reklama

Na pokraji zoufalství. Dívku trápí příznaky covidu několik měsíců po prodělané nemoci

Koronavirus dostal 16letou Lilianu Jacksonovou z Velké Británie na pokraj zoufalství. I několik měsíců po prodělání nemoci se u ní projevovaly stále nejrůznější příznaky. Odborníci jí diagnostikovali takzvaný „dlouhý covid“. Ten postihuje každého desátého nakaženého, informuje web BBC.

reklama

Když se 16letá Liliana Jacksonová nakazila koronavirem, myslela si, že bude nemoc trvat jen týden nebo dva. O několik měsíců později se ale začaly projevovat různé příznaky. Od kožních vyrážek, únavy, po bolesti nervů i křeče.

„Myslela jsem si, že jsem jen nachlazená a bude to v pořádku, ale prostě se to nezlepšilo,“ uvedla pro web BBC. Jacksonovou a její matku Gail, které žijí v East Midlands ve Velké Británii, podle jejich slov lékaři zpočátku nebrali vážně.

Zdravotní problémy však 16leté školačce bránily v každodenních činnostech. Téměř čtyři měsíce se nemohla vrátit do školy. I když nejsou dospívající ohroženou skupinou, u některých se příznaky covidu objevují i nadále. Lékaři v takových případech mluví o takzvaném „dlouhém covidu“ (long covid).

Podle vědeckých údajů se tyto následky objeví u jednoho z deseti pacientů, kteří se nakazí koronavirem. Nejčastějším problémem je únava, dušnost či neustálý kašel. Dále jsou to bolesti hlavy, ztráta čichu a chuti, ojediněle i problémy se sluchem a zrakem.

Výzkum dlouhého covidu

„Bylo mi opravdu špatně, bolelo mě dokonce dotýkat se své kůže. Bolelo to tak moc, že když jsem chtěla spát, nemohla jsem si ani lehnout,“ popisuje. Z nemocnice však byla propuštěna, až po opětovné konzultaci se svým praktickým lékařem na začátku tohoto měsíce ji poslali na speciální oddělení. „V některých dnech je v pořádku, jindy nemůže vstát z postele. Je to nesmírně zneklidňující,“ líčí její matka Gail Jacksonová.

Takzvaný „dlouhý covid“ zkoumají odborníci z Velké Británie. „Je možné, že v Anglii je až 300 tisíc lidí s dlouhým covidem,“ říká Danny Altman, profesor imunologie na Imperial College London. Uvedl však, že výzkum je teprve v „rané fázi“, a to zejména u dětí a dospívajících pacientů.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem
Andrej Babiš

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

Brankářská hvězda NHL se o vyhazovu dočetla z Twitteru. Za nový tým nechce hrát

Gólman Marc-André Fleury byl jedním ze základních prvků, díky kterým se Vegas Golden Knights hned po svém zrodu zařadil mezi nejobávanější týmy NHL. Za minulou sezonu Fleury dokonce dostal Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře zámořské soutěže. Jenže teď ho bez varování hodil klub z města hříchů přes palubu. Podle zpráv z USA se o svém konci dočetl Fleury na sociálních sítích.

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

reklama

Domácí zpravodajství

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama