Čtveřice dobrovolníků se vrátila z opuštěného ostrova Kure Atoll zpátky do civilizace. Zjistili však, že nic není jako dřív. Během osmi měsíců, které strávili v izolaci, totiž ve světě vypukla pandemie koronaviru, která znatelně pozměnila i každodenní život. Navrátilci se ani po více než měsíci nenaučili, co vše musí nyní dodržovat.
„Od té doby, co jsem zpátky, jsem ještě nikoho neobjala,“ nechala se slyšet jedna z dobrovolnic Naomi Worcesterová. Skupina se přitom vrátila už v říjnu. Naomi je v současnosti šťastná i za takovou maličkost, jakou jsou trvanlivé potraviny, kterých má kvůli karanténě dostatek.
Další z dobrovolníků, Matthew Butschek, řekl CNN, že nynější pandemii původně nepovažoval za nic vážného. „Mezi jinými nemocemi, jako byly SARS či prasečí chřipka, jsem si říkal, že je to jen další podobná věc, nic velkého,“ prohlásil Butschek.
Nyní se však naplno ukazuje, že tomu tak není. „Připadá mi, že stále zjišťuji nové informace týkající se prakticky všeho,“ dodal dobrovolník, který se po „návratu do civilizace“ přesunul do svého rodného Texasu.
Lidé v rouškách, kteří stále dodržují odstup od ostatních, prý Butschekovi připadají jako z apokalyptického filmu. „Pro mě to není normální. Ale všichni se chovají jako ,jo, tohle teď děláme, takhle žijeme‘,“ popsal pro Voa News.
Hledají další dobrovolníky
Výzkum na Kure Atoll, kterého se dobrovolníci účastnili, však musí pokračovat. Proto se ani příliš nezabydlují ve svých domovech a místo toho se připravují na další expedici. „Právě hledáme další členy pro náš tým,“ potvrdil vedoucí skupiny Matthew Saunter.
Dobrovolníci se na Kure Atoll vydali již v únoru za účelem záchrany tamní přírody. Tým neměl na ostrově přístup k televizi ani sociálním médiím. K dispozici sice bylo připojení k internetu, ale jen velmi omezené. Nemohli přijímat fotografie ani videa. Jediné informace, které měli, pocházely ze satelitních textových zpráv a příležitostných e-mailů od blízkých přátel a rodiny.
Právě z e-mailu od sestry se vedoucí týmu dozvěděl o tehdejším rozsahu koronavirové pandemie. „Řekl jsem si: Wow, 80 tisíc ve světě? Pak mi odpověděla, že to je jen v USA. Nedokázal jsem to pochopit. Pomyslel jsem si, že to jsou velká čísla,“ vyjádřil se Saunter.