Devět milionů hříšníků. Kde musí vězni za celu platit a kde jezdí na koni?

Ve věznicích celého světa je v současnosti pod zámkem zhruba devět milionů zločinců. Nejvíce jich evidují USA, v Česku jich je stokrát méně. Která věznice je nejlépe střežena, kde musí vězni zaplatit ze celu a kde ve volném čase rybaří?

Více než polovina ze všech vězňů na světě si odpykává trest buď v USA (2,2 milionu), Číně (1,6 milionu) nebo Rusku (900 tisíc). Alespoň podle oficiální statistik. Mimo Rusko žije v Evropě nejvíce vězňů na Ukrajině (163 tisíc) a v Polsku (90 tisíc). V Česku je za mřížemi necelých 21 tisíc zločinců.

O kriminalitě a trestním systému v jednotlivých státech ale mnohem více vypovídá statistika poměrová, která uvádí, kolik lidí ze sta tisíc obyvatel dané země je ve vězení. I této statistice vévodí Spojené státy, kde skončí za mřížemi v průměru každý 153. občan. V Česku spatří vězení zevnitř v průměru každý 515. člověk. Vězení v tuzemsku se ale od těch v zahraničí mnohdy výrazně liší.

Nejstřeženější věznice světa

V roce 1963 se zrušila federální věznice na ostrově Alcatraz, toho času nejstřeženější věznice v USA a ikonická pevnost. V zemi tak začali rychle uvažovat o stavbě podobně nepřístupné věznice, kde by si svůj trest odpykávali ti nejhorší vězni – mnohonásobní vrazi a šéfové gangů.

Taková věznice se otevřela v roce 1994 v horách amerického Colorada a dostala název ADX Florence. V současnosti se pokládá za nejstřeženější věznici na světě. Necelé čtyři stovky vězňů tráví pod neustálým dohledem 23 hodin denně na samotce. Ačkoli mají zločinci právo na šedesátiminutovou procházku, nikdy dopředu nevědí, v kolik hodin budou moci opustit celu – dozorci je mohou probudit klidně ve tři ráno.

Postel, malý stolek i stěny jsou v celách ADX Florence vyrobeny z litého betonu, aby se vězni nemohli úmyslně zranit úlomky nějakého materiálu.

Vedle jiných v káznici čeká na trest smrti Dzhokhar Tsarnaev, pachatel bombového útoku na bostonském maratonu v roce 2013.

Vězeňská enkláva

To od věznice San Pedro v bolívijském městě La Paz dali raději ruce pryč i dozorci a stáhli se za její vnější hranice. Trestnice se třemi tisíci vězni si tak žije vlastním životem. Každý příchozí musí po příchodu do San Pedra zaplatit vstupní poplatek tamní vězeňské garnituře. Pokud chce někde složit hlavu, musí si pronajmout i vlastní celu. Nejbohatší vězni si mohou dovolit celu s vlastní sprchou, kuchyní nebo televizí.

V San Pedru často se zločinci žijí i jejich rodiny, ženy a děti. Vězni si vydělávají na nájem prodáváním nejrůznějšího zboží, jídla nebo drog. Ve vězeňském komplexu je k vidění i hotel pro návštěvy, nemocnice nebo kostel.

Kde vězni rybaří nebo hrají tenis?

Ne všude ale žijí vězni ve špíně a beznaději. Ve věznici s nízkou ostrahou Bastoy na stejnojmenném ostrově nedaleko norského Osla se mají jako v bavlnce. Přes noc zůstává na ostrově jen pět dozorců.

Podle Reuters má být Bastoy „první ekologickou věznicí na světě“. Zločinci žijí v dřevěných chatkách a pracují na farmě. Během volného času mohou jezdit na koni, rybařit, hrát tenis nebo lyžovat.

Ačkoli se může zdát, že je z otevřeného komplexu jednoduché uniknout, za necelých čtyřicet let se o útěk pokusil jediný člověk. Většina vězňů moc dobře chápe, jaké mají štěstí. „Když jsem na tomto ostrově, cítím se více v bezpečí, než když se procházím ulicemi Osla,“ popsal pro list The Guardian jeden z dozorců věznice Bastoy.

Tagy: