Společnost innogy od ledna zvýší ceny elektřiny a plynu. Cena plynu vzroste o 15 procent, cena elektřiny naroste o 19 procent. Zákazníků s fixovanou cenou se zvýšení nedotkne. Měsíční platba v typickém rodinném domě stoupne u plynu o 270 korun, u elektřiny o 190 korun, uvedl dodavatel v úterní tiskové zprávě.
Důvodem pro úpravu ceníků je podle innogy dramatický růst cen obou komodit na velkoobchodních trzích v letošním roce. Většiny zákazníků innogy se však nové ceny netýkají, dál platí jejich smlouvy s fixovanými cenami.
Za vánoční cukroví si letos výrazně připlatíme. Na kolik vyjde kilo sladkostí?
Vánoce se kvapem blíží a s nimi je neodmyslitelně spojeno cukroví. Kdo ho kupuje, tak si letos připlatí. Za některé druhy až o 25 procent víc. Někde za kilo cukroví lidé zaplatí i tisíc korun.
„Celý letošní rok jsme drželi pro domácnosti stabilní ceny i přesto, že ceny na velkoobchodních trzích u obou komodit narostly několikanásobně. Zákazníci innogy těží z naší zodpovědné nákupní strategie, která nám umožňuje zmírnit dopady dramatických výkyvů na velkoobchodních trzích. I díky tomu platby u základních produktů Standard narostou jen o 15 procent u plynu a o 19 procent u elektřiny,“ řekl šéf skupiny innogy Tomáš Varcop.
Pro modelového zákazníka, který na zemním plynu pouze vaří, reprezentuje nový ceník innogy nárůst měsíční platby o 40 korun. Zákazník v bytě si měsíčně připlatí 180 korun a rodině v menším rodinném domě narostou měsíční náklady na ohřev teplé vody a vytápění plynem o 270 korun. O 190 korun měsíčně se zvýší měsíční platba za elektřinu zákazníkům s nejčastější distribuční sazbou D02d, tedy domácnostem, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče.
Nové ceny se dotknou jen malé části odběratelů innogy, kteří se nechtějí vázat v rámci dlouhodobých smluv. „Většiny našich stávajících zákazníků se toto navýšení cen vůbec nedotkne. Například u elektřiny využívá jistotu dlouhodobých fixních produktů 90 procent zákazníků, u dodávek zemního plynu má s innogy zafixované ceny přes 60 procent domácností. Aktuální úpravy základních ceníků se netýkají ani zákazníků v režimu DPI, ani těch, kteří DPI už opustili a uzavřeli s námi v posledních týdnech nové smlouvy,“ řekl ředitel skupiny innogy pro maloobchod a marketing David Konvalina.
Zdražují i další firmy
Společnost innogy není jediným dodavatele, který zvyšuje ceny. Pražská teplárenská zvýší od 1. prosince ceny tepla pro své odběratele. Průměrná pražská domácnost zaplatí za teplo měsíčně o 250 až 350 korun více. ČEZ zdraží od 1. ledna dodávky elektřiny zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Domácnosti si tak připlatí v průměru 250 korun měsíčně.
Zdražovat se chystá také E.ON. Naopak Pražská energetika (PRE) od Nového roku zdražovat neplánuje, poslední zvýšení cen se uskutečnilo k letošnímu prvnímu září, navýšení bylo o sedm procent, což činí u běžné pražské rodiny 70 korun za měsíc.