Protesty v USA pokračují
Demonstrace v USA kvůli úmrtí Geroge Floyda, který zemřel poté, co mu policista klečel dlouhé minuty na krku, pokračují, ale pomalu se stávají poklidnějšími. V Minneapolisu se na čtvrtek a pátek chystají pietní akce, v pondělí pak proběhne poslední rozloučení. Mužům obviněným z vraždy Floyda hrozí až 40 let vězení.
„Protesty v Minneapolisu byly poměrně poklidné, jak dnes v noci, tak v noci předchozí,“ řekla reportérka CNN Nadia Romerová ve čtvrteční jednu hodinu ranní tamního času. „Viděli jsme také vystoupení nejmladšího bratra George Floyda, který se snažil, aby protesty byly klidné,“ dodala.
Místo, kde George Floyd zahynul, má nyní pietní atmosféru. Jsou zde květiny, svíčky i plakáty. „Několik posledních nocí proběhlo mírumilovně a došlo dokonce i na oslavy, když lidé zjistili, že všichni čtyři policisté, kteří byly účastni vraždy, jsou obviněni,“ popisovala dále Romerová.
Chtěla vědět, jak tatínek zemřel. Reportér CNN mluvil s matkou dcery George Floyda
USA zachvátily po násilné smrti George Floyda bouřlivé nepokoje. Demonstranti už přes týden v ulicích amerických měst protestují proti policejní brutalitě. Omar Jimenez, reportér CNN, kterého minulý pátek policisté zatkli přímo během živého vysílání protestů v Minneapolisu, hovořil s Roxie Washingtonovou, matkou Floydovy šestileté dcery Gianny.
Policista Derek Chauvin, který klečel na krku George Floyda, byl nejprve obviněn z vraždy třetího stupně, která je pro stát Minnesota nebo třeba Pennsylvánii specifická. Na většině území USA existují pouze dva stupně – vražda předem promyšlená a neplánovaná. V Minnesotě označuje třetí stupeň neúmyslné zabití, ke kterému došlo nebezpečným chováním.
„Vražda třetího stupně znamená, že jste byl nedbalý, že jste nedbal lidského života a vaše činy vedly k úmrtí. Obvinění Dereka Chauvina bylo pozměněno na vraždu druhého stupně, což je daleko tvrdší. Znamená to, že čin spáchal úmyslně. Není to vražda prvního stupně, to by to muselo být naplánované, musel by si ráno říct, že zabije George Floyda. Ale obvinění se snaží dokázat, že úmyslně udělal něco, o čem věděl, že povede k jeho usmrcení,“ sdělila reportérka CNN.
Jak Chauvinovi, tak dalším třem policistům, kteří byli násilné vraždě přítomní, hrozí až 40 let ve vězení. „Nezáleží na tom, jestli sami někomu klečeli na krku, nebo ne, ale napomáhali té vraždě,“ vysvětlovala reportérka.
Lidé se sjedou do Minneapolisu na pietní akce
Během čtvrtečního a pátečního dne proběhnou v Minneapolisu pietní akce, které by měly mít poklidný charakter. Následovat bude poslední rozloučení se zavražděným Floydem. „Dnes přiletěla spousta členů rodiny George Floyda a společně povečeřeli. Zítřejší akce bude veřejná, spousta lidí se bude chtít zúčastnit pietní akce v Minneapolisu,“ řekla Romerová. „George Floyd byl z Houstonu v Texasu, pohřeb bude v pondělí a lidé budou mít další možnost vzdát mu hold a uctít jeho památku,“ dodala.
Solidaritu s pozůstalými však Američané vyjadřují již několik dní. „Lidé podepisují plakáty, posílají rodině pohlednice a tak dále. Dnes jsme viděli syna Geroge Floyda, který se zde objevil poprvé. Čtvrtek bude určitě velmi emotivní den,“ uzavřela reportérka.