Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dočasně povolil distribuci, výdej a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku HUVEMEC, neboli často diskutovaného ivermektinu. SÚKL o tom informoval na svých stánkách.
Na úřední desce ministerstva zdravotnictví byla zveřejněna informace o dočasném povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku HUVEMEC 3 mg, tablets, s obsahem léčivé látky ivermektin.
„Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje o dočasném povolení distribuce, výdeje a používání neregistrovaného humánního léčivého přípravku HUVEMEC 3 mg, tablets, s obsahem léčivé látky ivermektin,“ píše se na stránkách SÚKL.
Česko je nejhorší v Evropě: Má největší přírůstek nakažených covidem za dva týdny
Česká republika zůstává nejhorší v Evropské unii podle nových případů covidu za 14 dní. Situace se navíc zhoršuje. Za čtvrtek přibylo v zemi 14 554 nově nakažených covidem. Česko má také druhý nejvyšší počet zemřelých za 14 dní.
Ivermektin je přípravek proti parazitům, používá se v humánní i veterinární medicíně, hlavně u skotu a ovcí. U lidí lék pomáhá proti lymfatické filariáze (elefantiáze) a říční slepotě. Obě nemoci se vyskytují převážně v Africe a způsobují je vlasovec mízní a vlasovec kožní.
Nyní se objevují v části lékařských kruhů názory, že ivermektin pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. V Česku není lék registrovaný a Státní ústav pro kontrolu léčiv dříve uvedl, že má zatím k tomuto léku málo informací na to, aby jej mohl k léčbě covidu doporučit.
Lék zkouší k léčbě pacientů s covidem nemocnice u svaté Anny v Brně, která lék dala od loňského listopadu 30 pacientům. „Zatím se jedná o malý počet pacientů na to, abychom mohli dělat ucelené závěry. Nicméně tolerance léčby byla velmi dobrá, nežádoucí účinky minimální, zdravotní stav velké většiny pacientů se po užívání ivermektinu a ve spojení s další léčbou podařilo zlepšit natolik, že mohli být propuštěni domů,“ uvedl primář I. interní kardioangiologické kliniky nemocnice Michal Rezek.