Docházka europoslanců při hlasováních? Piráti jsou premianti, ODS a SPD mají řadu absencí

Piráti zahájili kampaň do evropských voleb 2024.

SPECIÁLNÍ VYSÍLÁNÍ - 25.1. v 13:30

Nejlepší docházku při hlasováních na plénu Evropského parlamentu měli v roce 2023 Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa (všichni Piráti), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Luděk Niedermayer (TOP 09). Vyplývá to z přehledu, který na sociálních sítích zveřejnila stránka Europarlament přehledně. Naopak nejvyšší absenci z českých politiků vykazovali Martina Dlabajová (dříve za ANO), Hynek Blaško (dříve SPD) a Evžen Tošenovský (ODS).

Graf znázorňuje podíl hlasovacích dní na plénu, na nichž europoslanci nebyli přítomni. Za rok 2023 proběhlo celkově 55 hlasovacích dnů. Mezi premianty docházky patří Piráti. Europoslanecká trojice ve složení Markéta Gregorová (1,8 %), Marcel Kolaja (3,6 %) a Mikuláš Peksa (5,5 %) v českém žebříčku obsadila první příčku a pak dělená druhá a čtvrtá místa.

Hned za Gregorovu se nachází lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová s absencí 3,6 procenta. Příkladnou docházku má také člen TOP 09 Luděk Niedermayer, konkrétně 5,5 procenta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vykřikováním, že chcete mír, nevyřešíte vůbec nic. ANO přebírá témata krajní pravice, říká Kolaja

Nízkou absencí v europarlamentu se rovněž mohou pyšnit členové klubu hnutí ANO Ondřej Kovařík (5,5 %), Ondřej Knotek (7,3 %) a Martin Hlaváček (9,1 %). Stejnou absenci jako poslední jmenovaný má i bývalá lídryně europoslaneckého klubu ANO Dita Charanzová.

Na Jurečku se zlobím hodně, přiznal Zdechovský. Ve vedení KDU-ČSL by si přál výrazné změny

Naštvanost uvnitř KDU-ČSL je obrovská. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který nijak neskrývá svou rozhořčenost v souvislosti s večírkovou kauzou šéfa lidovců Mariana Jurečky. Sám je názoru, že by personální vedení strany mělo po říjnovém sjezdu projít výraznou proměnou. Lidovecký europoslanec se kromě jiného rozpovídal také o koalici Spolu i chybách, které podle něj jeho strana napáchala v roce 2021 po sněmovních volbách.

Naopak nejhůře si v případě docházky vedla další „odpadlice“ hnutí ANO Martina Dlabajová a někdejší člen SPD Hynek Blaško. Ti chyběli ve 34,5 procentech případů, tedy na více než třetině ze všech hlasovacích dnů. Statistiku u Dlabajové výrazně ovlivnily rodinné okolnosti.

Vysokou účast za rok 2023 nevykazovali ani představitelé ODS Evžen Tošenovský (32,7 %) a Jan Zahradil (27,3 %) či v současnosti jediný zástupce SPD v europarlamentu Ivan David (29,1 %). Hranici 25 procent přesahuje také absence Radky Maxové (27,3 %), která v březnu 2021 přestoupila z hnutí ANO do sociální demokracie.

Od minulého roku se v docházce polepšil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Zatímco v roce 2022 na plenárních hlasováních chyběl v 36,5 procentech případů, v roce 2023 stáhl absenci na 21,8 procenta. I v roce 2022 vykazovali největší účast Piráti. S nimi také Luděk Niedermayer a Dita Charanzová.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) jsou materiály stránky Europarlament přehledně zavádějící a zároveň neodpovídají kvalitě práce jednotlivých europoslanců. Lidovecký politik se na toto téma pohádal s Mikulášem Peksou na sociální síti X.

Tagy: