reklama

Policistům obviněným z vraždy George Floyda hrozí až 40 let vězení

Demonstrace v USA kvůli úmrtí Geroge Floyda, který zemřel poté, co mu policista klečel dlouhé minuty na krku, pokračují, ale pomalu se stávají poklidnějšími. V Minneapolisu se na čtvrtek a pátek chystají pietní akce, v pondělí pak proběhne poslední rozloučení. Mužům obviněným z vraždy Floyda hrozí až 40 let vězení.

reklama

„Protesty v Minneapolisu byly poměrně poklidné, jak dnes v noci, tak v noci předchozí,“ řekla reportérka CNN Nadia Romerová ve čtvrteční jednu hodinu ranní tamního času. „Viděli jsme také vystoupení nejmladšího bratra George Floyda, který se snažil, aby protesty byly klidné,“ dodala.

Místo, kde George Floyd zahynul, má nyní pietní atmosféru. Jsou zde květiny, svíčky i plakáty. „Několik posledních nocí proběhlo mírumilovně a došlo dokonce i na oslavy, když lidé zjistili, že všichni čtyři policisté, kteří byly účastni vraždy, jsou obviněni,“ popisovala dále Romerová.

K tématu

Policista Derek Chauvin, který klečel na krku George Floyda, byl nejprve obviněn z vraždy třetího stupně, která je pro stát Minnesota nebo třeba Pennsylvánii specifická. Na většině území USA existují pouze dva stupně – vražda předem promyšlená a neplánovaná. V Minnesotě označuje třetí stupeň neúmyslné zabití, ke kterému došlo nebezpečným chováním.

„Vražda třetího stupně znamená, že jste byl nedbalý, že jste nedbal lidského života a vaše činy vedly k úmrtí. Obvinění Dereka Chauvina bylo pozměněno na vraždu druhého stupně, což je daleko tvrdší. Znamená to, že čin spáchal úmyslně. Není to vražda prvního stupně, to by to muselo být naplánované, musel by si ráno říct, že zabije George Floyda. Ale obvinění se snaží dokázat, že úmyslně udělal něco, o čem věděl, že povede k jeho usmrcení,“ sdělila reportérka CNN.

Jak Chauvinovi, tak dalším třem policistům, kteří byli násilné vraždě přítomní, hrozí až 40 let ve vězení. „Nezáleží na tom, jestli sami někomu klečeli na krku, nebo ne, ale napomáhali té vraždě,“ vysvětlovala reportérka.

Lidé se sjedou do Minneapolisu na pietní akce

Během čtvrtečního a pátečního dne proběhnou v Minneapolisu pietní akce, které by měly mít poklidný charakter. Následovat bude poslední rozloučení se zavražděným Floydem. „Dnes přiletěla spousta členů rodiny George Floyda a společně povečeřeli. Zítřejší akce bude veřejná, spousta lidí se bude chtít zúčastnit pietní akce v Minneapolisu,“ řekla Romerová. „George Floyd byl z Houstonu v Texasu, pohřeb bude v pondělí a lidé budou mít další možnost vzdát mu hold a uctít jeho památku,“ dodala.

Solidaritu s pozůstalými však Američané vyjadřují již několik dní. „Lidé podepisují plakáty, posílají rodině pohlednice a tak dále. Dnes jsme viděli syna Geroge Floyda, který se zde objevil poprvé. Čtvrtek bude určitě velmi emotivní den,“ uzavřela reportérka.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Koronavirus

Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech

Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech

Respirátor byste si nově mohli koupit i v obchodech, právě o takové variantě uvažuje česká vláda. Důvodem je příchod nové horší mutace koronaviru, která se vyznačuje rychlejším šířením, a právě respirátory by ho mohli zpomalit. Ve hře je stále i jejich povinné nošení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale poukazuje na vysokou cenu respirátoru a to, že si každá rodina nemůže tisícové výdaje za pomůcky dovolit.

Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Přednostní očkování využil i starosta Blanska. Patřím do ohrožených skupin, tvrdí
Další články
reklama
reklama