Arenberger: Letní tábory budou jen s negativním testem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger nastínil, za jakých podmínek budou moci děti vyrazit na letní tábory. V pořadu CNN Prima NEWS Nový den sdělil, že kromě dodržení hygieny bude potřeba negativní test.
Letní dětské tábory se letos s největší pravděpodobností uskuteční. „Pravidla pro tábory budou dost podobná jako v minulém roce, jen budou doplněna o testování,“ sdělil v pořadu CNN Prima NEWS Nový den ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Připlatíme si za letní dovolenou? Zdražovat se nebude, uklidňuje Papež
Ceny letních dovolených se v letošním roce příliš nezmění. Podobné obavy uklidnil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Češi byli letos prvními jachtaři na Jadranu, podle Papeže je ale největší zájem o dovolenou v Řecku, Bulharsku, Egyptě nebo právě Chorvatsku.
To, že letní tábory letos zřejmě budou povoleny, potvrdila i Česká rada dětí a mládeže po úterním setkání s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou. Podmínkou ovšem je, že se nesmí zásadně zhoršit epidemická situace. „Jsem optimista a myslím, že epidemie bude ustupovat. Doufejme, že si děti budou moci odpočinout,“ dodal Arenberger.
Podmínky pro letošní rok budou podle Ondřeje Šejtka z rady vycházet z loňských pravidel. Testování dětí na koronavirus by bylo povinné na oficiálním testovacím místě. Kapacita míst je podle statistik dostatečná, uvedl Šejtka po jednání s hygieničkou. „U menších táborů jednáme o možnosti přípravy stravy a mytí nádobí dětmi bez omezení,“ dodal.
Loni se organizátoři letních táborů museli vypořádat s přísnějšími hygienickými pravidly a nedostatkem táborových vedoucích. Tábory se mohly konat od 27. června, a to pro nanejvýš 500 lidí najednou, u stanových táborů pro 100.
Děti bez roušek
Na táborech pořádaných organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, bývá maximálně do 150 účastníků. Děti nakonec nemusely nosit roušky. Podle loňských instrukcí ministerstva zdravotnictví musely být tábory dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou.
Už žádné vpichy do žil. Hostomský kvituje nový lék na koronavirus v pilulkách
Americká firma Pfizer vyvíjí nový lék proti koronaviru, který by měl být ve formě tabletek. „To ale neznamená, že bychom měli přestat očkovat,“ upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Lék se ale nachází teprve v úvodní fázi vývoje, Hostomský tak odhaduje, že pokud vše půjde podle plánu, bude medikament dostupný na konci letošního roku. Oproti jiným přípravkům je výhodou podání pomocí pilulek a ne injekcí.
Samostatné hygienické zázemí musel mít personál kuchyně a na táboře bylo nutné vyhradit místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu. Ministerstvo vydalo k pořádání táborů manuál s doporučeními v květnu.
Podle zjištění občanského sdružení Fajn Táboření loňskou táborovou sezonu pandemie výrazně neovlivnila. V létě na tábory dorazilo zhruba 213 tisíc dětí, což bylo jen o pět procent méně než v roce 2018.
Tábornictví má v Čechách bohatou tradici. První tábory vznikly ve Spojených státech kolem roku 1861 a inspirace americkým vzorem podnítila i první skautský tábor, který byl uspořádán v roce 1912 v Lipnici nad Sázavou.
Dětský tábor Zdroj: Profimedia.cz
Letní prázdniny mají tento rok začít ve čtvrtek 1. července a trvat do úterý 31. srpna.