reklama

Do Česka se vrací filmové štáby ze zahraničí. Zájem je ještě větší, než dříve

Do Česka se po omezeních v souvislosti s koronavirem opět vrací zahraniční filmové štáby, a to dokonce ještě ve větším počtu než tomu bylo dříve. Důvodem jsou podle ředitelky Státního fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové například příznivé podmínky hygienických opatření v tuzemsku.

reklama

K tématu

„Do Čech štáby míří kvůli filmovým nabídkám a lokacím, kvůli pandemii koronaviru zohledňují ale i kritérium, jaká jsou v zemi hygienická opatření a u nás jsou zatím naštěstí vhodná,“ míní ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková. V tuzemsku aktuálně natáčí převážně štáby z Německa a severských států.

„Poptávky přicházejí ze stejných zemí jako doposud, zvýšila se ale četnost. Sbíráme nyní registrace, kterých přibývá a pokud by se natáčení realizovalo, bylo by to opravdu dobře,“ říká.

V minulých letech do Čech mířilo i spousta štábů z USA, nyní je situace komplikovanější. „Spojené státy americké na tom z hlediska pandemie nejsou úplně dobře, probíhají zatím alespoň jednání na dálku,“ míní. Ty filmy a seriály, které v tuzemsku byly roztočené, budou v natáčení brzy pokračovat. „Štáby už zahájily přípravy, na konci srpna a začátkem září by se mělo pokračovat,“ dodává.

Filmaři musí dodržovat pravidla hygieny

„Při natáčení musí štáb nosit roušky, všude na place jsou k dispozici dezinfekce. Štáb je také rozdělen na několik departmentů, aby se jednotlivé skupiny spolu nepotkaly,“ říká. Všichni se zároveň průběžně testují.

„Nejen kvůli nákupu testů na COVID-19 vzrostly náklady,“ tvrdí. Podle Heleny Bezděk Frankové vydal státní fond kinematografie také regule, jimiž se štáby musí řídit. „Všechna velká studia mají však i svůj vlastní manuál, který je ještě mnohem přísnější. Když se začne točit film za 800 milionů korun, nemůžete ho nechat položit,“ dodává.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama