

„Já bych řekl, že to záleží trochu na přístupu rodičů. Mám jistou naději, že teď po Vánocích, kdy děti dostaly hodně knížek, už by mohly být trochu znuděné tablety, telefony a všemi možnými hrami,“ myslí si jazykovědec Karel Oliva. Kromě dětí z mateřských škol a prvních a druhých tříd zůstávají ostatní děti minimálně do 25. ledna na distanční výuce.

K tématu

Tagy: on-line výuka střední škola základní škola Radek Ptáček distanční výuka hodiny tělesné výchovy

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama