Poslanci na středeční mimořádné schůzi rozhodli, že dětské skupiny budou nadále i pro starší děti a na jesle se nezmění. Klidná a věcná atmosféra se vyhrotila po vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury a poslanci se stihli pohádat kvůli nošení roušek i očkování proti covidu.
Sněmovna sice jednala o dětských skupinách, po hodině se ale téma debaty změnilo a poslanci řešili očkování proti covidu a nošení roušek. Atmosféra se vyhrotila po vystoupení šéfa SPD Tomia Okamury.
„Chtěl bych využít přítomnosti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Chtěl bych vás vyzvat, abyste občanům nenasazoval ty náhubky v MHD a obchodních centrech. Už to stačilo,“ prohlásil Okamura a dodal, že tažení proti lidem, kteří nejsou očkovaní, přesahuje všechny meze. „Vzniká situace, kdy lidé nejdou na očkování proto, že jsou k tomu donuceni šikanou a hrozbami,“ uvedl předseda SPD.
K němu se přidala nezařazená poslankyně Tereza Hyťhová. „Byla jsem svědkem toho, že 15 lidí bylo vyhozeno z restaurace, protože číšníkovi nepředložili negativní test. Neměli ani právo si dát oběd,“ popsala poslankyně.
Změna tématu rozčílila poslance hnutí ANO Aleše Juchelku. Upozornil na to, že Sněmovna se má věnovat důležitým zákonům. „Máme do 11 hodin projednat klíčové zákony. Všichni čekají na to, až dáme rodičům vzkaz, jestli budou moci dávat děti do dětských skupin. V tuto chvíli budeme naskakovat na nějakou demagogii Tomia Okamury? To jsme se fakt zbláznili? Moc prosím, abychom toho nechali a věnovali se těm bodům, které máme na programu,“ apeloval Juchelka.
Jen exhibujete, vmetl Okamurovi Bartošek
S podobnou žádostí vystoupil i šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Vystoupení Okamury označil za předvolební exhibici. „Prosím, nezaplevelujte jednání. My chceme pomoct dětem,“ prohlásil Bartošek.
Poslanci se po slovní přestřelce vrátili k původnímu tématu. Sněmovna tak upravila spornou vládní novelu, podle níž měly z dětských skupin vzniknout jesle, tedy zařízení pro nejmenší děti. Předloha, která zakotví přímo zákonem financování dětských skupin včetně příspěvku rodičů, nyní zamíří k projednání do Senátu.
Dětské skupiny původně vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Novela o přeměně dětských skupin na jesle souvisela s blížícím se koncem financování z unijních peněz. Část opozice mínila, že by vládní předloha vedla k likvidaci dětských skupin. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) naopak mluvila o průlomu v zajištění péče o malé děti.
Sněmovna nakonec vládní návrh celkově změnila úpravou zákonodárců vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů, KDU-ČSL a STAN. Nyní je v provozu přes tisíc skupin s asi 15 tisíci místy.