Při teroristických útocích 11. září 2001 v USA zemřely téměř tři tisíce lidí. Mnoho lidí z celého světa před 20 lety ztratilo své blízké a příbuzné. Řada dětí již znovu neviděla své rodiče. Právě o těch, kteří 11. září zažili jako nejmenší a přišli o své tatínky či maminky, vychází nyní kniha. V ní děti zemřelých popisují, jak se s jejich smrtí posléze vyrovnávaly.
Jonu Lynchovi bylo v době útoků jen 13 let. Ráno 11. září 2001 dělal to, co každý jiný školák. Doma si dal snídani a jel do školy. Když byl na vyučování, do Dvojčat neboli budov Světového obchodního centra postupně naletěla dvě letadla řízená teroristy z Al-Káidy.
ON-LINE: USA si připomínají 11. září. Naše hodnoty byly zničeny, Bůh mlčel, řekl Bush
Zpočátku to byl obyčejný pracovní den, během několika hodin se proměnil v noční můru. Při teroristickém útoku islámského hnutí al-Káida zemřely téměř tři tisíce obětí. Byli mezi nimi civilisté, ale i několik stovek záchranářů, kteří pro jiné položili život. Připomeňte si toto smutné výročí s redakcí CNN Prima NEWS.
Jeho třída měla zrovna hodinu umění, když jeho učitel zapnul televizi a společně s dalšími dětmi sledoval, jak se z první budovy Dvojčat line černý kouř. „Byl jsem zapomětlivý mladý kluk. Nepamatuji si, že bych při sledování myslel na cokoliv jiného. Pak si mě zavolali do kanceláře,“ popisuje Lynch. Ze školy ho příbuzní vyzvedli předčasně a jeli s ním dvě a půl hodiny z pensylvánského města Whitehall do otcova domu ve státě New Jersey.
Jeho otec, Robert Lynch, byl jedním ze zaměstnanců Světového obchodního centra. Podle všeho dokonce přežil náraz prvního z letadel. „Víme, že byl mimo budovu, protože když první letadlo narazilo, zavolal k nám domů a nechal vzkaz na záznamníku. Stále slyším v hlavě, jak říkal: ‚Jsem mimo budovu a v pořádku. Je to špatné. Velmi, velmi, velmi špatné. Zavolám brzy. Miluji vás,‘“ zněl poslední vzkaz od otce.
Jeho syn v knize popisuje, že ačkoliv společně s otcovou novou manželkou a svými třemi nevlastními bratry napjatě čekal na další telefonát od otce, už se jej nedočkal. „Koukal jsem na zprávy celé hodiny a byl jsem přesvědčený, že jsem na záběrech tátu viděl. Volal jsem na jeho telefon a doufal, že ho zvedne, ale místo toho jsem se milionkrát dostal do strašlivé hlasovky,“ pokračuje Jon Lynch.
Táta zachránil dům Georgi Bushovi
Svého otce 11. září 2001 ztratila i Halley Burnettová. V době útoku byla se svojí sestrou-dvojčetem ve školce. V té době jim bylo teprve pět let. Jejich otec Thomas byl jedním z pasažérů letu společnosti United Airlines číslo 93, který mířil z letiště v Newarku do San Francisca. Jejich letadlo ovšem patřilo mezi ty, které unesli teroristé z Al-Káidy.
Přijde mi to jako včera. Sestra oběti 11. září ve zpovědi řekla, jaké se jí dostalo pocty
Je tomu již 20 let od teroristických útoků na USA. Teroristé z Al-Káidy tehdy unesli čtyři letadla, která navedli přímo do budov Dvojčat. Zemřely tehdy téměř tři tisíce lidí. Svoji sestru zde ztratila i Američanka Kathy McNultyová. Ta pro CNN Prima NEWS v den smutného výročí exkluzivně promluvila.
Po únosu ještě zavolal své manželce Deeně. „Neboj se. Něco uděláme,“ řekl jí v posledním rozhovoru. Cestující tohoto letu totiž hlasováním rozhodli, že proti teroristům zasáhnou a pokusí se probít do kokpitu. Burnett měl patřit mezi strůjce plánu na znovuzískání letadla.
Letoun chtěli teroristé využít k náletu na Bílý dům, ale díky vzbouřeným cestujícím k tomu nakonec nedošlo. Únosci ovšem s letadlem nakonec spadli do pole v Shanskville v Pensylvánii. „Zachránil dům George Bushe,“ řekla na rodinném videu mladší sestra Halley, teprve tříletá Anna Clare, o svém otci a zmínila přitom jméno tehdejšího amerického prezidenta.
Halley dnes dodává, že skvěle se zachoval nejen její otec, ale i v následujících letech i její matka, která se o ní a další dcery dokázala postarat i bez pomoci manžela. „Svět ví, že můj táta je hrdina, ale nikdo netuší, že moje máma taky,“ zdůrazňuje Halley Burnettová.
Tělo hasiče nikdy nenašli
Dnes 30letá Rebecca Asarová vzpomíná na svého otce, který byl jedním ze zasahujících hasičů při útoku na Dvojčata. Toho rána mu dala pusu na tvář, než odešel do práce. Zpráva o tragédii ji zastihla ve škole. „Dítě za dítětem bylo voláno z třídy, dokud tam nikdo nezbyl,“ popisuje Asarová.
„Poslouchali jsme rádio, ale stále jsem nechápala, co se děje. Ani jsem tehdy nevěděla, co Světové obchodní centrum je,“ dodává dcera hasiče. Ten se dostal na místo se svojí jednotkou velmi brzy. Z trosek však již nevyšel a jeho tělo se nikdy nenašlo.
„Vídáte někoho každý den a zničehonic vás opustí bez vysvětlení,“ pokračuje Asarová. Její otec měl pohřeb až v říjnu toho roku. O dalších osudech se zmiňuje knížka Povstat z popela.
Symbol boje proti terorismu
Teroristé Al-Káidy unesli 11. září 2001 čtyři letadla, se kterými zaútočili na významné budovy v USA. Dvě letadla naletěla přímo do Dvojčat neboli dvojice budov Světového obchodního centra v New Yorku. Záběry z tohoto útoku se staly symbolem 11. září i boje proti terorismu.
Další letadlo teroristé navedli na Pentagon. Při nárazu zemřelo celkem 184 lidí, z toho 125 v zacílené budově, zbytek pak v letadle. Posledním letadlem chtěli únosci z Al-Káidy zaútočit ve Washingtonu, D.C., a to na Bílý dům či na Kapitol. Cestující na palubě se ovšem vzbouřili a teroristům plány překazili. Letadlo se nakonec zřítilo na poli ve městě Shanksville v Pensylvánii.
Při teroristických útocích 11. září zemřely téměř tři tisíce lidí včetně všech únosců. USA zareagovaly vyhlášením války proti terorismu. Následovaly invaze do Afghánistánu, kde se v té době měl skrývat vůdce Al-Káidy – Usáma bin Ládin, a Iráku. Bin Ládina nakonec Američané zabili v květnu roku 2011 při útoku speciálních sil na rezidenci v Pákistánu, kde se vůdce teroristické organizace skrýval.