Ceny energií rostou, což stále citelněji pociťují domácnosti a živnostníci. Za elektřinu a plyn lidé navíc platí mnohdy více, než jim dodavatel ještě před nedávném sliboval. Podobná situace je i na Slovensku.
„Energetická náročnost našeho provozu, který má víc než 2 000 metrů čtverečních, je docela velká. Když nám ceny energie zvednou dvojnásobně, tak víme, že to utáhnout určitě nepůjde,“ líčí své obavy René Štěpaník, provozovatel sportcentra ve Zlíně.
Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce
Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?
„Už nyní jsou faktury za elektřinu docela vysoké. Letos nám ale opravovali i střechu domu, tudíž nám do bytu táhlo a museli jsme víc topit. Bojíme se, jaká částka nám bude vyfakturovaná,“ líčí partneři, kteří bydlí v pražském pronájmu.
Zachránit vás může fixace
Zdražování energií sice někteří dodavatele avizovali, jiní však slibovali, že se ceny citelně nezvýší, k čemuž nakonec došlo. To je příklad skupiny ČEZ, která byla kvůli vysoké ceně elektřiny nucená zdražit nad původní plán, informoval web Echo24.
Dodavatel u základní sazby, jíž využívá většina domácností, v lednu zdražil část elektřiny závislé na její tržní ceně. Sazba je určená pro středně velkou spotřebu energie – elektřina se nevyužívá k vytápění a k ohřevu vody, ale pouze ke svícení a pro běžné elektrické spotřebiče.
Skupina u této sazby naposledy zvedla zmiňovanou část ceny o 84 procent – celkově na 3 775 korun za megawatthodinu. V konečné částce je nárůst, díky výraznému podílu za distribuci elektřiny, podstatně nižší. A ČEZ není výjimkou, podobně postupuje i společnosti Innogy. Dodavatel zvýšil cenu plynu o 15 procent a celkovou cenu elektřiny až o 19 procent. Navýšení se netýkalo lidí, kteří mají fixní cenu, a těch, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance. Ke zdražování se přidala také společnost E.ON. Ta u elektřiny zvýšila ceny v průměru o 17 procent a u plynu o 16 procent.
Situace se v brzké době pravděpodobně nezlepší. Odhadoval to například ekonom Dominik Stroukal. Ceny za energie prý mohou šplhat vzhůru až o třetinu. „Průměrná rodina má ceny energií naštěstí zafixované. Bohužel, je zde vidět vysoká disproporce mezi nimi a těmi, kteří například ztratili dodavatele elektřiny. Tam může být nárůst až o třetinu,“ podotkl ve vysílání Stroukal.
Pro důchodce jsou ceny neúnosné
Situace není lepší ani v sousedním Slovensku, kde řeší i ceny za teplo. Tisíce domácností se kvůli extrémně vysokým cenám tepla mohou dostat do existenčních problémů. Jak informuje slovenský web Plus Jeden Deň, někteří musí platit i 100 eur měsíčně navíc, v přepočtu asi o 2450 korun. To může být pro důchodce či lidi s nižším výdělkem neúnosné.
Problémy mají i obyvatelé paneláků s vlastními kotelnami. Na případ bytovky z Lučence upozornil portál hnonline.sk. V domě s 12 byty nájemníci platili 477 eur, letos mají měsíčně platit 1 593 eur. Každá domácnost tak zaplatí třikrát víc než loni. Televize Markíza zase upozornila na případ lidí v bytovce v Pukanci. Zatímco dosud platili kolem 110 eur měsíčně, nově jejich teplo bude stát 320 eur. „Zkoušíme tak nějak vyjít. Ale odpojit se a mrznout? To ať si to berou na svou zodpovědnost,“ uvedla v reportáži paní, které se problém dotýká.