reklama

Na pokraji zoufalství. Dívku trápí příznaky covidu několik měsíců po prodělané nemoci

Koronavirus dostal 16letou Lilianu Jacksonovou z Velké Británie na pokraj zoufalství. I několik měsíců po prodělání nemoci se u ní projevovaly stále nejrůznější příznaky. Odborníci jí diagnostikovali takzvaný „dlouhý covid“. Ten postihuje každého desátého nakaženého, informuje web BBC.

reklama

Když se 16letá Liliana Jacksonová nakazila koronavirem, myslela si, že bude nemoc trvat jen týden nebo dva. O několik měsíců později se ale začaly projevovat různé příznaky. Od kožních vyrážek, únavy, po bolesti nervů i křeče.

„Myslela jsem si, že jsem jen nachlazená a bude to v pořádku, ale prostě se to nezlepšilo,“ uvedla pro web BBC. Jacksonovou a její matku Gail, které žijí v East Midlands ve Velké Británii, podle jejich slov lékaři zpočátku nebrali vážně.

Zdravotní problémy však 16leté školačce bránily v každodenních činnostech. Téměř čtyři měsíce se nemohla vrátit do školy. I když nejsou dospívající ohroženou skupinou, u některých se příznaky covidu objevují i nadále. Lékaři v takových případech mluví o takzvaném „dlouhém covidu“ (long covid).

Podle vědeckých údajů se tyto následky objeví u jednoho z deseti pacientů, kteří se nakazí koronavirem. Nejčastějším problémem je únava, dušnost či neustálý kašel. Dále jsou to bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti, ojediněle i problémy se sluchem a zrakem.

Výzkum dlouhého covidu

„Bylo mi opravdu špatně, bolelo mě dokonce dotýkat se své kůže. Bolelo to tak moc, že když jsem chtěla spát, nemohla jsem si ani lehnout,“ popisuje. Z nemocnice však byla propuštěna, až po opětovné konzultaci se svým praktickým lékařem na začátku tohoto měsíce ji poslali na speciální oddělení. „V některých dnech je v pořádku, jindy nemůže vstát z postele. Je to nesmírně zneklidňující,“ líčí její matka Gail Jacksonová.

Takzvaný „dlouhý covid“ zkoumají odborníci z Velké Británie. „Je možné, že v Anglii je až 300 tisíc lidí s dlouhým covidem,“ říká Danny Altman, profesor imunologie na Imperial College London. Uvedl však, že výzkum je teprve v „rané fázi“, a to zejména u dětí a dospívajících pacientů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem
Politika

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

Bláznivá velká cena pro Hamiltona. Verstappena bodově dotáhl, rozhodne Abú Dhabí

Formule 1 nabídne po letech rozuzlení v úplně posledním závodě. Zastávka seriálu v Saúdské Arábii se proměnila v bláznivou velkou cenu s červenými vlajkami. Hlavním vyústěním přerušované Grand Prix je to, že Lewis Hamilton vyhrál, Max Verstappen dojel za ním. To znamená, že příští týden v Abú Dhabí bude k vidění fantastická událost. Oba piloti jsou na tom totiž aktuálně bodově úplně stejně.

reklama

Domácí zpravodajství

Hrůzné snímky plic neočkovaných s covidem: Lékař posílá lidem varovný vzkaz

Bez dalších závažných nemocí, 46 a 38 let, těžké plicní postižení. Další „sporťák 48 let“ na mimotělním oběhu. Lékař plzeňské letecké záchranné služby Jiří Chvojka zveřejňuje na sociálních sítích anonymní příběhy lidí, kterým zdraví zničil covid. Dá se předpokládat, že se jedná o lidi, kteří nejsou očkovaní, lékař totiž zároveň vyzývá k vakcinaci.

reklama