Do babyboxu přerovské nemocnice v pátek odpoledne někdo odložil zhruba šestitýdenní holčičku. Dostala jméno Zoe, sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Olomouckém kraji jde již o druhé dítě odložené tento týden, v úterý to byla novorozená holčička v Prostějově. Dohromady bylo v ČR touto cestou dosud odloženo 224 dětí.
„Je to holčička, asi šestitýdenní, vzorně oblečená, s čepičkou s fialovými pruhy, zabalená ve fusaku s obrázky zvířat,“ uvedl Hess. Jméno dostala po vnučce mecenáše babyboxů Petra Bečičky. „Kromě dudlíku k ní dárci přiložili i papírovou dokumentaci,“ doplnil zakladatel sítě babyboxů. Dodal, že holčička Zoe je desátým letošním dítětem, čtvrtým přerovským a 122. holčičkou.
Stejnou cestou byla odložena do prostějovského babyboxu v úterý novorozená holčička. Podle informací z nemocnice vážila 2 700 gramů a měřila 48 centimetrů. Byla pečlivě oblečená a zabalená v plyšové dece. V pondělí našli zdravotníci v Pelhřimově odloženého chlapce. „Holčička Zoe potvrdila moji zkušenost, že děti do babyboxu jsou často odkládány vzápětí po sobě,“ komentoval Hess.
O zhruba dva měsíce dříve, 11. června, do babyboxu v šumperské nemocnici někdo odložil čtyřměsíčního zdravého chlapce. Dítě bylo v pořádku a mělo u sebe i rodný list. Chlapeček byl podle zástupců nemocnice v pořádku, jeho osud poté řešili sociální pracovníci.
Spor o babyboxy
Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení.
Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří uvádějí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.