reklama

Díky Harrisové k volbám v USA přijdou černošští voliči a zástupci menšin, myslí si Anýž

Získat hlasy černošských voličů a ostatních menšin, to si od výběru Kamaly Harrisové na post viceprezidentky USA slibuje demokratická strana. Jde o historické rozhodnutí, Harrisová je první političkou tmavé pleti, která má šanci získat viceprezidentský post.

reklama

Předpokládaný kandidát demokratů na prezidenta, Joe Biden, si vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou jako ženu, která mu má pomoci vyhrát ve volbách a řídit Bílý dům. O Harrisové řekl, že je to neúnavná bojovnice za obyčejné občany a jeden z nejlepších lidí ve státní správě.

„Je to důležitý aspekt, aby k volbám přišli černošští voliči a zástupci menšin. To byl důvod, proč v roce 2016 prohrála Hillary Clintonová s Donaldem Trumpem. Joe Biden už letos v březnu oznámil, že jeho viceprezidnetkou může být žena. A spekulace o tom, že to bude Afroameričanka, zesílil po vraždě George Floyda,“ uvedl Daniel Anýž, reportér Aktuálně.cz a expert na USA v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Chce někoho, kdo bude silný, když on bude slabý

Podle reportérky CNN Jessicy Dean úplně překvapivé nebylo, že si Biden vybral zrovna Harrisovou. „Ona vždy byla favoritkou, i když proces byl velmi tajnůstkářský. Znají už se dlouho, ona se přátelila s jeho mrtvým synem. Biden celou dobu říkal, že chce někoho, kdo bude silný, když on bude někdy slabý,“ popsala Jessica Dean.

Podle ní si spousta expertů pokládá otázku, zda Harrisová může zvýšit Bidenovy šance na výhru ve volbách. „Samozřejmě ke kandidatuře si berete dvojku, která vám pomůže vyhrát. Harrisová je oblíbená mezi městskými ženami, od kterých chce Biden získat větší počet hlasů, stejně jako u vzdělaných žen, které žijí mimo velká města,“ vysvětlila reportérka CNN.

Dřívější útok Harrisové na Bidena

Už loni Harrisová způsobila rozruch, když vstoupila do souboje o prezidentské křeslo. Nakonec se jí ale nepodařilo zmobilizovat dostatek příznivců, a to i přes její výkon v předvolební debatě. Tenkrát Bidenovi vyčítala některé postoje z minulosti. „Souhlasíte, že od vás nebylo správné stavět se proti řízené desegregaci škol v Americe?,“ řekla tenkrát Harrisová Bidenovi. „Ne, já jsem nebyl proti řízené desegregaci škol v Americe,“ bránil se Biden.

Právě na útok Harrisové směrem k Bidenovi upozornil ve své kritice i americký prezident Donald Trump. „Během demokratických primárek řekla v debatách hrozné věci o ospalém Joeovi,“ řekl Trump. Harrisovou také označil za mimořádně zlou, nejhorší a nejpodlejší ze všech členů amerického Senátu. „Pokud jde o Kamalu, ta nás chce na daních pěkně zkasírovat. A pořádně ořezat finance pro naši armádu. A je tady hodně problematických věcí, které bude muset vysvětlit,“ dodal Trump.

K tématu

Prezident si bude rozmanitosti vážit

Pro velkou část demokratů, kteří chtějí u kandidátů generační změnu a rozmanitost, je však Kamala Harrisová klíčem k vítězství v podzimních volbách. „Amerika potřebuje tuto kandidátskou dvojku. Musíme Americe ukázat, že náš prezident si bude rozmanitosti vážit. A neexistuje lepší zástupce než senátorka Kamala Harrisová,“ uvedla Starostka Atlanty Keisha Lance Bottomsová.

Zda se demokratům podaří přitáhnout další voliče nasazením Harrisové se ukáže už letos na podzim.

Pro některé může být nesrozumitelné, že Biden během kampaně k sobě začal shánět ženu, když ho jedna obvinila ze sexuálního obtěžování. Podle Anýže je to zajímavý kontrapunkt. „Informace o tom, že viceprezidentkou bude žena, přišly dva měsíce před tím, než se přišlo obvinění. To mimochodem utichlo, protože se objevily pochybnosti o důvěryhodnosti ženy,“ popsal expert na USA.

Joe Biden je podle něj trochu z jiné éry. „Nemyslím to zle, ale věci byly dříve brány jinak a on pozdě pochopil, že doba se mění. Myslím, že svůj přístup, jak se chová k ženám a obecně k lidem, protože nedodržuje osobní prostor, nezmění. Trump i tohle nechává zatím být,“ upozornil Anýž.

Biden vede o sedm procent

Podle průzkumů vede v šancích na prezidentské křeslo Joe Biden o sedm procent. „To je v celonárodních průzkumech docela výrazný náskok. I když v americkém systému se bude rozhodovat v klíčových státech, jako je Florida, Michigan, Pensylvánie. Tam náskok není tak velký,“ vysvětlil Anýž s tím, že po zkušenosti z roku 2016, kdy měla Clintonová podobný náskok, se ale všichni bojí předpovídat.

Podle něj se republikáni více než ženy bojí viceprezidentské debaty mezi Harrisovou a současným viceprezidentem Spojených států Mikem Pencem. „Harrisová dodává společnému kandidátskému lístku mladistvost, energii a zkušenost prokurátorky. Myslím si, že Pence, který je až upjatě konzervativní, bud vedle ní působit koženě. To bude dobré pro republikánské voliče,“ popsal Anýž. Harrisonová podle něj bude výraznější.

K tématu

Trump nesmí Bidena vygumovat v debatách

Harrisová je první političkou tmavé pleti, která má šanci získat viceprezidentský post. Když byl Barack Obama s Michel v Bílém domě, tak to podle experta na USA mělo na černošskou komunitu elektrizující vliv. „Lidé, kteří mají přístup k dobrému vzdělání, toho využili. Úplně jiný problém je postavení Afroamerické menšiny v USA, to je problematické. V tomto Harrisové kandidatura není takovým skokem,“ doplnil Anýž. Podle něj jde v dnešní politice o to elektrizovat voličskou základnu a přibrat nějaké voliče navíc.

Dodal, že Trump nesmí Bidena vygumovat v prezidentských debatách, aby mohl demokratický kandidát vyhrát. „Budou tři, Biden nepřistoupil na to, aby jich bylo víc. On je zkušenější politik, ale z jeho projevu bylo patrné, že jak postupuje čas debaty, ubývají mu síly. Je mu 77. Stárne rychleji než Trump. Celá kampaň je zasažena koronavirem, nebudou konvence a velké nominační sjezdy. Výsledky voleb budou určitě zpochybněny, protože velké množství lidí bude hlasovat poštou a volební den se protáhne na volební dny,“ varoval Anýž.

Tagy: Joe Biden USA Donald Trump Prezidentské volby v USA 2020 Kamala Harrisová

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Rakousko zavádí zákaz nočního vycházení a zavírá restaurace, koronavirus se šíří rychle

Kvůli rychlému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech zavede Rakousko od úterý 3. listopadu zákaz nočního vycházení. Zrušena bude velká většina společenských akcí, restaurace budou smět fungovat pouze přes výdejová okénka či roznáškovou službu. Zavřít budou muset muzea, divadla či plavecké bazény. Hotely nebudou moci ubytovávat turisty. Zpřísnění opatření dnes podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama